Didėjantis bakterijų atsparumas antibiotikams kartais gali kainuoti gyvybę. Todėl novatorišku metodu, kaip kovoti su infekcijomis, tapo bakteriofagai – virusai, kurie žudo bakterijas, jas „suvalgydami”. Mokslininkai iš Bristolio Frenchay ligoninės Bedforšyre, sugalvoję tokį bakteriofagų pritaikymą vaikams, patyrusiems nudegimus, kad jie nepatirtų komplikacijų, buvo apdovanoti 620 tūkst. svarų premija.
Dažniausiai vaikai nusipliko arbata, kava, tiesiog verdančiu vandeniu. Apie 10 proc. vaikų dėl nudegimų patiria bakterijų sukeltas komplikacijas, kurios kartais gali baigtis ir mirtimi. Iš 37 tūkst. nudegimų per metus Jungtinėje Karalystėje 76 proc. nukentėjusiųjų yra vaikai iki penkerių metų, 70 proc. nudegimų - dėl nusiplikymo.
Frenchay ligoninėje per pastaruosius metus buvo gydyta 800 vaikų dėl nudegimų. Dėl dažno gydymo antibiotikais komplikacijas sukeliančios bakterijos tampa atsparios.
Vienas tyrimo lyderių Dr. Toby Jenkins teigia, kad tai, jog vis daugiau bakterijų tampa rezistentiškos (atsparios), verčia susirūpinti. „Yra daugybė vaistų, skirtų nudegimams gydyti, tačiau per pastaruosius metus atvejų, kai gydymas antibiotikais neefektyvus, gerokai padaugėjo.
Klinikiniais tyrimais jau įrodyta, kad gydymas bakteriofagais yra efektyvus ir saugus tokias traumas patyrusiems pacientams. Kadangi bakteriofagai maitinasi bakterijomis, jie gyvuoja tol, kol jų yra, tačiau kai visos jos būna sunaikintos, bakteriofagai žūva dėl maisto stygiaus, – teigia tyrimo autoriai.
Šiuo metu siekiama išsiaiškinti, kaip tai galima panaudoti naujų vaistų gamybai išvengiant gydymo antibiotikais, – praneša „Medical News Today“.
Šilutės ligoninės gydytojas traumatologas-ortopedas Viktoras Šileikis „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė, jog bakteriofagų panaudojimas medicinoje būtų tikrai žingsnis į priekį, siekiant išvengti bakterijų atsparumo antibiotikams.
Nudegimų gydymas, anot specialisto, užima nemažą dalį gydytojų traumatologų darbo. Nudegimus patiria ir suaugusieji, ir vaikai. Suaugusieji dažniausiai nudega neatsargiai elgdamiesi su ugnimi – krosnimi, laužu, apdega gaisre, o vaikai nusipliko verdančiu vandeniu.
vlmedicina.lt