Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Dalius Viršilas: sveiko, laimingo bei turtingo gyvenimo pamatas

Dalius Viršilas | Šaltinis: vlmedicina | 2014-12-02 00:01:48

Koks yra sveiko, laimingo bei turtingo gyvenimo pamatas? Atsakymai - trečiojoje sveikuolio Daliaus Viršilo knygoje „Tikras turtas“ . Pateikiame ištraukas iš jo naujosios knygos.

 

Dviračiai
Norint būti sveikam būtina kuo daugiau judėti ir kvėpuoti grynu oru. Algirdo Kubaičio nuotr.

 

Aš negaliu spręsti, kokio ir kokiam tikslui tau reikia kūno, tačiau jei jau nori per savo gyvenimą keliauti nestoviniuodamas atsitiktiniam remontui – privalai nusilipdyti tvirtą, sveiką, gražų ir visuomet jaunai atrodantį kūną. Kaip dievų iš Olimpo kalno. Kūnas turi tarnauti tau, o ne tu jam. Turi žinoti savo kūno panaudojimo tikslą. Bendruoju atveju – tai transporto priemonė, tačiau kūnas nėra galvos pernešiotojas iš vieno kabineto į kitą. Jei nori tapti pasaulyje stipriausias – turi nusilipdyti kūną mažiausiai tokį, kokį turi Žydrūnas Savickas. Jei nori būti savo moters pasididžiavimas bei geras meilužis – akivaizdu, kad tavo kūnas turi būti panašus į graikų dievų arba bent jau į Heraklio ar Apolono. Viskas priklauso nuo tikslo, kuriam tu naudosi savo kūną. Tu nesi kūnas, kūnas yra tavo priemonė. Naudok jį, tačiau stenkis nepriklausyti nuo jo.

Mane mokė, kad yra septynios esminės kolonos, ant kurių ir laikosi visa kūno sveikatos esmė. Siūlau susipažinti, dėtis į galvą bei širdį, nes tai yra tikra – pats patikrinau.

Kvėpavimas. Oro kokybė              

Jogai sako, kad gyvenimas yra skaičiuojamas ne saulės metais, bet žmogaus įkvėpimais. Kokį orą įkvepi, kiek laiko leidi jam judėti po kūną, maitinti kraują, surinkti toksinus ir pagaliau kaip jį išleidi? Sveiko žmogaus kvėpavimas yra lėtas, gilus ir ramus. Įsitempusio – atvirkščiai. Jeigu patekai į įtampos zoną – prisimink sąmoningai giliai ir ramiai pakvėpuoti bent 20 sekundžių. Įtampa turėtų atslūgti, o tu bent šiek tiek nusiraminsi. Tai galioja visiems atvejams, kai pyksti, kai emocionaliai reaguoji smulkmenas ir pan. Oro į organizmą patekimo sritis – nosis ir veide esančios ertmės - sinusai. Jeigu kvėpuoji per burną, tada turėtum valgyti per nosį.

 

Dalius Viršilas
Dalius Viršilas. Algirdo Kubaičio nuotr.

 

Kvėpavimas yra gyvybė. Jei nekvėpuosi – mirsi. Klausimas, kokios kokybės orą įkvepi? Kambario, biuro, fabriko, viešos uždaros patalpos, prekybcentrio ar pajūrio, miško, pušyno, gamtos oru maitini savo kūną? Miegok visuomet prie atviro lango, o geriausia – atviroje erdvėje. Ten daugiausia gryno oro, kuris naktį reikalingas tavo sistemai perkrauti, ląstelėms regeneruoti, nervams atpalaiduoti. Vien tik šis įprotis tau sutaupys mažiausiai 10 metų gyvenimo.

Judėjimas

Giliau kvėpuoti ir prasiventiliuoti plaučius labiausiai pasiseka lengvai bėgiojant (bent pusvalandį), plaukiant, minant dviratį, dirbant fizinį darbą... Kūnas sutvertas judėjimui, todėl tu privalai judėti tam, kad gyventum. Visata juda, Žemė juda, viskas juda, kodėl tu turėtum nejudėti? Judant tavo raumenys prisipildo kraujo, kuris juos pamaitina deguonimi bei vitaminais ir mineralais.

Būtinai turi suprakaituoti – taip per prakaito liaukas pasišalina tau visai nereikalingi toksinai. Kuo mažiau toksinų organizme, tuo daugiau sveikatos, tuo stipresnė imuninė sistema.

Šiais laikais žmonėms judėjimas tampa prabanga. Na, jei ne prabanga, tai bent jau pramoga. Sport graikų kalboje tai būtent ir reiškia – „pramoga“. Jei tavo kasdieninėje veikloje nėra daug judesio, turi prisiversti daryti mankštą ryte, vakare, dieną – kaip išeina. Kuo daugiau, tuo geriau. Be to, judėjimas skatina įvairių hormonų, kurie reguliuoja tavo metabolizmą, homeostazę, gamybą. Tavo kūnas greičiau ir sėkmingiau įsisavina maistą, jį paverčia energija ar statybine medžiaga, mažiau kaupia riebalų. Intensyviai pajudėk mažiausiai 30-60 minučių per dieną. Tai tik 1/30 tavo paros laiko. Tai yra minimumų minimumas. Mažiau nėra kur.

Maistas

Esmių esmė. Ką valgai – tas ir esi. Kaip tau atrodo, iš ko gaminamas tavo kraujas? Jis kaip upė su visais joje esančiais gyviais. Kraujas yra tavo maisto ir judėjimo atspindys. Kas nutinka, kai upę mes užteršiam? Sergam. Ankščiau žmonės pagrindinius resursus gabendavo upėmis. Tavo krauju taip pat pernešami gyvybiniai resursai: geležis, vitaminai, mineralai, baltymai (amino rūgštys), riebalai ir angliavandeniai bei visi kiti mikroelementai, reikalingi tavo ląstelėms augti bei daugintis. Jei nori kūną nusilipdyti iš lieso raumens, turi ir maitintis liesu baltyminiu maistu.

Baltyminį maistą padeda įsisavinti augalinis: daržovės ir salotos. Šis maistas turi fermentų, kurie padeda žarnynui skaidyti baltymus - gana sudėtingą medžiagą.

Riebalų tavo kūnui taip pat reikia, tačiau turi sąmoningai pasirinkti riebalus, išgaunamus natūraliu būdu iš augalų. Visokie sviestai, rafinuoti aliejai, kepti skirti augalinių riebalų mišiniai, margarinai ir kiti, įvairiai perdirbti ir modifikuoti, E kodais pažymėti gaminiai tavo organizme sukelia uždegimą. Kraujagyslių (arterijų) viduje esančiam uždegimui mažinti mūsų unikalus kūnas save gydo naudodamas cholesterolį. Taip kraujagyslės ir užsikemša. Riebalų reikia nedaug, tačiau reikia. Apie detales galima pasidomėti plačiau kituose šaltiniuose, dabar svarbiausia - dėmesys savo maistui, savo kūnui ir kraujui.

Angliavandeniai. Dėl jų kyla daug nereikalingų įvairių ginčų. Jie kyla dėl neišmanymo arba nesusitarimo, kas yra angliavandeniai. Tikrieji angliavandeniai reikalingi mūsų organizmui kaip gryna energija - vaisiai ir daržovės. Tai maistas, kuris ir susideda iš anglies (vienas iš Žemėse esančių elementų) ir vandens. Todėl jie ir vadinami angliavandeniais. Kita vadinamųjų sudėtingų angliavandenių (be jokio vandens) kategorija yra visų rūšių kepiniai: pradedant duona (kuri šiandien tik duonos pavadinimą beturi), pyragais, bandelėmis ir baigiant įvairiais tortais bei javainiais, traškučiais. Kai užvalgau bet kurių kepinių, mane pradeda migdyti. Mano moteris gamina labai skanius pyragus su obuoliais ar varške, tačiau jie mane migdo, nors ir su didžiausia meile pagaminti. Todėl jų valgyti stengiuosi ribotais kiekiais bei kuo rečiau. Viskas, kas pagaminta iš grūdų, slopina mūsų organizmą bei alina kūną. Kitiems grūdinės kultūros net sukelia alergines organizmo reakcijas – tai imunitetas stengiasi sunaikinti nereikalingą balastą. Jeigu pavalgęs jauti kūne energijos padidėjimą – pavalgei teisingai, jeigu pasunkėjimą ar migdymą – apsinuodijai. Tai patyriau aš, taip aiškino ir mokė Hipokratas. Taip rašė Vydūnas. Tokio maisto reikia tiesiog vengti. Leonardo DaVinci sakė: jeigu valgai lavonus, esi kapinės. Kaip tu norėtum labiau vadinti savo kūną: kapinėmis, išmatų maišu ar sielos šventove?

Labai svarbi šarmų ir rūgščių pusiausvyra tavo kūne. Tavo sveiko kraujo pH lygus 7,45 – beveik neutralus, šiek tiek šarminis. Privalai jį tokį ir išsaugoti, jei nenori sirgti. Vėžinės ląstelės pH lygus apie 3 – tikrai labai rūgštu. Žinok: rūgštis - liga, o šarmas – jėga. Juk patrauklesni šarmingi žmonės. Šarminis maistas yra žali vaisiai bei daržovės, kiti augalai, sultys, vanduo (šaltinio), arbata, o rūgštinis – mėsa, makaronai, kepiniai – visa tai, kas tave migdo. Žinok, ką valgai, domėkis gaminių sudėtimi, valgyk tai, kas tau suteikia energijos, o ne atvirkščiai. Turi žinoti, koks tavo valgymo tikslas. Nuo tavo valgymo tikslo priklauso tavo maisto racionas. Taip pat svarbu ir kaip bei kaip dažnai valgysi. Juk tu išvažiavęs į kelią nestoviniuoji kiekvienoje degalinėje ir nesipildai degalų? Sveikai, sočiai, ramiai, gerai sukramtydamas, saikingai ir skaniai pavalgęs gali ilgai judėti, kad ir visą dieną (gal su lengvu užkandžiu).

Vakare valgyti daug nebūtina - tik tiek, kad nejaustum kančios (lengvą alkį jausti visada sveika). O jeigu dirbi biure, sėdimą darbą – geriau valgyti tik vaisius, daržoves ir riešutus. Ir nebūtina jų kaitinti, valgyk žalius.

Beje, ne mažiau svarbus dalykas – su kuo valgai. Jeigu valgai vienas, paskubomis kur nors už degalinės kampo ar automobilyje – sveikatos nesitikėk. Buvo laikai, kai aš taip maitinausi, dar ir rūkydavau tuo pačiu metu, tačiau šiandien suvokiu, kokia tai nesąmonė. Dabar kartais net nevalgau, jei nerandu kompanijos. Maistu reikia dalintis, mėgautis ir džiaugtis. Koks džiaugsmas, jei esi vienišas? Jei valgysi vienas – būsi visą laiką vienišas.

Žarnynas - ta vieta, kurioje vyksta transformacija iš vienos energijos formos į kitą (virškinant-deginant) ir nuo to priklauso, kiek tu energijos turi dabar. Jeigu nori būti lieknesnis, mesti svorį, tavo meniu – vaisiai, daržovės, riešutai ir vanduo. Jei nori priaugti raumenų, tavo meniu: baltyminis maistas, daržovės, riebaliukai, aliejukai, riešutukai bei vanduo. Mūsų kūnas apie 75 proc. sudarytas iš vandens, privalai nuolat palaikyti normalų vandens lygį. Patartina kasdien išgerti maždaug 3 proc. vandens nuo savo kūno masės. Tai yra apie 2,5 litro 90 kg svorio kūnui per dieną. Pasitikrink, ar teisingai maitiniesi ir geri, stebėdamas tai, kas iš kūno išeina, pasišalina.

Bus daugiau

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų