Sekmadienis, 2024.10.06
Reklama

Virtuvės guru J. Oliverio atradimas: 14 sveikatai naudingiausių produktų

delfi.lt | 2015-09-25 09:50:14

Maisto guru Jamie Oliveris, pakeliavęs po šalis, kuriose gyvena daugiausia ilgaamžių, sukūrė mitybos planą norintiems gyventi ilgai ir sveikai, rašo dailymail.co.uk.

Kiaušiniai
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

Vienas garsiausių pasaulio šefų apkeliavo pasaulį ir sudarė keturiolikos maisto produktų sąrašą. Nors jame yra tokių paprastų ir kasdieninių dalykų, kaip žuvis ar kiaušiniai, tačiau J. Oliverio teigimu, šiems maisto produktams turėtų būti suteikta garbingiausia vieta kiekvienoje virtuvėje.

Naujame televizijos šou „Jamie`s Super Food“ („Jamie supermaistas“) keturių vaikų tėvas pateikia patarimų siekiantiems ilgaamžiškumo. Pavyzdžiui, riboti mėsą iki dviejų porcijų per savaitę, o didžiąją dalį kalorijų suvartoti pirmoje dienos pusėje.

J. Oliverio patarimus palaiko ir ekspertai. Dietologė Sioned Quirke teigia: „Mūsų sveikata tiesiogiai susijusi su tuo, ką dedame į burną. Taip, geros mitybos rodiklis yra mūsų ilgaamžiškumas, tačiau man dar svarbesnė tų metų gyvenimo kokybė“.

Naujame televizijos šou keturiasdešimtmetis šefas keliauja į Kosta Riką, Okinavą Japonijoje ir Graikijai priklausančią Ikarijos salą – visos šios vietos garsėja sveika mityba ir gyventojų ilgaamžiškumu.

Kosta Rikoje gyvena daug ilgaamžių. Prie to tikrai prisideda mažai kalorijų ir riebalų turinti, daugiausiai vegetariška mityba. J. Oliveris ruošė maistą ir valgė su penkiomis tos pačios šeimos kartomis, tarp kurių yra ir 106 metų sulaukęs Jose.

Ikarijoje žmonės gyvena vidutiniškai dešimt metų ilgiau nei bet kur kitur Europoje ir Šiaurės Amerikoje, o vėžio ir širdies ligų procentai yra gerokai žemesni.

Pats šefas neseniai prisipažino, kad atsikratė dvylikos kilogramų atsisakęs alkoholio, pradėjęs daugiau miegoti ir valgydamas daugelį jo laidoje rekomenduojamų produktų. „Kalba eina ne apie ožerškio uogas ar žaliuosius kokteilius.

Kalba eina apie sumanų maisto ruošimą, naudojant paprastus produktus. Jie visi naudoja paprastus ingredientus, iš kurių pagamina paprasčiausius ir skaniausius mano kada nors ragautus patiekalus“.

J. Oliveris išsiaiškino ne tik keturiolika svarbiausių maisto produktų, tarp kurių yra tofu, juodosios pupelės, batatai ir aitriosios paprikos, bet ir tam tikrus mitybos įpročius, kurie būdingi visuose gyventojų ilgaamžiškumu išsiskiriančiuose kraštuose. Pavyzdžiui, mėsos vartojimo ribojimas iki dviejų kartų per savaitę ar sotesni pusryčiai ir paprastesni pietūs.

„Kai keliavau aplink pasaulį norėdamas pamatyti ilgiausiai ir produktyviausiai gyvenančius žmones, pamačiau, kad visi jie sočiai pusryčiauja“, – pastebėjo šefas.

Štai viena laidos herojė ponia Quirke sako: „Dauguma mūsų per dieną išnaudojame visą energiją, mums reikia energijos rytais ir popiet, o ne didelio kalorijų kiekio tada, kai ruošiamės ilsėti ir eiti į lovą“.

Vis dėlto „Britų dietologijos asociacijos“ atstovė Mariette Abrahams neabejoja: „Paveldėta genetika taip pat atlieka svarbų vaidmenį žmonių ilgaamžiškumui“.

Svarbiausi produktai norintiems ilgai gyventi:

1. Kiaušiniai (tai baltymų, vitaminų A, D, B2 ir B12, folio rūgšties ir jodo šaltinis).

2. Ožkos pienas (kalcis, baltymai ir vitaminas D).

3. Žuvis (Omega-3 riebalų rūgštys).

4. Batatai (vitaminai A, B5 ir B6).

5. Laukiniai žalėsiai ir žolelės (magnis ir folio rūgštis).

6. Tofu (aštuonios pagrindinės amino rūgštys, geležis ir kalcis).

7. Graikiniai riešutai (varis, folio rūgštis ir magnis).

8. Juodosios pupelės (ląsteliena, kalis, geležis, folio rūgštis ir magnis).

9. Švieži vaisiai (vitaminai, priklausantys nuo vaisiaus rūšies).

10. Jūros dumbliai (geležis ir vitaminas B12).

11. Laukiniai ryžiai (ląsteliena, magnis ir fosforas).

12. Česnakas (vitaminas C ir B6, magnis, selenas ir kiti antioksidantai).

13. Krevetės (magnis, cinkas ir selenas, taip pat vitaminas B12).

14. Aitriosios paprikos (vitaminai C ir A, antioksidantai).

 


Logo

 

 

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaistų prieinamumas: vaisto registracijos nereikėtų painioti su vaisto kompensacija
Paskutiniuoju metu viešoje erdvėje itin dažnai kalbama apie tai, kad Lietuvos pacientai turi prastesnes gal...
Plastikos chirurgas: „Yra žmonių, kuriems atsisakau daryti plastines akių vokų operacijas"
Statistiškai plastinės akių vokų operacijos šiuo metu yra vienos populiariausių. Ir to paaiškinimas, anot chirurgų, laba...
Būtini genetiniai tyrimai ir efektyvus gydymas lietuvėms neprieinamas
Krūties vėžiu serga vis daugiau ir vis jaunesnių moterų. Nieko nebestebina onkologijos centrų duris varstančios trisdeši...
Sukrečianti šeimos patirtis: sūnus išgyveno, bet mityba – kasdienis iššūkis
Nemažai tėvų ar globėjų susiduria su vaikų mitybos sunkumais. Dalis jų išsprendžiama gana nesunkiai, o kartais tenka ieš...
Sąnarių endoprotezavimas: dažniausiai keičiami kelių ir klubų sąnariai
Sąnariai endoprotezuojami juos pažeidus sunkioms ligoms arba traumoms, kai sąnarys nebegali tinkamai funkcionuoti, judes...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų