Šeštadienis, 2023.09.30
Reklama

Vladimiras Ždanovas: „Alkoholizmas – ne liga, o pasileidimas“(13)

Daiva Pauliukevičienė | 2013-11-15 00:01:31

Kovos už liaudies blaivybę sąjungos Rusijoje pirmininkas profesorius Vladimiras Ždanovas, lapkričio pradžioje pirmą kartą apsilankęs Klaipėdoje, nemokamoje paskaitoje kalbėjo apie žudančią priklausomybę nuo alkoholio, tabako bei narkotikų. Atrodytų, visiškai suprantama ir net banali tema jo lūpomis nuskambėjo naujomis spalvomis, sukrėtė ir privertė susimąstyti apie savo pačių bei ištisų valstybių ateitį.

Vladimiras Ždanovas
V. Ždanovas: „Alkoholizmas ir narkomanija nėra ligos. Tai žalingi žmonių įpročiai. Jokie vaistai šių įpročių neįveikia“. Daivos Pauliukevičienės nuotr.

Karas be vilties laimėti

V. Ždanovas susitikimo su klaipėdiečiais pradžioje papasakojo apie savo misiją – jis važinėja po Rusiją bei kitas valstybes ir pasakoja žmonėms apie siaubingą karą, kuris vykdomas prieš juos alkoholiu, tabaku bei narkotikais.

Pavadinęs karu šį reiškinį profesorius pateikė šiurpią statistiką. Ji skelbia, kad vien per praėjusius metus Rusijoje nuo alkoholio mirė daugiau nei 800 tūkst. žmonių, tabakas tapo apie 400 tūkst. žmonių mirties priežastimi, kiti narkotikai nuvarė į kapus apie 100 tūkst. gyvybių. Šių skaičių suma – siaubinga – per metus Rusija neteko 1,3 mln. gyventojų. Dauguma šių prarastų žmonių – darbingo amžiaus vyrai. Šio reiškinio kaltininku V. Ždanovas įvardijo alkoholio, tabako, narkotikų karą.

„Per savo tūkstantmetę istoriją Rusija dar nebuvo įsivėlusi į tokį karą. Nemanykite, kad Lietuvoje geriau. Padalinkite mano pateiktus skaičius iš kokių 30-ies kartų, tai yra tiek, kiek Lietuva mažesnė už Rusiją, ir sužinosite savo praradimų išraišką. Jūs kariaujate tokį pat karą“, - tvirtino V. Ždanovas.

Valios pastangomis ligos negydomos

„Alkoholizmas ir narkomanija nėra ligos. Tai žalingi žmonių įpročiai. Jokie vaistai šių įpročių neįveikia. Šį teiginį visiškai nesunku įrodyti. Pabandykite negyvenamoje saloje palikti metams penkis žmones: sergantį vėžiu, tuberkulioze, alkoholiką, rūkalių ir narkomaną. Jeigu jie turės tik maisto ir neturės jokių vaistų, po metų saloje liks trys žmonės. Pirmieji du neišgyvens, o likę trys bus sveikesni, nei buvę. Juk nėra kitos tokios ligos, kurią žmogus galėtų įveikti vien savo valios pastangomis“, - argumentavo mokslininkas.

Aiškindamas, kam reikalingas mitas apie alkoholizmą ar narkomaniją kaip ligas, V. Ždanovas tikino, jog tuo suinteresuota mafija. Ligą galima pagydyti ir ta mintis leidžia dar lengviau į ją klimpti. Kova su priklausomybės ligomis sudaro iliuziją, jog kažkas kažką daro, nors rezultatas iš anksto žinomas – nieko gero iš to neišeis.

Profesoriaus teigimu, visi kultūringai geriantys žmonės galiausiai prasigeria negrįžtamai.

Tik asmeninis tėvų pavyzdys gali sulaikyti vaikus nuo potraukio girtauti.

„Tik sveiki žmonės turi galimybę išlikti ir užauginti sveikus palikuonis“, - kategoriškai teigia V. Ždanovas.

30 metų blaiviai gyvenantis mokslininkas pats užaugino dvi dukras, kurios su sutuoktiniais pasekė jo pėdomis. Asmeninis pavyzdys, tinkama agitacija per televiziją, šviečiamosios paskaitos bei draudimų sistema, užtikrinanti alkoholio draudimą – būdai išblaivinti ne tik Rusiją, kuri laikoma labiausia prasigėrusia valstybe, bet ir kitas Europos tautas, kurios skęsta ne tik alkoholio, bet ir narkotikų liūne.

Alkoholikų vaikai perpildė globos namus

Narpliodamas šią didžiulę problemą profesorius kėlė tuos pačius klausimus, kurie nuo neatmenamų laikų rūpėjo rusų inteligentams. Kas vyksta? Kas kaltas? Ką daryti?

Kaukazo valstybėse, kuriose visai neseniai būta karų, - lygino profesorius, - mirtingumas kur kas mažesnis nei taikos sąlygomis gyvenančios Rusijos regionuose.

Čečėnijoje nėra nė vienų vaikų globos namų. Visi našlaičiai auga giminaičių šeimose.

O Rusijoje, kaip, beje, ir Lietuvoje, vaikų globos namai perpildyti. 95 procentai juose gyvenančių vaikų yra socialiniai našlaičiai – vaikai, kurių girtaujantys tėvai prarado teisę jais rūpintis.

V. Ždanovas pasakojo apie savo paties patirtį Nižnij Novgorodo srityje, Bezvodnojės kaime.  Senoviniame kaime yra didžiulė vidurinė mokyklą, puiki sena cerkvė. Į paskaitą buvo sukviesti mokiniai nuo 8 iki 11 klasės. Atėjo 17 mokinių, trys mokytojai ir kaimo tarybos pirmininkas.

„Papasakojau jiems neslėpdamas žiaurios tiesos apie tai, kad mes galime pralaimėti šį karą. Žiūriu, pirmininkas ašaras braukia. Pasirodo, per porą savaičių, kai rusai švenčia Naujųjų metų šventes, kaime nuo girtavimo mirė 18 vyrų, o per pastaruosius trejus metus negimė nė vienas kūdikis. Taip nyksta didžiuliai plotai. Mano galva, taip valoma žemė. Panašiai, kaip Amerikoje ją išvalė nuo indėnų. Pats mačiau, kaip Arizonos valstijoje plunksnomis apsikaišę čiabuvius vaidina kinai. Indėnus išžudė alkoholis“, - dėstė profesorius.

Alkoholis atpigo septynis kartus

Pasak V. Ždanovo, pastaruoju metu aktyviai peršama mintis, tarytum alkoholis, tabakas ir narkotikai kaip lietutis iš dangaus lyja, ir tai yra neišvengiama. Galima bandyti drausti gerti iš balų, bet lietaus nesustabdysi.

Profesorius yra įsitikinęs, kad veikia galingos jėgos, kurios turi tikslą nugirdyti ištisas tautas.

Visų pirmiausiai, tai yra alkoholio gamintojai, prekiautojai, valdžios atstovai, kurie proteguoja šį verslą. Profesorius minėjo ir tarptautinę mafiją, kurios tikslas - išvalyti didžiulius plotus nuo tikrųjų gyventojų. Kova už blaivybę yra kovos prieš šią mafiją esmė.

Gilindamasis į esminį klausimą, kodėl žmonės girtauja, V. Ždanovas priėjo prie išvados – girtavimą sąlygoja keli veiksniai.

Pirmas jų – prieinamumas. Tarybiniais metais butelis degtinės kainavo tiek, kiek 20 kilogramų baltos duonos. Dabar tas pats butelis vertas kiek trys kepalai duonos. Tai yra alkoholis tapo septynis kartus pigesnis, o tai reiškia, jis tapo septynis karus prieinamesnis.

„Tokių pigių gėralų, kaip Rusijoje, nėra visame pasaulyje. Kur dar yra tokia šalis, kur savaitę taupydamas pusryčiams duodamus pinigus vaikas savaitgalį galėtų nusipirkti alaus ir cigarečių? Alkoholis yra fantastiškai lengvai prieinamas. Blaiviausioje Europos valstybėje Norvegijoje viena alkoholio parduotuvė aptarnauja 30 tūkst. gyventojų. Rusijoje, kaip, beje, ir Lietuvoje, viena tokia parduotuvė tenka 240-iai gyventojų“, - bėrė skaičius blaivybės propaguotojas.

V. Ždanovas įsitikinęs, kad milijardai leidžiami tam, kad žiūrovų akyse būtų formuojami įpročiai svaigintis. Juk visų serialų herojai rūko, girtauja, ištvirkauja. Būtent taip jaunimui peršama mintis – va kaip reikia gyventi.

Kiekvienas, pradėjęs kvaišintis, (alkoholį ir tabaką V. Ždanovas priskiria narkotikams) pereina tris stadijas: didvyris, kuris teigia galįs gerti, bet galįs ir negerti; antroji, kai sakoma – noriu ir geriu; trečioji, kai nebegali gyventi negėręs.

„Jeigu nebūtų romantizuojamas priklausomybės objektų įvaizdis, o alkoholis, rūkalai ir narkotikai nebūtų taip lengvai prieinami, mafija pralaimėtų kovą“, - teigia rusas.

Tebeieško alkoholizmo priežasčių

Jau tapo įprasta teigti, kad kaimuose girtaujama todėl, kad nėra darbo. V. Ždanovas ne tik atremia šį pasakymą, bet ir stebisi jo nelogiškumu. Kaime visada darbo yra daugiau, nei įmanoma padaryti. Profesoriaus įsitikinimu, kaime žmonės nebedirba todėl, kad yra nugirdyti, nes alkoholio paveikti jie prarado norą ką nors veikti.

„Sociologai, narkologai ir visi kiti „-ogai“ iš aukštų tribūnų aiškina, kad po daugybės tyrimų priėjo prie išvados, jog žmonės geria iš vargo ir  nevilties. Kiti taip pat aršiai įrodinėja, kad žmonės girtauja iš džiaugsmo ir per šventes. Televizijos laidoje, kur buvo visa tai kalbama, dalyvavo blaivybės draugijos narys, pats kažkada išbridęs iš alkoholizmo liūno. Jis savo kaime surinko blaivininkus ir taip kibo į darbus, kada dabar visi važinėja visureigiais. Vyras su humoro jausmu. Paklausė protingų dėdžių ir sako – vieni sako vienaip, kiti – kitaip, o mes kadaise pradėdavome gerti iš ryto. Akivaizdu, kad pati svarbiausia priežastis – alkoholinių gėrimų prieinamumas“, - tvirtino V. Ždanovas.

Mitus apie ligą kuria mafija

Kai pradedama gvildenti visuotinio alkoholizmo problema, nuomonės išsiskiria. Vieni kovoja su girtavimu, o kiti kaunasi už blaivybę. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai tas pats.

Pasirodo, pirmu atveju remiamasi teorija, kuri moko kultūringai ir saikingai vartoti alkoholinius gėrimus. O antru atveju remiamasi blaivybės teorija, moksliškai vadinama sobriologija.

Bet kuri teorija turi būti paremta mokslininkų tyrimais. Sobriologijos teoriją suformavo žymiausi Rusijos žmonės: F.Dostojevskis, L.Tolstojus, akademikai P.Pavlovas, V.Bechterevas. Tarptautinė blaivybės akademija, įregistruota Stokholme, tęsia tyrimus. V. Ždanovas yra šios akademijos viceprezidentas.

Per visą savo 30-metę savo gilinimosi į šią problemą patirtį V.Ždanovas nerado, kas sukūrė kultūringo alkoholio vartojimo teoriją. Nėra tokių autorių, kaip nėra ir negali būti tokios teorijos, tvirtina profesorius.

„Tai yra viso labo alkoholio mafijos sugalvota pasaka, neva, jei visi gertų saikingai, alkoholizmo bėdos nebūtų. Šiai minčiai įkalti į galvas jauniems žmonėms išleidžiami milijardai“, - aiškino V.Ždanovas.

Blaivybės teorija skirta kiekvienam. Alkoholikams, saikingai geriantiems ir net vaikams galima pasakyti – gyvenkite blaiviai, tai vienintelė galimybė pasiekti visko, apie ką svajojate, pažinti tikrąją meilę, sukurti gražią šeimą, susilaukti sveikų palikuonių.

O kultūringo alkoholio vartojimo teorija skirta tik vieninteliam tikslui – nugirdyti jaunąją kartą ir taip ją pražudyti, neleidžiant nugyventi visaverčio gyvenimo.

Ateitis priklauso blaiviesiems

1975 metais Pasaulinė sveikatos organizacijos sesija oficialiai pripažino – alkoholis yra pats pavojingiausias pasaulyje narkotikas, nes yra plačiausiai paplitęs ir labiausiai prieinamas žmonėms, - pasakojo V. Ždanovas. Tada taip pat buvo įvardinta, kad heroinas – antras pagal pavojingumą, tabakas – šeštas.

Šioje sesijoje pasaulio valstybės paragintos kovoti su alkoholiu kaip didžiausia blogybe.

Praėjo 30 metų.

Dabar 44 šalys yra paskelbusios sausąjį įstatymą. Dauguma atvejų tai musulmoniškos šalys, kur ne tik už platinimą, bet net alkoholio vartojimą numatomos griežtos bausmės. Šiose šalyse yra didžiausias gyventojų prieaugis.

85 valstybės turi blaivybės įstatymą, kuriuo iki 21-erių draudžiama pirkti alkoholinius gėrimus.

V. Ždanovas labai griežtai kritikuoja valstybių nusistatymą leisti pardavinėti alkoholį prekybos centruose kartu su būtiniausiais maisto produktais.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (13)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Profesorius pataria, koks maistas gali padėti išvengti onkologinių ligų
Vėžio diagnozės baiminasi kone kiekvienas. Pagal dažniausias mirties priežastis, piktybiniai navikai Lietuvoje jau dauge...
"Biofitus" patarimai, kurie padės sustiprinti imunitetą
Imunitetas padeda mūsų organizmui kovoti su įvairiomis ligomis ir jų išvengti. Tai natūrali organizmo apsauga, tačiau me...
Kviečia pažinti savo širdį: „Laikydamiesi kelių taisyklių, ilgiau mėgausimės gera sveikata“
Rugsėjo 29 d. minima Pasaulinė širdies diena. Šia proga Vilniaus universiteto profesorius, Širdies ir kraujagyslių klini...
Naujasis lazeris gali suskaldyti ir kiečiausią inkstų akmenį
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje jau kelias savaites inkstų akmenų skaldymui pasitelkiamas naujas Tulio lazeris....
Odos priežiūros procedūros, kad jūsų oda spindėtų
Ne veltui odai, ypač veido, teikiame labai daug dėmesio, dažnai išbandome naujas priemones, siekdami dar geresnio efekto...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų