Erekcijos sutrikimai yra problema, su kuria anksčiau ar vėliau susiduria beveik kiekvienas vyras. Daugeliui vyrų erekcijos sutrikimus galima spręsti erekcija gerinančiais vaistais, vaistų injekcijomis į varpą, vakuuminėmis pompomis. Tačiau daliai vyrų šie gydymo metodai nėra efektyvūs ar rezultatai netenkina. Jau ilgą laiką erekcijos sutrikimų gydymui Lietuvoje yra dedami pusiau rigidiški varpos implantai. Neseniai pradėti dėti daug modernesni ir ženkliai tobulesni – skysčiu užpildomi varpos implantai. Lietuvoje atliktos operacijos yra unikalios Rytų ir Centrinėje Europos dalyje.
Dažniausia sunkios erekcijos disfunkcijos priežastis – prostatos vėžys
Pirmasis smūgis vyrus ištinka išgirdus prostatos vėžio diagnozę. Tai viena dažniausiai vyrams nustatomų vėžio formų visame pasaulyje. Kiekvieną savaitę bent 2-3 vyrams turiu pranešti nemalonią žinią, kad jie serga prostatos vėžiu. Išgirdus diagnozę vyrams išslysta žemė iš po kojų ir užvaldo vienintelis noras – kuo greičiau atsikratyti prostatos vėžiu.
Dažniausiai tokius vyrus operuojame ir šaliname prostatą. Kiekvienais metais tiek aš, tiek mano kolegos atliekame šimtus tokių operacijų.
Bene dažniausias vyrų palydovas po prostatos vėžio operacijos – erekcijos sutrikimai. O pasveikę pacientai vėl pradeda ieškoti galimybių džiaugtis seksualiniu gyvenimu, tačiau labai dažnai tas būna neįmanoma.
Nepaisant laparoskopinės ir robotinės chirurgijos progreso, daugelį vyrų kamuoja erekcijos sutrikimai. Klinikiniai tyrimai rodo, kad po kai kurių vėžio rūšių gydymo tik 25 proc. jaunų vyrų erekcija išlieka ar sugrįžta į buvusį lygį. Deja, tačiau tik maža dalis šių pacientų kreipiasi ieškodami profesionalios seksualinės funkcijos sutrikimų gydymo pagalbos. Kiti arba nežino, kad jiems galima padėti, arba gėdijasi ieškoti pagalbos.
Visų specialybių gydytojai aktyviai turėtų klausti pacientų, ar jų nekamuoja seksualinės funkcijos sutrikimai. Tai ypač svarbu, kadangi laiku pradėjus erekcijos funkcijos reabilitaciją po vėžio operacijos galima pagerinti pacientų erekcijos funkciją po operacinio prostatos vėžio gydymo. Jei konservatyvus gydymas vaistais nėra efektyvus, tuomet sprendžiama dėl varpos implantų tikslingumo.
Piliulės, sukėlusios revoliuciją
Senovėje gydytojai erekcijos sutrikimus gydydavo avies ar beždžionės sėklidžių ekstrakto injekcijomis, į poodį įsiūdami šuns sėklides, talismanais ir užkalbėjimais. Tikroji erekcijos gydymo revoliucija įvyko 1998 metais, kada rinkoje pasirodė pirmasis fosfodiesterazės 5 inhibitorius – sildenafilis (viagra). Šis vaistas kurtas krūtinės skausmų gydymui, tačiau visai netikėtai paaiškėjo pašalinė reakcija – klinikinėje studijoje dalyvavusiems vyrams ženkliai pagerėjo erekcija. Jis sukėlė tikrą revoliuciją gydant erekcijos sutrikimus ir vyrams sugrąžino gyvenimo džiaugsmą. Daugelis nuostabių dalykų, tokių kaip penicilinas, rentgeno spinduliai ir kiti, buvo atrasti visai atsitiktinai. Panašiai nutiko ir su erekcijos sutrikimus gydančiais vaistais. Nuo to laiko į rinką atėjo nauji bei mažiau pašalinių reakcijų sukeliantys preparatai.
Deja, daliai pacientų šis gydymo metodas nepakankamai efektyvus ar visai neveiksmingas. Tuomet rekomenduojame specialių preparatų injekcijas į varpą ir šlaplę ar vakuumines pompas. Tačiau ir šie gydymo metodai ne visada efektyvus. Tuomet vienintelė išeitis – spręsti dėl varpos implanto įvedimo.
Vyrų išsigelbėjimas – varpos implantai
Bendraudamas su pacientais pastebiu, kad retas lietuvis žino apie kitą erekcijos sutrikimų gydymo alternatyvą - varpos implantus. Keista, nes jie pradėti naudoti erekcijos sutrikimų gydymui daug seniau nei piliulės.
Erekcijos sutrikimai vyrus kamavo daugybę šimtmečių, todėl natūralu, kad jau nuo seniausių laikų gydytojai bandė išspręsti šią problemą. Ambrozijus Pere, gyvenęs XVI amžiuje, buvo vienas pirmųjų varpos implantų kūrėjų. Jis karo veteranui sukūrė varpos protezą, su kurio pagalba jis galėjo šlapintis stovėdamas. Vėliau šie protezai labai išpopuliarėjo tarp nutukusių vyrų.
Varpos implantai pradėti naudoti XX amžiaus pradžioje – tada gydytojai į varpą implantuodavo kaulų kremzles. Deja, jos per kelerius metus „ištirpdavo“, todėl ilgainiui buvo pakeistos sintetiniais implantais, kurie dedami šiandien. Vienas labiausiai nusipelniusių varpos implantų kūrėjų, tobulintojų ir populiarintojų yra lietuvių kilmės JAV gydytojas S. Wilson. Ilgainiui sintetiniai varpos implantai išpopuliarėjo ir daugeliui vyrų sugrąžino lytinių santykių džiaugsmą.
Modernūs varpos implantai dedami JAV, kai kuriose Vakarų Europos šalyse. Nuo šiol skysčių užpildomi varpos implantai bus pradėti dėti ir Lietuvoje. Vyriausias vyras, kurio operacijoje stažuojantis Belgijoje teko asistuoti, buvo 85 metų vyras. Tai rodo, kad kokybiškas lytinis gyvenimas aktualus tiek jaunesniems, tiek vyresniems vyrams.
Unikalios operacijos – trijų dalių, skysčiu užpildomi varpos implantai
Šiuo metu yra dedami dviejų tipų varpos implantai – lankstūs ir užpildomi skysčiu. Jau senokai Lietuvoje atliekama lanksčių varpos implantų įdėjimo operacija, kada į varpos akytkūnius įvedami silikoniniai standūs vamzdeliai. Jei vyras pageidauja lytinių santykių, varpą atlenkiama, kada nebereikia - užlenkiama. Pagrindinis šio implanto privalumas yra ženkliai mažesnė kaina, tačiau jis turi ir daug minusų.
Patys naujausi ir moderniausi varpos implantai yra užpildomi skysčiu. Jie yra ženkliai pranašesni. Deja, Lietuvoje šios operacijos dar nebuvo atliekamos. Norint pradėti šio tipo operacijas reikėjo daug mokytis, stažuotis užsienio klinikose ir gamintojų pripažinimo, nes bet kas ir bet kaip šių implantų negali dėti. Tai yra labai sudėtingas mechanizmas, kada į varpą implantuojami tuščiaviduriai silikoniniai vamzdeliai, į kapšelį – mygtukas, įjungiantis mechanizmą, o į pilvo ertmę - vandens pripildytas rezervuaras. Prireikus erekcijos kapšelyje paspaudžiamas mygtukas, iš rezervuaro išbėga skystis, užpildantis silikoninius vamzdelius, ir įvyksta varpos erekcija. Toks vyras yra pajėgus atlikti pilnaverčius lytinius santykius. Porų pasitenkinamas tokiais implantais labai didelis.
Šios operacijos Lietuvoje turėjo būti pradėtos prieš kelerius metus, bet dėl COVID-19 nukeltos. „Nortway“ klinikoje liepos 16 dieną šie modernūs varpos implantai įdėti dviem vyrams.