Daugelis žmonių vaistus laiko įvairiose namų vietose, neretai – ir rankinėje ar automobilyje. Visgi netinkamai laikomi vaistai gali prarasti veiksmingumą ar net tapti pavojingi sveikatai. Temperatūros svyravimai, šviesa, drėgmė ir net laikymo vieta turi reikšmės vaistų kokybei.
Vaistai namuose: ne vonioje ir ne ant palangės
„Didžiausia klaida, kurią daro daugelis – vaistus laiko ten, kur tiesiog patogu, pavyzdžiui, vonios spintelėje, virtuvėje prie kriauklės ar ant palangės. Tačiau tai – rizikinga. Drėgmė ir garai vonioje gali pakenkti vaistų stabilumui, o laikymas šalia viryklės ar orkaitės gali pakeisti vaistų struktūrą. Tuo tarpu tiesioginiai saulės spinduliai ant palangės gali sukelti chemines vaistų reakcijas“, – pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė.
Anot jos, geriausia vieta vaistams – vėsi, sausa, tamsi spintelė, aukštesnėje vietoje, kur nepasiektų vaikai.
„O jei vaistų vartojimo instrukcijoje nurodyta laikyti šaldytuve, juos reikėtų dėti į viršutinę lentyną, kurioje temperatūra stabili ir ne per žema“, – pataria vaistininkė.
Nelaikykite ilgą laiką vaistų automobilyje
T. Gečienė perspėja, kad vaistų nederėtų ilgam palikti automobilyje. Anot jos, čia galimi dideli temperatūrų svyravimai, kurie kenkia vaistams.
„Dažniausiai vaistus ir maisto papildus rekomenduojama laikyti ne aukštesnėje kaip 25 laipsnių temperatūroje. O karštomis vasaros dienomis temperatūra automobilyje gali pakilti net 10 ar daugiau laipsnių. Dėl tokių pokyčių gali pakisti vaisto ar papildo cheminės savybės. Neigiamą poveikį gali sukelti net trumpas automobilio stovėjimas saulėje, kol apsiperkate“, – sako vaistininkė.
Anot jos, jei vaistus būtina turėti su savimi, pavyzdžiui, insuliną ar vaistus nuo alergijos, verta turėti šaltkrepšį arba termoizoliacinę dėžutę. Ji apsaugos nuo karščio ir šalčio.
Neišmeskite vaisto pakuotės ir instrukcijos lapelio
Vaistininkė pataria neišmesti vaisto pakuotės ir instrukcijos lapelio.
„Lapelyje nurodytos tikslios vaisto laikymo sąlygos: temperatūra, apsauga nuo šviesos, galiojimo trukmė po atidarymo. Tai ypač svarbu, jei vaistą planuojama laikyti namuose ilgesnį laiką. Taip pat išsaugokite originalią pakuotę – taip visada žinosite vaisto galiojimo datą, o pati dėžutė padės apsaugoti vaistą nuo išorinių veiksnių", – sako T. Gečienė.
Ir pataria reguliariai peržiūrėti namų vaistinėlę: patikrinti galiojimo datas ir vaistų būklę. Jei vaistas pakeitė spalvą ar konsistenciją, rekomenduojama jo nebevartoti ir atnešti į artimiausią vaistinę sunaikinti.