Šeštadienis, 2024.07.27
Reklama

Vitaminų šaltinis iš jūros gelmių

2012-01-25 23:59:08

Jūros kopūstai dar vadinami jūros dumbliais. Oficialus jų pavadinimas – laminarija. 1–13 m ilgio rudieji jūros dumbliai auga visose Šiaurės ir Tolimųjų Rytų jūrose, kur sudaro ištisas kolonijas. Šie augalai pjaunami specialiu įrenginiu 5–6 m gylyje ir džiovinami saulėje. Jūrų ir vandenynų pakrantėse gyvenančios tautos jūros dumblius nuo seno vartoja ne tik kaip maisto produktą, bet ir kaip vaistus ligoms gydyti bei jų profilaktikai.

Žilvino Užkuraičio nuotr.

Keistoką vandens augalą pirmieji pastebėjo kinai. Kinijoje laminarija vadinama jūros ženšeniu, nes ji labai panaši į šio augalo šaknį. Augalas, nuolat skalaujamas jūros vandens, lapuose sukaupia daugybę vertingų mikroelementų. Ypač daug jūros kopūstuose jodo: 1 kilograme džiovintų jūros kopūstų yra apie 250 ml jodo. O 10 g jūros dumblių vitamino D yra tiek, kiek 9 kg abrikosų, kalcio – kiek vienoje stiklinėje pieno, geležies – kiek 1 kg špinatų. Be to, jūros kopūstuose yra mangano, bromo, boro, cinko, kobalto, fosforo ir kalio, daug A, B, C vitaminų. Jūros dumbliai stiprina ir jaunina organizmą, gerina medžiagų apykaitą, žarnyno veiklą, padeda pašalinti iš organizmo toksines medžiagas. Jie vartojami aterosklerozei, rachitui, skydliaukės ligoms gydyti bei šių ligų profilaktikai, kraujospūdžiui reguliuoti. Šie vandens augalai veikia ir kaip lengvas vidurių laisvinamasis preparatas, todėl rekomenduojamas esant lėtiniam vidurių užkietėjimui.

Skrandyje išbrinkę jūros dumbliai teikia sotumo jausmą, todėl besirūpinantiems svoriu jie padeda nepersivalgyti. Be to, juose esanti algino rūgštis ir alginatai sugeria ne tik vandenį, bet ir į žarnyną patekusius sunkiuosius metalus bei kitas kenksmingas medžiagas. Jūros dumbliuose yra ir polinesočiųjų riebalų rūgščių omega-3, kurios padeda mažinti cholesterino kiekį.

Itin populiarios salotos su jūrų dumbliais, tačiau jų dėti galima visur: į troškintų daržovių patiekalus, padažus, sriubas. Pavyzdžiui, kinai ir japonai ruošia arbatą su laminarija, o amerikiečiai iš jos daro cukatas, marmeladą ir net zefyrus. Prekybos centruose galima įsigyti džiovintų, konservuotų, marinuotų, šviežių ir kt. jūros dumblių.

Šis puikus vandens augalas tinka ne tik maistui. Kosmetologijoje plačiai paplitusios jūros dumblių kaukės veidui, nes jie valo, minkština ir maitina odą.

Balandėliai su jūros kopūstais

300 g baltagūžių kopūstų, 100 g virtų jūros kopūstų, 75 g morkų, 40 g svogūnų, 1 kiaušinis, 40 g ryžių, 30 g aliejaus, 15 g sviesto, 200 g padažo, petražolių

Susmulkintus svogūnus, morkas ir petražoles pakepinkite ant įkaitinto sviesto, išvirkite ryžius. Paruoškite balandėlių įdarą: ant pakepintų daržovių suberkite ryžius, susmulkintą virtą kiaušinį, virtus jūros kopūstus ir viską gerai permaišykite. Išvirtus baltagūžius kopūstus išardykite lapais, ant jų dėkite įdarą, suformuokite balandėlius, juos pakepinkite aliejuje. Taip paruoštus balandėlius 20–30 min. troškinkite puode ant viryklės arba orkaitėje. Balandėlius su jūros kopūstais patiekite su grietine ir pomidorų padažu.

Lęšių ir jūros kopūstų salotos

 400 g lęšių, 50 g smulkintų kepintų morkų, 50 g pomidorų, 50 g agurkų, 50 g porų, 50 g jūros kopūstų, 0,5 stiklinės aliejaus, 1 citrinos sultys, 0,5 arbat. šaukšt. garstyčių, žiupsnelis cukraus.

Išvirtus lęšius ir smulkintas daržoves bei jūros kopūstus suberkite į vieną dubenį ir gerai išmaišykite. Visa tai apipilkite skaidriu garstyčių padažu, kurį pasigaminsite iš aliejaus, garstyčių, citrinos sulčių ir žiupsnelio cukraus.

Žuvies apkepas su jūros kopūstais

Žuvies filė, žalios bulvės, cukinija, jūros kopūstai, fermentinis sūris, pomidorų padažas, majonezas, česnakas.

Skardą ištepkite riebalais. Dugną išklokite bulvių ir cukinijos griežinėliais. Ant jų dėkite gabaliukais supjaustytą žuvies filė. Ją apibarstykite žuvies prieskoniais, pipirais, druska. Ant viršaus dėkite jūros kopūstus. Pomidorų padažą sumaišykite su majonezu ir smulkintomis česnako skiltelėmis. Šiuo padažu apipilkite jūros kopūstus. Kepkite 1 val. iki 200 °C temperatūros įkaitintoje orkaitėje, kol iškeps bulvės. Prieš baigdami kepti, patiekalą apibarstykite tarkuotu sūriu.

Jūros kopūstų salotos

Marinuoti jūros kopūstai, pomidoras, agurkas, juodieji pipirai, lašelis acto, lašelis saulėgrąžų aliejaus.

Jūros kopūstus ir pjaustytus pomidorus bei agurkus sumaišykite dubenyje. Daržoves apibarstykite juodaisiais pipirais, pagardinkite actu ir aliejumi.

Dzūkiškos jūros kopūstų salotos

Didelė sauja išmirkytų džiovintų grybų, 1 svogūnas, 2 rauginti agurkai, 5 šaukštai jūros kopūstų, truputis citrinos sulčių, alyvų aliejaus.

Supjaustytus grybus ir susmulkintą svogūną pakepinkite įkaitintame aliejuje. Į šią masę suberkite pjaustytą agurką, jūros kopūstus. Įberkite druskos ir juodųjų pipirų, salotas apšlakstykite citrinos sultimis ir aliejumi. Tokios salotos ypač tinka prie mėsos kepsnių, jas skanu valgyti vienas ar su karštomis bulvėmis.

Ieva Radzevičiūtė

valstietis.lt

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti su pasibaigusio galiojimo vaistais
„Kada jūs paskutinį kartą peržiūrėjote savo namų vaistinėlę?", – tokį klausimą dažnai žmonėms užduoda &...
Populiarėjančios žirgų terapijos studentų praktikos bazei suteikta licencija
Žmonės vis dažniau stengiasi išvengti tradicinės medikamentinės medicinos ir ieško alternatyvių, natūralesnių gydymo ar...
Vaistų nuo skausmo poveikis kepenims: kokiais atvejais ši baimė nepagrįsta
Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų vaistus nuo skausmo vartoja bent kartą per mėnesį ar dažniau, tačiau jiems neri...
Klastinga juostinė pūslelinė gali ištikti visus, kurie sirgo vėjaraupiais
Remiantis statistika, maždaug 2 iš 10 žmonių bent kartą per gyvenimą suserga juostine pūsleline. Didelė dalis jų –...
Skenduolių statistiką blogina pervertinantieji savo jėgas
Statistika vis dar negailestinga – skendimų atvejų nemažėja. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų