2013-uosius LR Seimas paskelbė Sveikatingumo metais. Tai reiškia, kad mes visi, kurie turime kompetencijos ir žinių, turime skatinti žmonių entuziazmą gyventi sveikiau, keisti požiūrį į atsakomybę už savo sveikatą. Džiaugiamės, kad prie projekto prisideda vis daugiau žinomų Lietuvoje žmonių: modeliai, TV laidų vedėjai, dizaineriai, dainininkai, aktoriai, sportininkai, fotografai ir kt. Jų istorijos yra skelbiamos www.sveikuoliai.lt ir kituose interneto puslapiuose. Prie projekto prisidėjusios dalyvės – Kristina Ivanova, Eglė Grėbliauskaitė-Tursienė, Laura Imbrasienė, Eglė Žiūkaitė ir Eglė Terekaitė yra sveiko gyvenimo būdo šalininkės.
Beje, paradoksalu: Seimas 2013-uosius paskelbė Sveikatingumo metais ir jiems finansuoti skyrė 0 Lt. Tai rodo valstybės požiūrį į žmogaus sveikatą. Veiklos vykdomos iš organizacijų vidinių resursų ir savanorių entuziastų dėka.
„Kiekviena turime savo istoriją, kelią, kuris atvedė mus prie sveiko gyvenimo būdo. Mes norime paskatinti kitus domėtis sveiku gyvenimu, mokome mylėti save“, - teigia Kristina. Pasidalinusios savo istorijomis, tikimės, kad žmonės atkreips dėmesį, sustos ir susimąstys. Mes norime pakviesti visus, kurie neabejingi sveikai gyvensenai, prisidėti prie projekto „Aš – už sveiką Lietuvą“. Įsitikinome, kad kiekvieno žmogaus patirtis yra vis kitokia, ir jei ji padės kitiems ieškoti kelio link sveikesnio gyvenimo būdo, tai žinosime, kad mūsų istorijos buvo parašytos ne veltui“, - sako moterys.
Projekto metu surengta speciali fotosesija, kiekviena pasakojo savo istoriją taip, kad ją suprastų visi žmonės. Po kurio laiko vyks ir vyrų, prisidėjusių prie projekto, fotosesija.
Keletas minčių iš mūsų istorijų:
Eglė Grėbliauskaitė-Tursienė - keturių vaikų mama, verslininkė ir modelis, palaiko sveiko ir sąmoningo gyvenimo būdo idėją: „Kiekvienas pabunda tada, kai jam išaušta rytas. Pabunda tiek, kiek jam reiškia jo sąmoningumas. Kai turi vaikų, tampi už juos atsakingas, tuomet tiesiog privalai pabusti“. „Todėl, ką bedaryčiau, stengiuosi būti nuosekli, nemeluoti sau ir daryti viską iki galo. Neiti į kompromisus, jeigu nėra būtina“, - sako ji ir priduria, kad net kiekviena mažytė papildoma pastanga nenueina veltui.
TV laidos „Padėkime augti“ vedėja, edukologė Laura Imbrasienė dalinasi, jog švenčių metu kitiems dar sunku suprasti, jog ji nevartoja alkoholio. „Reakcija būna tokia, tarsi praradau savo gyvenimą. Raminu juos – nieko tokio, viskas gerai, aš likau tokia pati, galiu lygiai taip pat juoktis ir linksmintis. Tačiau įvyko esminis lūžis - pasikeitė mąstymas, supratau dar ir tai, kad galiu padėti, patarti ir paskatinti imtis gyvenimo pokyčių ir kitus, šalia esančius ar man ranką ištiesusius. Juk nuo mūsų pačių priklauso, kokiame kūne gyvens mūsų siela“.
Grožio studijos vadovė Kristina Ivanova skatina žmones susivienyti. „Galioja ta taisyklė – vienas lauke ne karys. Susivienykime bendram, nors ir mažam, tikslui. Siekime jo tendencingai. Mums reikia iniciatyvių žmonių, kurie gebėtų suvienyti komandą, skleisti žodį ir gilius dalykus, siekti vieno tikslo, kuris visiems būtų įdomus. Kurie ne tik sakytų, kaip viskas blogai, tačiau pradėtų ką nors daryti. Pradėtų nuo savęs, rodytų savo pavyzdžiu“.
Modelis, fotostudijos „Pix Studija“ vadovė Eglė Žiūkaitė mano, kad žmonės nesidomi sveiku gyvenimo būdu, nes patogiau yra nežinoti. „O kam žinoti, jei gali nežinoti? Kam varginti save? Nėra taip blogai, kad pradėtų domėtis. Gal žmogus yra tokia būtybė, kuri turi pasiekti savo tašką, kai jam to pradeda reikėti. Deja, dažnai būna per vėlu. Esu įsitikinusi, kad reikia jau dabar auginti jaunąją kartą taip, kad jie suvoktų ir žinotų pasirinkimo galimybes ir to pasekmes. Žinau, kad lengviau pasakyti nei padaryti, bet stengtis reikia“.
„Daugelis žmonių gyvena nesąmoningai ir per daug skubėdami. Jei bent trumpam sustotų, įsiklausytų į save, iš naujo atrastų santykį su gamta, nebūtų klausimo, ar verta gyventi sveikai. Tai ir yra mums tinkantis gyvenimo būdas, mūsų tikroji prigimtis, valgyti tai, ką duoda gamta – vaisius, daržoves, grūdus, natūralius pieno produktus, o ne tai, ką teikia prekybcentriai. Gyvūnai yra mūsų draugai, o ne maistas. Sveikata man siejasi ne tik su vegetarine mityba, bet labai svarbu kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, mankštintis, grūdintis, tobulėti dvasiškai. Man norisi paklausti: ar verta gyventi nesveikai? Juk gyvenimas yra didžiausia dovana ir jos švaistyti neverta“, - mintimis dalijasi pasaulio podiumų modelis Eglė Terekaitė.
Patirtys ir atradimai pradėjus sveikai gyventi, pasakojimai, kas ir kodėl skatina žmonėms tokiems pokyčiams, kuo ir kaip skiriasi senais ir neteisingais stereotipais grįsta jų praeitis nuo dabartinio, sveiko gyvenimo būdo bus talpinamos interneto portaluose, spausdinamos laikraščiuose ir žurnaluose, rodomos per TV ir transliuojamos per radiją.
Projekto „Aš – už sveiką Lietuvą“ iniciatoriai: Lietuvos sveikuolių sąjunga, FB grupė „Už sveiką Lietuvą“ (narių skaičius artėja prie 10 tūkst., kviečiami prisidėti visi), fotostudija „PIX studija". Nuotraukos – „Pix studija“. Istorijas šiam projektui rengia Lietuvos sveikuolių sąjungos savanorė, žurnalistiką studijuojanti Adrė Zakrauskaitė.
Adrė Zakrauskaitė