Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Gydymas mėlynąja šviesa išgelbės mus nuo nemigos?

2011-10-14 00:18:46

Bėgant laikui akies lęšiukas dėl jame besikaupiančių chromoforų pradeda šiek tiek geltonuoti. Chromoforai absorbuoja trumpąsias šviesos bangas, tarp jų -  ir mėlynąją, dėl to blogėja lęšiuko laidumas mėlynajai šviesai, ir tai gali būti viena pagrindinių nemigos priežasčių. Apie tai paskelbė  danų mokslininkai naujausiame žurnalo “Sleep” numeryje.

© stefanolunardi - Fotolia.com

Padeda gydyti nemigą

L. Kessel vadovaujamos grupės tyrime dalyvavo 970 pacientų nuo 30 iki 60 metų amžiaus. Stebėjimo grupėje buvo 468 pacientai: 142-iems iš jų buvo nustatyta didelė rizika sirgti išemine širdies liga,  11 sirgo diabetu, 147-iems nustatytas gliukozės tolerancijos sumažėjimas, 107-iems buvo naujai nustatytas diabetas ir 61-as pacientas sirgo įvairiomis kitomis ligomis. Kontrolinėje grupėje buvo 502 pacientai.

Miego sutrikimai buvo vertinami su anketų pagalba bei pagal skiriamų miego receptų skaičių, lešiuko senėjimas - autofluorometrijos būdu.

Labiausiai miego sutrikimu skundėsi  vyresni (55-60 metų) pacientai - 32,5 proc., mažiausiai – jaunesni pacientai (30-35 metų ), kurių nemigos dažnis 15,7 proc. Nemiga daug dažniau skundėsi moterys nei vyrai, labiau diabetikai nei nesergantieji šia liga ir rūkantys nei nerūkantieji.

Svarbiausias atradimas buvo tas, kad gerėjant lęšiuko laidumui mėlynajai šviesai su kiekvienu procentu  laidumo pagerėjimu net 5 proc. mažėjo miego sutrikimų.

Ką tai reiškia realiame gyvenime? L. Kessel teigia, kad diabetu nesergančios  50 metų moters,  kurios rizika sirgti išeminė širdies liga yra maža ir kurios lęšiuko laidumas yra normalus, laidumo parametrai patenka į  97,5 proc. viršutinės leistinos ribos grupę, tikimybė patirti miego sutrikimus yra 16,4 proc. Tačiau jei tai pačiai moteriai lęšiuko laidumo parametrai yra šiek tiek mažesni ir patenka į 2,5 proc. žemutinės leistinos ribos grupę – tikimybė jai patirti miego sutrikimus yra net 37,5 proc.

Autoriai iškelia hipotezę, kad akies lęšiuko senėjimas (lęšiuko geltonėjimas, su kuo susijęs ir mėlynosios šviesos laidumo sumažėjimas) gali būti viena iš pagrindinių miego sutrikimų priežasčių.

Miego ir cirkadinių ritmų reguliavimas vyksta per akies tinklainėje esančius nervinius ganglijus,  kuriuos stimuliuoja mėlynoji šviesa, ir tokiu būdu signalas yra perduodamas į smegenis per tinklainės- hipotaliaminį (retinohipotaliaminį) traktą (1 pav.).

Mėlynajai šviesai stimuliuojant tinklainėje esančius ganglijus, išsiskiria melanopsinas, kuris vaidina lemiamą vaidmenį cirkadinių ritmų fotoreguliavimui mechanizme. To dėka signalas yra perduodamas retinihipotaliaminiu traktu. Melanopsinas ne tik reguliuoja melatonino sintezę, bet taip pat įvertina šviesos intensyvumą. Tai yra savotiškas vidinis mūsų laikrodis, kuris derina organizmo vidinį ritmą su saulės aktyvumu ir nurodo, kada mums keltis, gulti ir valgyti.

Tyrimo autoriai mano, kad vidaus apšvietimo pasirinkimas gali turėti teigiamą įtaką mūsų miegui, o gydymas mėlynąja šviesa gali padėti nemiga sergantiems pacientams.

Lietuvoje netaikomas

Tačiau mūsų šalyje toks nemigos gydymo metodas dar netaikomas. Taip “Vakarų Lietuvos medicinai” tvirtino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Palangos psihofiziologijos ir reabilitacijos instituto Klinikinės fiziologijos departamento miego medicinos gydytojas Audrius Alonderis. “Tai viena iš naujausių nemigos priežasčių aiškinimo teorijų, o jų yra nemažai, ir vieną tikrąją ir teisngiausią atrasti labai sunku, - kalbėjo miego specialistas. – Žinau apie tokius bandymus iš įvairių publikacijų, bet Lietuvoje tokie metodai tikrai dar netaikomi”.

A. Alonderis įsitikinęs, kad gydymas mėlynąja šviesa, jei būtų pradėtas taikyti, galėtų pretenduoti į pagalbinį ir natūralų nemigos gydymo būdą, o pagrindinis vis dėlto išliekąs medikamentinis.

Paklaustas gydytojas atsakė, esant galimybei, be abejo, ir pats taikytų tokį modernų gydymo būdą, tačiau tai, anot jo, dar priklausytų ir nuo finansinių resursų, nes tam reiktų įsigyti ir specialią aparatūrą.

Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytoja oftalmologė Jurgita Popovienė portalui irgi patvirtino negirdėjusi, jog Lietuvoje būtų tiriamas lęšiuko laidumas mėlynajai šviesai. Akių ligų gydytoja atviravo apskritai pirmą kartą išgirdusi apie tokius tyrimus.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Kessel L, et al "Sleep disturbances are related to decreased transmission of blue light to the retina caused by lens yellowing" Sleep 2011; 34: 1215-1219.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų