Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Vyras klimpsta į alkoholizmo liūną. Kaip padėti?

vlmedicina.lt | 2014-12-06 00:02:56

Klausimas. Turiu vyrą alkoholiką, kuris nepripažįsta turintis problemų. Važiuoti konsultuotis pas specialistus atsisako, konkretaus pokalbio su manimi dėl šios problemos vengia. Paprašytas paskaityti apie alkoholizmo žalą (nupirkau specialiai knygą), taip pat nesidomi. Mano vyras dar nėra visiškai degradavęs, bet matau, kaip vis gilyn į tą problemą klimpsta. Gal yra kokios nors konsultacijos internetu ar gal kaip nors kitaip galima jam padėti? Daina, 49 m.

 

Degtinė ir užkanda
Algirdo Kubaičio nuotr.

 

Atsako priklausomybių konsultantas Gediminas Norvilas

Šį klausimą būtų galima pavadinti tradiciniu, nes minima situacija atspindi santykių modelį, kuris dažniausiai vyrauja priklausomybės pažeistose šeimose. Tačiau norint atrasti sprendimą būtina į situaciją pažiūrėti netradiciškai, platesniame kontekste.

Kur problemos esmė?

Vyras vartoja alkoholį ir tuo metu jis yra tiesiog savimi patenkintas bei laimingas. Nelaimingas būna tik tada, kai tenka pagiriotis ir išpirkinėti kaltę, tačiau tai trunka neilgai, iki kito užgėrimo. Šeimos nariai priešingai – nuolat nelaimingi, kamuojami nerimo, baimės dėl neblaivaus ir neprognozuojamo šeimos nario elgesio. Priklausomybei progresuojant didėja artimųjų kaltės, gėdos jausmai, pyktis, nuolatinis nervinimasis tampa neatsiejama gyvenimo dalimi.

Dažnu atveju girtaujantis asmuo turi bendraminčių ratą, su kuriais prie butelio linksminasi, išsikalba, pramogauja ir t.t. Artimieji vėl priešingai – užsidaro savo mintyse, slopina jausmus, apriboja nuoširdų bendravimą su draugais ar giminaičiais, nes tradicinis požiūris į priklausomybę verčia slėpti šeimos „gėdą“.

Kitaip tariant, vyras girtauja ir yra patenkintas tokiu savo gyvenimu, o žmona (ir kiti artimieji) yra tuo nepatenkinti. Girtaujantis asmuo nemato reikalo spręsti problemą, gydytis nenori, o jo artimieji priešingai – bando įvairiais būdais paskatinti ar priversti kreiptis pagalbos.

Laikui bėgant priklausomo asmens artimieji tiesiog nustoja rūpintis savo asmeniniais poreikiais ir visiškai pasineria į girtaujančio šeimos nario elgesio kontroliavimą.

Taigi kyla klausimas – kas iš tiesų turi problemų dėl alkoholio vartojimo? Be abejo, kad ne pats girtaujantis, o jo artimieji, todėl problemos sprendimo būtina ieškoti šio klausimo kontekste. Tai reikštų, jog šioje situacijoje padėti realiausiai galima ne girtaujančiam vyrui, o sau.

Kaip veikia priklausomybė

Pirmiausia būtina suvokti priklausomybės pasireiškimo ypatumus ir savo elgesio galimybes. Kai žinome, kas ir kaip vyksta, tada galime priimti teisingus sprendimus.

Pagrindinė problema ta, kad dažniausiai žmonės priklausomybę vertina kaip savanorišką žmogaus apsisprendimą vartoti ar nevartoti alkoholį. „Susiimk, negerk, turėk valios“, „Kur tavo protas, nejau nematai, kas su tavimi darosi?“ - tokius ir panašius priekaištus nuolat išsako girtaujančių žmonių artimieji.

Priklausomybės atveju nei valia, nei protas neveikia. Vienas pagrindinių priklausomybės nuo alkoholio požymių – neigimas, t.y. žmogus nesuvokia ir nepripažįsta nekontroliuojamo girtavimo problemos. Neigimas būna neįsisąmonintas, tai reikštų, kad žmogus yra nesavikritiškas, jam išties atrodo, kad gyvena normaliai ir jokių bėdų dėl alkoholio vartojimo neturi. Girtaujantis asmuo į artimųjų pastabas reaguoja priešiškai, priima tai kaip puolimą ir mano, kad jo paprasčiausiai nesupranta. Beje, artimųjų pyktis ir priekaištai tampa  pretekstu išgerti.

Priklausomybė yra traktuojama kaip psichikos ir elgesio sutrikimas, kuris iškreipia žmogaus mąstymą. Tai reikštų, kad priklausomas asmuo palankiai priima ir supranta tik tą realybę, kuri nekelia grėsmės alkoholio vartojimui.

Ką daryti?

Jei priklausomas asmuo nepripažįsta problemos, įkalbinėjimai ar prašymai dažniausiai neveikia. Pakeisti kito žmogaus nuomonę ir elgesį, kai jis to nenori, yra sudėtinga ir nelabai įmanoma. Tačiau galima keisti savo požiūrį ir elgesį, t.y. ieškoti kitokių bendravimo ir elgsenos būdų su girtaujančiu asmeniu.

Pirmiausia būtina mokytis kontroliuoti savo emocijas, nes su pykčiu, priekaištais, smerkimu pastūmėti žmogų kreiptis pagalbos vargu ar įmanoma. Jei savarankiškai nesiseka valdyti jausmus, rekomenduotina apsilankyti pas psichologą ar kitą asmeninių ir tarpasmeninių santykių specialistą.

Labai svarbu, kad pokalbis apie girtavimo problemos sprendimą būtų kiek įmanoma nuoširdesnis. Nerekomenduojama kalbėtis, kai žmogus yra neblaivus, geriausia palaukti tos dienos, kai nustos girtavęs, nes abstinencijos metu yra imlesnis, kadangi akivaizdžiai jaučia girtavimo pasekmes. Siūlymas kreiptis pagalbos turėtų būt išsakomas ramiai ir tvirtai, apeliavimas į sąžinę ar gėdinimas yra visiškai nereikalingi, nes tai supriešina žmones ir atitolina pagalbos galimybes.

Kai kada padeda kategoriška sąlyga - kreipkis pagalbos, gyvenk blaiviai, tada pasikalbėsime apie tolesnį gyvenimą kartu. Dalis priklausomų asmenų pagalbos kreipiasi tik tada, kai iškyla reali grėsmė prarasti šeimą.

Jei ir tai nepadeda – pasikalbėti su žmonėmis, kurie vyrui yra autoritetas ir kurių nuomonė jam gali būti svarbi. Tai gali būti kunigas, gydytojas, metęs gerti draugas ar giminaitis. Didelę įtaką turi darbdavys, kurio argumentams tvarkytis su girtavimu ir kreiptis pagalbos nedrįstama pasipriešinti.

Tačiau konkretaus, vienintelio teisingo atsakymo, kaip elgtis, nėra. Priklausomybė nuo alkoholio yra sudėtingas sutrikimas, dalis žmonių susitvarko, kiti visą gyvenimą vargsta, kartu savo kančiose tempdami ir aplinkinius. Ar žmogus nustos girtavęs, ar ne, jo artimiesiems tenka prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą, t.y. laukti, kol nustos girtavęs, arba patiems kreiptis pagalbos.

Vienas efektyviausių pagalbos girtaujančiųjų artimiesiems būdų - pasidomėti  savitarpio paramos grupių veikla ir pasinaudoti šios draugijos narių patirtimi. Informacija internete: www.al-anon.lt


VLmedicina.lt

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų