Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Vertingi patarimai, kurie padės ilgiau išsaugoti maistą

grynas.lt | 2015-10-16 15:02:21

Minint maisto dieną specialistai pateikia patarimų, kaip ilgiau išsaugoti maisto produktus. Jie sako, kad yra pačių įvairiausių būdų, tiesiog žmonės jų nežino.

Spalio 16 d. minima tarptautinė maisto diena, kurios metu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į sveiką mitybą. Šią dieną minėti pasiūlė Maisto produktų ir žemės ūkio organizacija (FAO - Food and Agriculture Organisation), tikėdamasi, kad tai padės kovoti su badu pasaulyje, skatins plėtoti žemės ūkį.

Burokėliai
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

Maisto atsargas žiemai įprasta ruošti rudenį, kuomet gamta džiugina gausiomis rudens gėrybėmis. Kad jų nepritrūktų šalčiausių metu laiku, visuomenės sveikatos specialistai dalijasi patarimais, kaip tinkamai maisto produktus paruošti žiemai. Šviežios daržovės, vaisiai ir uogos greitai genda, todėl jų išlaikymo trukmę bandoma pailginti pačiais įvairiausius būdais: šaldant, džiovinant, rauginant ar marinuojant. Taip apdorotos sodo, daržo ir miško gėrybės gali būti vartojamos visus metus - iki kito derliaus.

Patogiausias būdas išsaugoti maisto produktų mitybinę vertę - šaldymas

Maksimaliai išsaugoti produkto mitybinę vertę padeda šaldymas – tai greičiausiais ir patogiausias būdas ilgiau išlaikyti produktus – išlieka 85-90 proc. biologiškai vertingų medžiagų.

Užšaldymui tinka visos perrinktos ir sveikos uogos. Miško uogos – žemuogės, mėlynės, avietės – šaldomos neplautos, gerai perrinktos. Šaldiklyje galima laikyti beveik visas daržoves, prieskonius, žalumynus, kurie nepraranda aromato. Patariama juos susmulkinti, kad vėliau būtų patogiau naudoti. Nerekomenduojama šaldyti bulvių, nes jos tampa saldžios, pakinta jų konsistencija. Šaldiklyje ne vieta ir labai vandeningiems produktams – agurkams, pomidorams – juos geriau marinuoti.

Atšildyti reikia mokėti

Užšaldymas turi būti vykdomas -18ºC temperatūroje, nes tokiame šaltyje nepakinta produktų maistinės savybės. Šaldyti produktai turėtų būti suvartojami per sezoną iki kitų metų derliaus, citrusinius vaisius reiktų sunaudoti per pusmetį.

Norint mėgautis užšaldytais produktais, jų reikia atšildyti tiek, kiek planuojama suvartoti per vieną kartą. Pakartotinai užšaldyti jų negalima, nes atšildžius pagreitėja mikrobiologiniai procesai, toks produktas gali tapti nesaugus. Atšildyti galima laikant maistą šaldytuve, pasinaudoti mikrobangų krosnelės atšildymo funkcija ar palaikyti kambario temperatūroje. Maistui turėtų būti pateikti produktai dar su likusiais ledų kristalais, nes pilnai atšildyti vaisiai gali būti sutižę, minkšti, praradę savo spalvą.

Seniausias ir paprasčiausias konservavimo būdas - džiovinimas

Džiovinant išlieka 45 proc. biologiškai vertingų medžiagų, tokie produktai ilgai negenda. Džiovintam maistui nereikia ypatingų laikymo sąlygų, svarbu, kad patalpoje būtų sausa ir vėsu, produktai būtų tinkamai supakuoti, kad jų nepasiektų augalinės kandys bei tiesioginiai saulės spinduliai. Džiovinti namų sąlygomis galima uogas, grybus, vaisius, prieskonius, daržoves. Geriausia tai atlikti specialiuose buitiniuose džiovintuvuose arba orkaitėje, pritaikius tinkamą temperatūrą. Džiovinimui tinka ir pavėsis, palėpė, kur džiovinamus produktus reiktų plonu sluoksniu suberti ant popieriaus. Prieskoninių augalų, turinčių eterinių aliejų, nereikėtų džiovinti aukštesnėje kaip 40ºC temperatūroje, nes tuomet suirs jų veikliosios medžiagos. Uogoms, morkoms, obuolių skiltelėms išdžiovinti reikalinga didesnė, apie 70ºC temperatūra.

Rauginimo, marinavimo ir sūdymo tradicijos

Lietuvių kulinarijos tradicijose plačiai vartojamas konservavimo būdas – rauginimas. Raugintuose produktuose susidaro tam tikros medžiagos, kurios saugo daržoves, vaisius nuo gedimo, padeda išsaugoti vitaminą C, suteikia malonų specifinį aromatą. Tokiam konservavimo būdui labiausiai tinkama 16-20ºC temperatūra, aukštesnėje maistas įgauna nemalonų kvapą, skonį. Rauginanat reikia stengtis, kad į produktą patektų kuo mažiau deguonies.

Marinuojant daržoves naudojamos natūralios konservuojančios medžiagos – druska, cukrus, actas ar kita rūgštis. Dažniausiai vartojama acto rūgštis, kuri slopina mikroorganizmų vystimasi, o didesnis jos kiekis kai kuriuos visai sunaikina. Vertingesnis yra actas, pagamintas iš vaisių, uogų, duoninės giros, sulos. Toks actas, be rūgšties, turi mineralinių ir aromatinių medžiagų. Jo galima patiems pasigaminti namuose. Marinavimas ypatingas tuo, kad jis pastebimai keičia produkto skonį.

Sūdymas – prasčiausias konservavimo būdas. Sūdytose daržovėse prarandama daug biologiškai vertingų maisto medžiagų, su sūdytu maistu organizmas gauna didelius druskos kiekius. Druska, naudojama kaip konservantas, iš augalų ištraukia drėgmę, juos konservuodama. Sūdymas paplitęs konservuojant grybus.

 


Logo

 

 

 

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų