Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Vaisiuose ir daržovėse esantys junginiai gali sumažinti rūkaliams plaučių vėžio riziką

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2017-01-28 00:02:46

Medžiaga, randama apelsinuose, saldžiosiose paprikose ir kai kuriuose kituose vaisiuose bei daržovėse, gali sumažinti su rūkymu susijusio plaučių vėžio išsivystymo riziką, – skelbia medicalnewstoday.com.

Daugiausia BCX randama geltonos ir oranžinės spalvos vaisiuose ir daržovėse. © VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Studijoje, publikuotoje žurnale „Cancer Prevention Research“, nagrinėjama, kaip pigmentas beta-kriptoksantinas (BCX) sumažina receptorių, svarbių su nikotinu susijusiam augliui formuotis, skaičių.

Tyrimo autoriai teigia, kad gauti rezultatai patvirtina, jog vaisių ir daržovių, turinčių daug BCX, vartojimas galėtų sumažinti rūkančiųjų riziką susirgti plaučių vėžiu.

O ši liga tampa vis opesne problema: praėjusiais metais JAV diagnozuota beveik 222 500 naujų atvejų, statistiškai tai turėtų nulemti daugiau nei 155000 mirčių.

Rūkymas yra pirmoje vietoje tarp plaučių vėžio etiologijos ir rizikos veiksnių, po jo seka pasyvus rūkymas (nusinešantis beveik 7330 gyvybių kasmet), profesiniai bei genetiniai veiksniai, gretutinės plaučių ligos.

The American Lung Association duomenimis, rūkantys vyrai turi 23 kartus didesnę riziką susirgti plaučių vėžiu negu nerūkantieji, o rūkančios moterys – 13 kartų didesnę riziką nei nerūkančiosios. Taip yra todėl, kad tabako dūmuose randama daugiau nei 7000 medžiagų, kurios yra pripažintos kancerogenais, ar galinčiomis sukelti vėžį; jų įkvėpus pažeidžiamos plaučių ląstelių sienelės.

Nors nikotinas nelaikomas tiesioginiu vėžio sukėlėju, tyrimai rodo, kad jis gali būti auglio vystymąsi paskatinantis veiksnys: aktyvinti nikotino receptoriai, α7-nAChR, paleidžia signalinę kaskadą, lemiančią ląstelių proliferaciją ir naujų kraujagyslių formavimąsi – procesus, susijusius su vėžio augimu. Be to, nikotinas skatina naujų receptorių susidarymą.

Taigi mokslininkai sugalvojo patikrinti, ar įmanoma sumažinti šių receptorių skaičių, o kartu – ir vėžinių ląstelių formavimosi tikimybę. Tyrimas atskleidė, kad BCX beveik 63 proc. sumažino auglio vystymąsi pelių organizme.

Kriptoksantinas (BCX) savo sandara labai artimas beta karotinui (skiriasi tik viena hidroksilo grupe). Žmogaus kūne jis taip pat virsta vitaminu A. Kaip ir kiti karotinoidai, BCX yra antioksidantas: apsaugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų, taip pat stimuliuoja genetinės medžiagos oksidacinių pažeidimų taisymą.

Daugiausia šios medžiagos randama geltonos ir oranžinės spalvos vaisiuose ir daržovėse, pavyzdžiui, apelsinuose ar moliūguose. Kriptoksantino vaisiuose yra tiek daug, kad beta kriptoksantinas, nustatytas žmogaus kraujo serume, yra laikomas požymiu, jog vartojama pakankamai vaisių.

Naujausiame tyrime pabandyta atskleisti mechanizmus, lemiančius teigiamą šios medžiagos poveikį. Dėl to laboratorinės pelės buvo paskirstytos į dvi grupes ir gaudavo kasdienę kancerogeno, išvesto iš nikotino, injekciją. Viena pelių grupė taip pat kaskart prieš ir po šios injekcijos gaudavo ir BCX dozę.

Mokslininkai pastebėjo, kad graužikai, gavę BCX injekcijas, 52-63 proc. sumažino plaučio vėžio augimą. Jiems skirta 870 mikrogramų dozė atitinka BCX kiekį, kurį žmogus gauna suvalgęs vieną saldžiąją papriką ar 2 mandarinus, ir yra pakankamai efektyvi kovojant su plaučių vėžio rizika.

Vėliau mokslininkai ištyrė ir žmogaus plaučių ląsteles, turinčias minėtus nikotino receptorius. Pastebėta, kad šios ląstelės, paveiktos BCX, ėmė lėčiau daugintis lyginant su tomis, kurios receptorių neturėjo.

Nors dar bus atliekami išsamesni tyrimai, mokslininkai neabejoja, kad rūkantiesiems vartoti daug BCX turinčių produktų būtų naudinga.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos akinių lęšius kompensuos visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams
Netrukus įsigalios akinių lęšių kompensavimo pokyčiai. Nuo balandžio 1-osios visiems vaikams iki 7 metų akinių lęšiai bu...
Supaprastinta siuntimų tvarka lėtinėmis ligomis sergančių pacientų ilgalaikiam stebėjimui
Siekdama toliau mažinti gydytojų administracinę naštą ir trumpinti paciento kelią, Sveikatos apsaugos ministerija atnauj...
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų