Ketvirtadienis, 2025.05.01
Reklama

Organizmo jautrumas gliutenui, nesusijęs su celiakija(1)

vlmedicina.lt | 2015-03-04 14:10:22

Celiakija yra tokia liga, kai plonosios žarnos pažeidimus sukelia kviečių baltymas gliutenas arba jam artimos įvairios panašios javuose esančios medžiagos. Pažeidžiama žarnų gleivinė, sutrinka maisto įsisavinimas, atsiranda tokių organų, kaip žarnos, kepenys, oda, širdis, pažeidimai. Prasidėjo diskusijos ir apie kiek kitokį jautrumą gliutenui. Jautrumą, kuris taip pat nenaudingas sveikatai, tačiau nesusijęs su celiakija ar procesais, vykstančiais sergant celiakija. Ar tai reali būklė? Ar celiakija sergančių pacientų šešėlyje lieka tie, kuriems liga nediagnozuojama, nors jie iš tiesų irgi jautrūs gliutenui? O gal tik dar vienas hipochondriškai nusiteikusių piliečių išsigalvojimas?

Javai
Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Iki šiol medicina buvo bejėgė atsakyti į šį klausimą, tačiau šiandien turime išsamesnį būklės, vadinamos neceliakiniu jautrumu gliutenui, vaizdą. Pasirodo, tai tikrai ne pramanai.

Nacionalinio sveikatos instituto (JAV) tyrėjai išsamiai ištyrė pacientų, kuriems nebuvo diagnozuota celiakija ar alergija kviečiams, būklę. Tačiau šiems pacientams, kaip spėjama, gliutenas darė žalą, tyliai niokojo žarnyną ir kitus vidaus organus.

Atsitiktinės atrankos būdu daliai tiriamųjų buvo duodamas placebasbe gliuteno, o daliai – apie penkis gramus gliuteno kiekvieną dieną visą savaitę. Iškart po pirmos savaitės išryškėjo pirmieji dideli skirtumai. Tie, kurie vartojo gliuteną, skundėsi skausmais pilvo ir žarnyno srityje, pilvo pūtimu, staigiai pablogėjusia nuotaika. Net buvo atrastos skrandžio ar žarnyno opelės.

Tiriamieji nežinojo, ką jie vartojo – ar placebą, ar gliuteną, tad jų simptomai viską pasakė. Tai, kad celiakija nediagnozuota, nereiškia, kad žmogus negali būti jautrus gliutenui.

Mokslininkai teigia, kad pasaulyje yra daugybė žmonių, kurių organizmas pasižymi dideliu jautrumu gliutenui ar į jį panašiems baltymams, tačiau atliekant įprastus testus celiakija jiems nenustatoma. Anot National Foundation for Celiac Awareness (JAV), tokie žmonės metų metus gali nejausti simptomų ir neapriboti savo mitybos. Tol, kol žala vidaus organams bus padaryta negrįžtamai.

National Foundation for Celiac Awareness kviečia nenumoti ranka į tuos, kurie įtaria esantys jautrūs gliutenui, nors jiems ir nenustatyta celiakija. Verčiau gydytojai kartu su pacientu turėtų aptarti mitybos pakeitimo gaires ir pažiūrėti, kaip tai atsilieps sveikatai.

Beje, maisto pramonė į jautrumą gliutenui ir celiakijai tikrai nenumoja ranka ir uždirba nemenką pinigų sumelę. Štai nuo 2011 metų produktų be gliuteno pirkimas įgijo neapsakomą pagreitį visame pasaulyje tiek tarp sergančiųjų celiakija, tiek tarp manančių, kad gliutenas – sveikatos priešas.

Šaltinis:

Corazza GR, DiSabatino A, Volta U, Salvatore C, Biancheri P, andCaio G, et al. Small Amounts of Gluten in Subjects with Suspected Nonceliac Gluten Sensitivity: a Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Cross-Over Trial. National Institutes of Health. 2015.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slaugydami sergančiuosius suserga ir jų artimieji
„Net ir vyrai skundžiasi, kad pakelti sergantį žmogų yra labai sunku, vėliau atsiranda stuburo problemų, nukenčia...
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų