Sekmadienis, 2023.04.02
Reklama

Žema oro temperatūra gali tapti rimtu išbandymu dantims

vlmedicina.lt | 2016-01-12 11:08:20

Lietuvą užklupę žiemos šalčiai – sveikatos testas visam organizmui. Odontologai įspėja, kad temperatūros stulpeliui krentant žemiau nulio, atidesnės priežiūros reiktų ir jūsų dantims bei dantenoms. Šaltuoju metų laikotarpiu dantys, veikiami staigių temperatūros pokyčių, gali pasidaryti jautresni, o ilgiau besitęsiantis dantų skausmas – signalizuoti apie rimtesnius sutrikimus.

„Žiemą lauke būname esant minusinei temperatūrai, o sugrįžę į šiltas patalpas dažnai šildomės karštais gėrimais, pavyzdžiui, arbata ar kava. Dažnai šių gėrimų temperatūra gali siekti ir 60 laipsnių šilumos, taigi susidaranti temperatūros amplitudė, ypač tų, kurie įpratę kvėpuoti per burną, – įspūdinga“,– sako odontologė Greta Vilniškytė.

Odontologės teigimu, dantų kietieji audiniai, kaip ir visų žmogaus kaulų, yra porėti, tad linkę trauktis ar plėstis priklausomai nuo aplinkos temperatūros. „Įkvėpus šalto oro per burną, dantų kietieji audiniai, reaguodami į staigų temperatūros kritimą burnos ertmėje, linkę trauktis. Taip pat atidengiamos jautrios burnos sritys, pavyzdžiui, dantenų linija, ir jas dirgina į burną patenkančio šalto oro banga. Žmogui užvėrus burną, vėl vyksta kietųjų audinių pokyčiai, tad toks susitraukimo – išsiplėtimo ciklas gali lemti mažus įtrūkimus dantyse, apie save primenančius skausmu“, – pastebi G. Vilniškytė.

Kita didesnio dantų jautrumo žiemą priežastis – pernelyg stiprus sukandimas. Gydytoja pastebi, kad būdami šaltame ore žmonės linkę įsitempti ir labai stipriai sukąsti dantis, kas skatina didesnį jų jautrumą.

G. Vilniškytės teigimu, dažnu atveju diskomfortas, kurį sukelia jautrūs dantys, trunka neilgai. Jei jis tęsiasi ilgiau nei tris dienas, tai gali signalizuoti apie rimtesnes burnos ertmės problemas: nebetinkančias dantų plombas, sudėvėtas dantų karūnėles, dantenų recesiją, infekcijas, sąkandžio problemas ir panašiai.

Gydytoja tiems, kurie nori išvengti dantų jautrumo atšalus orams, pataria:

1. Visada stengtis kvėpuoti tik per nosį. Lūpos, žandai, liežuvis palaiko įprastą temperatūrą burnoje, tad dantys lieka apsaugoti nuo neigiamos temperatūrų pokyčių įtakos.

2. Dantų jautrumui besitęsiant ilgiau, pasirodyti dantų gydytojui. Užsitęsęs dantų jautrumas gali signalizuoti apie ligas, kurių iki šiol nepastebėjote.

3. Reguliariai daryti profesionalią burnos higieną. Atviros dantų šaknys – kas dažnai būna dantenų recesijos ar pernelyg grubaus dantų valymo pasekmė, – veikiamos šalto oro, gali imti skaudėti. Dažniausiai šis skausmas – stiprus ir staigus, taigi sukelia didelį diskomfortą. Reguliari dantenų higiena gali apsaugoti nuo tokių problemų.

4. Rinktis tinkamas dantų priežiūros priemones. Atšalus orams rekomenduojama rinktis dantų pastą jautriems dantims, burną skalauti skysčiu su fluoru. Taip pat dantis valyti reiktų minkštu dantų šepetėliu, o tarpdančius – dantų siūlu.

5. Nepiktnaudžiauti cukrumi. Žiemą dažniau norisi pasilepinti saldumynais ar miltiniais patiekalais, tačiau jiems patekus į burnos ertmę susidaro rūgštys, kenkiančios dantų emaliui. Po kiek laiko toks smaližiavimas gali pasibaigti dantų kariesu.

6. Gerti vandenį. Vanduo neutralizuoja rūgščių pusiausvyrą burnoje, skatina seilių išsiskyrimą, išvalo nuo bakterijų, tad per dieną reiktų išgerti pakankamą jo kiekį.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Dantys
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose nė dvejų metų neturinčiai mergaitei pritaikytas gydymas genų terapija
Pasaulyje per 7,5 metų, pasitelkiant genų terapiją, gydyta daugiau nei 3 tūkst. vaikų, sergančių reta nervų ir raumenų l...
Pavasarinės akių traumos: kada vykti į skubiosios pagalbos skyrių?
Pavasariui įsibėgėjant, žmonėms vis dažniau traukiant į gamtą, imantis sodo darbų, daugėja ir akių traumų, kurios atveda...
1000 pirmų gyvenimo dienų: kaip rūpintis vaiku, kad jis užaugtų sveikas ir stiprus?
Kaip rūpintis vaiku, kad jis užaugtų sveikas ir stiprus? Į šį klausimą tėvai turėtų gauti atsakymus ne vaikui gimus ar j...
Storžarnės vėžys: pirmas žingsnis – pasitikrinkite!
Kovą – storosios žarnos vėžio prevencijos mėnesį – VUL Santaros klinikų medikai primena, kad aptikta ankstyv...
Saugokitės erkių: keli retai išgirstami faktai apie jų sukeliamas ligas
Šį pavasarį erkės jau prabudo, todėl pats metas pradėti jų saugotis. Vaistininkė Toma Gečienė dalijasi penkiais rečiau i...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų