Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Fiktyvių, ne pacientams tarnaujančių, organizacijų paieškos: kur link jos veda? (1)

Kristina Aksamitaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-04-03 00:02:06

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos (LPOAT) pirmininkė Vida Augustinienė sako, kad pastaruoju metu Lietuvoje steigiasi vis naujos (pusiau) fiktyvios pacientų interesų gynimu prisidengiančios organizacijos, kurių pagrindinė užduotis vis dėlto yra ne pacientų, o įvairių grupių – pirmiausiai stambiųjų tarptautinių vaistų gamintojų, interesų lobizmas. Spaudoje pasirodžius šioms V.Augustinienės mintims , portalas VLMEDICINA.LT domėjosi, kas tos neva fiktyvios asociacijos ir pacientų organizacijos.

Vida Augustinienė. Redakcijos archyvo nuotr.

Susisiekus su V. Augustieniene, paaiškėjo, kad klausimas sukasi apie Ievos Drėgvienės, kuri yra Onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“ pirmininkė, pavardę. V.Augustinienės teigimu, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) į įvairias darbo grupes įtraukinėja neegzistuojančios organizacijos pirmininkę I.Drėgvienę ir kitus atstovus.

Pašalinta iš Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos

Pastaroji nuo 2013-ųjų buvo LPOAT narė, tačiau 2015 m. birželį LPOAT visuotiniame narių susirinkime buvo pašalinta. „Tai padaryta vienbalsiai dėl veiklos, prieštaraujančios LPOAT įstatams“, – tvirtina V. Augustinienė.

Jos teigimu, I. Drėgvienė aktyviai dalyvauja ten, kur yra sprendžiami brangių vaistų nuo onkologinių ligų kompensavimo klausimai.

„Reiškia nuomonę, kad visi, pavyzdžiui, širdies ligomis sergantieji gali gydytis pigiausiais vaistais, generiniais, siekdama, kad tik onkologiniams ligoniams būtų inovatyvūs vaistai“, – sako LPOAT pirmininkė. Anot V. Augustinienės, I. Drėgvienė į Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdžius ateidavo kartu su farmacinių kompanijų atstovais, palaikė jų pozicijas.

„Nepaisant tarybos narių nuomonės buvo įrašomi vaistai tik onkologinėmis ligomis sergantiems, o vaistai kitoms ligoms, pavyzdžiui, astmai, kardiologinėms ligoms, nustumiami į šoną, nepaisant jokio eiliškumo iš rezervinio sąrašo“, – piktinasi LPOAT pirmininkė.

Ieva Drėgvienė. Asmeninio archyvo nuoytr.

Ji taip pat teigia, kad nuolat esą bandoma kardiologinius vaistus grupuoti tam, jog atsilaisvintų biudžeto lėšų naujiems onkologiniams vaistams. Į tarybos narių klausimus viceministrui dėl grupavimo galimų priemokų pacientams didėjimo, anot V.Augustinienės, esą atsakinėjo ne viceministras, o I. Drėgvienė.

„Ji viską žinanti, nes dalyvaujanti Ligų ir vaistų kompensavimo komisijos posėdžiuose. Visada pabrėždavo, kad onkohematologiniams ligoniams labai svarbu čia ir dabar kompensuoti naujausius vaistus, o visi kiti gali gydytis pigiausiais“, – toliau piktinasi V. Augustienienė.

Skirta vadovaujantis teisės aktais

Onkohematologinių ligonių bendrijos (OHLB) „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė portalui VLMEDICINA.LT, komentuodama savo dalyvavimą SAM darbo grupėse, sako, kad visi įsakymai ją skirti į šias grupes yra susiję su įsakymu „Dėl ligų, vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisijos sudarymo ir jos darbo reglamento“.

Į šią komisiją I. Drėgvienė teigia buvusi paskirta sveikatos apsaugos ministro įsakymo pagrindu teisės aktų nustatyta tvarka. „Šioje komisijoje visuomet dalyvavo ir Lietuvos Pacientų tarybos atstovai. Į šią komisiją buvau deleguota nuo Lietuvos pacientų forumo, suderinant delegavimą su kitais nariais. Lietuvos pacientų forumą vienija 22 pacientų organizacijos, atstovaujančios skirtingoms pacientų grupėms“, – aiškina OHLB „Kraujas“ pirmininkė.

Tiek „Kraujas“, tiek Lietuvos pacientų forumas, pasak jos, yra oficialūs ir teisėtai veikiantys subjektai.: „OHLB „Kraujas“ yra juridinių asmenų registre įregistruota asociacija, Lietuvos pacientų forumas artimiausiu metu taip pat bus įsteigtas kaip juridinis asmuo“.  Pastarasis esą per paskutinius trejus metus dėjo dideles pastangas, priimant Biomedicininių tyrimų etikos pakeitimo įstatymą, Pagalbinio apvaisinimo įstatymą ir 5 proc. lengvatinio pridėtinio vertės mokesčio nustatymą brangiems nekompensuojamiems vaistams.

Paaiškino pašalinimo aplinkybes

I.Drėgvienė paaiškina ir kokiomis aplinkybėmis organizacija buvo pašalinta iš LPOAT: „Teisme nebuvo patvirtinta jokių menkinančių ar neteisėtų OHLB „Kraujas“ veiksmų LPOAT atžvilgiu. Priešingai, pripažinta, kad LPOAT vykdytas OHLB „Kraujas“ pašalinimas iš LPOAT neatitiko taikytinų teisinių reikalavimų“.

Vis dėlto, pasak jos, kadangi apie OHLB „Kraujas“ pašalinimą esą sužinota per vėlai, teismas priėmė sprendimą pritaikyti senaties terminą.

VLMEDICINA.LT susipažino su teismo sprendimu, kuris patvirtina pašnekovės teiginius. „2015 m. pirmasis LPOAT visuotinis susirinkimas, kuriame aš dalyvavau, neįvyko, nes nesusirinko kvorumas – berods iš 30 organizacijų dalyvavo gal penkios. Tiek OHLB „Kraujas“, tiek Prostatos vėžio asociacijos pašalinimas įvyko antro susirinkimo metu, kai kvorumas nebūtinas“, – aiškina pašnekovė.

Kaltinimus dėl Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdžių ji atremia tuo, kad jie yra vieši, todėl negalinti atsakyti dėl asmenų, nusprendusių apsilankyti posėdžiuose. „Mano atstovaujamos organizacijos nariai pasisako ne už brangius vaistus, bet už tuos, kuriems numatyta aukšta terapinė vertė ir kurie mažina pacientų neįgalumą bei gelbsti gyvybes“, – tęsia I. Drėgvienė.

Teiginiai, kad ji neva išskiria konkrečią pacientų grupę, yra melagingi ir nepagrįsti: „Jais galimai siekiama suklaidinti visuomenę ir sumenkinti aktyvių pacientų organizacijų pastangas siekti efektyvaus gydymo“.

Jos manymu, valstybė turi siekti, kad pažangūs, inovatyvūs, gyvybes gelbstintys vaistai visiems pacientams būtų kuo greičiau kompensuojami, bei imtis priemonių, jog generiniai vaistai pigtų. Permokėti už senus, tos pačios veikliosios medžiagos vaistus esą neturėtų nei valstybė, nei pacientai.

„Šiuo metu Rezervinių vaistų sąraše yra keturi inovatyvūs kardiologiniai vaistiniai preparatai, kuriems nustatyta aukšta terapinė vertė ir, norint juos įtraukti į kompensuojamų vaistų sąrašą, reikia papildomai 7 mln. eurų“, skaičiuoja ji. 2016 m. pabaigoje, kuomet PSDT posėdyje buvo svarstomas rezervinių vaistų kompensavimas, buvo siūlymas grupuoti kardiologinius vaistus, o sutaupytos lėšos esą būtų skirtos būtent inovatyviems kardiologiniams vaistams kompensuoti.

Šiuo metu šiuos vaistus pacientai, pasak jos, perka patys ir moka 21 proc. pridėtinės vertės mokestį. Vaistų kaina, kaip teigia I. Drėgvienė, tikrai viršija 50 eurų, o daugeliui Lietuvos gyventojų tai yra dideli kaštai, tad ne visi pacientai juos gali įsigyti.

„Sugrupavus generinius kardiologinius vaistus, priemokos pacientams atsiras tik tuo atveju, jei pacientas nesirinks pigiausio grupėje esančio vaisto. O jei ir pasirinks, tai priemokos padidės ne daugiau nei trimis eurais. Taip pat turbūt reikia pripažinti, kad jei būtų kompensuojami inovatyvūs kardiologiniai vaistai, tai dalis pacientų būtų gydomi būtent jais, o ne generiniais vaistais“, teigia I. Drėgvienė.

Be to, pasak jos, 2016 metais iš rezervinio vaistų sąrašo buvo perkelta 10 inovatyvių vaistinių preparatų, skirtų širdies ir kraujagyslių ligoms,  idiopatinei plaučių fibrozei, hepatitui C, miomai, kalcio apykaitai ir onkologinėms ligoms gydyti.

Susitinka su sveikatos apsaugos ministru

Šiandien, balandžio 3 d., suplanuotame susitikime su sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga LPOAT sieks aptarti svarbius Lietuvos pacientų bendruomenei klausimus, tarp kurių – vaistų kompensavimo politikos pokyčiai, sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo didinimas ir efektyvesnis pagrindinės Lietuvos pacientams atstovaujančios organizacijos įtraukimas, formuojant Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos politiką, teigta pranešime spaudai.

„Laukiame mes susitikimo su ministru balandžio 3 d. Gal įvyks?“ viliasi V. Augustinienė. Sveikatos apsaugos ministerija portalui VLMEDICINA.LT patvirtino, kad toks susitikimas bus, ir žadėjo pakomentuoti situaciją plačiau.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų