Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Vitamino C ir geležies trūkumas organizme gali skatinti insultą

www.lrt.lt | 2014-02-28 10:54:02

Žmogui nepakankamai suvartojant vitamino C ir geležies, padidėja tikimybė patirti insultą, parodė Europoje atlikti tarpusavyje nesusiję tyrimai.

Mandarinai vandenyje
Algirdo Kubaičio nuotr.

Prancūzijos mokslininkai nustatė, kad geležies trūkumas gali lemti kraujo išsiliejimą smegenyse, kuris vadinamas hemoraginiu insultu. Toks insultas sudaro tik apie 15 procentų visų insultų, tačiau nuo jo mirštama dažniau nei nuo išeminio insulto, kai užsikemša smegenų kraujagyslė.

Tyrimo vadovas dr. Stephane Vannier iš Reno universitetinės ligoninės mano, kad vitamino C trūkumas insulto riziką didina todėl, kad šis vitaminas mažina kraujospūdį ir gerina kraujagyslių sveikatą.

Prancūzų mokslininkai ištyrė 65 hemoraginį insultą patyrusius pacientus ir jų duomenis palygino su 65 sveikų asmenų, rašoma pranešime spaudai.

Ištyrus kraujo mėginius, nustatyta, kad 41 proc. visų tiriamųjų turėjo normalų vitamino C kiekį, 45 proc. – mažesnį nei rekomenduojama, o 14 proc. šio vitamino smarkiai trūko.

Patyrusieji insultą vidutiniškai turėjo mažesnį vitamino C kiekį, o sveiki asmenys – normalų.

Be to, maži vitamino C kiekiai buvo susieti su ilgesniu pacientų gydymu ligoninėje, tačiau rizika mirti jiems nebuvo didesnė.

Tyrimo rezultatus numatoma pristatyti Amerikos neurologų akademijos metinėje konferencijoje Filadelfijoje šį pavasarį, kai bus atskleista daugiau tyrimo detalių, praneša sciencedaily.com

Tuo metu britų mokslininkai nustatė, kad organizme sukaupus mažai geležies, kraujas tampa tirštesnis ir padidėja insulto tikimybė.

Anksčiau atlikti tyrimai nustatė, kad geležies nepakankamumas yra išeminio insulto, kai maži kraujo krešuliukai sutrikdo smegenų kraujotaką, rizikos faktorius suaugusiems ir vaikams.

Dabar mokslininkai išnagrinėjo duomenis apie 497 pacientus su reta paveldima liga, dėl kurios padidėja plaučių kraujagyslės. Paprastai plaučių kraujagyslės neleidžia krešuliams patekti į arterijas, tačiau šių pacientų plaučiai krešulių nesulaiko, jie gali pasiekti smegenis ir sukelti insultą.

Nustatyta, kad palyginti nedaug geležies (6 mikromoliai litre kraujo) turėjusiems pacientams insulto tikimybė buvo dukart didesnė palyginti su tais, kas geležies turėjo maždaug tiek (7–27 mikromoliai litre), kiek rekomenduojama.

Papildomais tyrimais nustatyta, kad geležies trūkumas skatina trombocitų sukibimą ir krešulių susidarymą. Londono imperatoriškojo koledžo mokslininkų atlikto tyrimo ataskaitą paskelbė žurnalas „PLoS One“.

Laikoma, kad pasaulyje geležies trūksta 2 milijardams žmonių.

Geležis yra būtinas mineralas praktiškai visiems gyviems organizmams. Geležis yra sudedamoji deguonį kraujyje pernešančių proteinų dalis, taip pat reikalinga kitiems audiniams ir procesams.

Geri geležies šaltiniai yra raudona mėsa, paukštiena, sezamai, moliūgų sėklos, įvairios pupelės, lęšiai, rugiai ir įvairios lapinės daržovės. Augalinės geležies pasisavinimą smarkiai padidina tuo pat metu su maistu gaunamas vitaminas C.

Gerokai daugiau vitamino C reikia ištikus stresui, kilus infekcijos pavojui ir valgant daug baltymų turintį maistą. Rūkančių žmonių organizmas absorbuoja tik 60 proc. vitamino C, jo įsisavinimas taip pat sumažėja vartojant vitaminą kartu su saldumynais.

Vitamino C turtingi citrusiniai vaisiai, svogūnų galvos, pomidorai, bulvės. Šio vitamino taip pat turi brokoliai, Briuselio ir žiediniai kopūstai, juodieji serbentai, braškės, špinatai, kiviai.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų