Pirmadienis, 2023.09.25
Reklama

Vaikai ir inkstų ligos: veikime anksti, kad užkirstume joms kelią

Šaltinis: vlmedicina | 2016-03-07 13:19:54

Kovo 10 dieną jau vienuoliktąjį kartą bus minima Pasaulinė inkstų diena. Šių metų tema – vaikų inkstų ligos. Kauno klinikų vaikų nefrologai, prisidėdami prie pasaulyje vykstančių akcijų, kviečia į renginius Kaune, kurių metu vaikų lauks pramogos, o jų tėveliai galės daugiau sužinoti apie vaikų inkstų ligas. Gydytojai vaikams matuos kraujo spaudimą, nes padidėjęs kraujospūdis gali būti vienas pirmųjų inkstų ligos požymių.

Inkstų ligos yra gana dažnos, su jomis susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje. Inkstų dieną medikai informacinių renginių metu perspėja visuomenę, kad inkstai yra gyvybiškai svarbūs ir kad inkstų ligos paplitusios, pavojingos, bet išgydomos. Kuo daugiau tėvai, globėjai, mažieji pacientai, sveikatos politikai ir visuomenė žinos apie tai, kaip svarbu anksti nustatyti bei gydyti vaikų inkstų ligas, kaip išvengti ūminio inkstų pažeidimo ar lėtinės inkstų ligos, kokias pasekmes ateičiai gali turėti vaikystėje persirgtos inkstų ligos, tuo sveikesnių ateities kartų galime tikėtis. Kiekvienai šeimai svarbu žinoti, kad sveika gyvensena nuo pat gimimo iki senatvės, ankstyva inkstų ligų diagnostika ir tiek įgimtų, tiek įgytų vaikų inkstų ligų gydymas padeda išvengti negrįžtamo inkstų pažeidimo.

Lietuvoje vaikus, sergančius inkstų ligomis, konsultuoja didžiuosiuose miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje – dirbantys vaikų nefrologai. Tie pacientai, kuriems nustatytas ūminis inkstų pažeidimas ar lėtinė inkstų liga, gydomi ir stebimi tretines vaikų nefrologijos paslaugas teikiančiose įstaigose.

Kauno klinikų Vaikų konsultacinėje poliklinikoje vaikų nefrologai kasmet konsultuoja daugiau nei 2 tūkstančius vaikų. Prieš dvejus metus Kauno klinikose įkurtas Vaikų šlapinimosi sutrikimų centras. Jame apsilankančių pacientų, atliekamų tyrimų ir procedūrų skaičius nuolat didėja – per praėjusius metus jis išaugo daugiau nei tris kartus ir perkopė du šimtus. Modernia urodinaminių tyrimų įranga tiksliai nustatoma šlapinimosi sutrikimo priežastis ir efektyviai taikomos atgalinio ryšio procedūros.

„Naudodami specialias, vaikiškus žaidimus primenančias kompiuterines programas, vaikams galime paaiškinti sudėtingus šlapinimosi procesus ir gauti greitesnį terapinį efektą“, – pasakoja centro vadovas doc. dr. Šarūnas Rudaitis. Šlapinimosi sutrikimų turintiems vaikams skiriamas gydymas vaistais, jei reikia – atliekamos operacijos arba tik Kauno klinikose kartu su reabilitologais taikomos elektrostimuliacijos procedūros.

2016 metų pradžioje Kauno klinikose oficialiai įsteigtas Vaikų lėtinių ir retų inkstų ligų centras. Jo užduotis – kaupti pacientų registro duomenis, kurti diagnostikos ir gydymo protokolus bei rekomendacijas, mažiesiems pacientams užtikrinti aukščiausio lygio įvairių sričių specialistų komandos priežiūrą. 

„Šiuo metu prižiūrime šešis vaikus, sergančius atipiniu hemoliziniu ureminiu sindromu, kuriems buvo taikomos plazmaferezės. Du vaikai gydomi ekulizumabu – nauju ir labai brangiu biologinės terapijos preparatu. Šiems pacientams nebereikia varginamų hemodializės procedūrų“, – pasakoja Vaikų lėtinių ir retų inkstų ligų centro vadovė gydytoja vaikų nefrologė dr. Jūratė Masalskienė.

Pasak Nefrologijos klinikos vadovės prof. Ingos Arūnės Bumblytės, Kauno klinikos artimiausiu metu įsigys naują aparatą, kuriuo visos ilgos trukmės pakaitinės inkstų terapijos rūšys – ir plazmaferezė – galės būti atliekamos net naujagimiams. Bendradarbiaujant su patyrusiais specialistais, plazmaferezės šiuo metu atliekamos vaikams nuo 2–3 metų.

„Dėl sunkios bakterinės infekcijos, pavyzdžiui, meningokokinio sepsio, vaikams iškyla kraujagyslių trombozių, o vėliau – ir galūnių amputacijos rizika, – apie grėsmingas ligas, kai reikia nefrologo pagalbos, pasakoja gydytoja dr. J. Masalskienė. – Siekiant išvengti šių sunkių komplikacijų, paprastai taikoma ilgos trukmės pakaitinė inkstų terapija. Nuo šiol kartu bus atliekamos ir plazmaferezės procedūros.“

Daugiaprofilinės ligoninės privalumas – vienoje vietoje suburta gausi specialistų komanda. Mažųjų pacientų labui bendradarbiauja vaikų nefrologai, hematologai, alergologai ir klinikiniai imunologai, kardiologai, gastroenterologai, chirurgai, neurologai, neurochirurgai, transfuziologai, genetikai, radiologai, oftalmologai, patologai ir kitų sričių gydytojai. Įsteigti centrai koordinuoja ir integruoja skirtinguose padaliniuose dirbančių medikų darbą.

Pasaulinei inkstų dienai skirti renginiai Kaune vyks š. m. kovo 10 dieną (ketvirtadienį):

•        Kauno klinikų Vaikų konsultacinėje poliklinikoje (Eivenių g. 2) 9–12 val.

•        Prekybos ir laisvalaikio centre „Mega“ 15–19 val.

 Jų metu Kauno klinikų gydytojai pasakos apie inkstų ligas, jų rizikos veiksnius ir įvairaus amžiaus vaikams matuos kraujospūdį. Mažųjų laukia pramogos ir specialiai Pasaulinei inkstų dienai paruoštos staigmenos.

 Lietuvoje Pasaulinei inkstų dienai skirtus renginius organizuoja ir koordinuoja Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacija (LNDTA).

Trumpai apie inkstus

Inkstai organizme atlieka labai svarbų darbą. Jei jų veikla sutrinka, kūne kaupiasi nepašalinti skysčiai, druskos, medžiagų apykaitos produktai, sutrinka raudonųjų kraujo kūnelių gamyba, neaktyvuojamas vitaminas D.

Vaikų inkstų ligų spektras yra labai platus: nuo ligų, kurios yra išgydomos ir nesukelia ilgalaikių pasekmių, iki gyvybei grėsmingų būklių.

Vaikams iki 4 metų pagrindinės inkstų nepakankamumo priežastys yra apsigimimai arba paveldimos ligos. Tarp 5–14 metų vaikų vyrauja paveldimos ligos, nefrozinis sindromas bei sisteminės ligos. 15–19 metų paaugliams inkstų nepakankamumą dažniausiai sukelia glomerulus pažeidžiančios ligos.

Ūminis inkstų pažeidimas yra rimta būklė, kuri išsivysto staiga ir paprastai trunka neilgai – pavyzdžiui, hemolizinis ureminis sindromas (HUS). Jei pacientas gauna tinkamą gydymą, jei pašalinama ligą sukėlusi priežastis, galimas visiškas pasveikimas. Tačiau gali ir išlikti ilgalaikės, visą gyvenimą varginančios ligos pasekmės.

Lėtinės inkstų ligos (LIL) atveju gydant nepasveikstama, liga bėgant laikui linkusi progresuoti. LIL gali sukelti inkstų nepakankamumą. Pasiekus galutinę inkstų nepakankamumo stadiją, prireikia inkstų persodinimo ar kraują valančio gydymo dialize – šis gydymas trunka visą gyvenimą. Šias ligas gali sukelti:

  • apsigimimai (t.y., vaikai, gimę tik su vienu inkstu ar pakitusios struktūros inkstais),
  • paveldimos ligos (pvz., inkstų policistozė),
  • infekcijos,
  • nefrozinis sindromas  (simptomų derinys, kuriam būdingas baltymų netekimas su šlapimu ir vandens bei druskų susilaikymas organizme),
  • sisteminės ligos (t.y., tokios ligos kaip vilkligė, kurios įtraukia daugelį organų, tarp jų ir inkstus),
  • šlapimo nutekėjimo sutrikimai ar refliuksas (šlapimo takų bei šlapimo pūslės problemos).

Ūminis inkstų pažeidimas

Ūminio inkstų pažeidimo pavyzdys yra hemolizinis ureminis sindromas (HUS). Ši liga išsivysto, kai raudonieji kraujo kūneliai yra suardomi, o maži trombai užblokuoja inkstų filtracinę sistemą. Kai glomerulų (smulkių inkstų dalelių, kurios filtruoja kraują) kraujagysles užkemša trombai, inkstai nebegali atlikti savo darbo. Jei inkstai nustoja veikti, vaikui vystosi ūminis inkstų pažeidimas – staigus ir laikinas inkstų funkcijos netekimas. HUS  yra dažna vaikų ūminio inkstų pažeidimo priežastis.

Kitos ūminio inkstų pažeidimo priežastys – traumos, nudegimai, skysčių netekimas (dehidratacija), kraujavimas, operacijos. Dėl šių priežasčių gali nukristi kraujospūdis, tuomet nebeužtikrinama inkstų kraujotaka, kas nulemia ūminį inkstų nepakankamumą.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Parenteriniu maitinimu nuo mažumės besimaitinanti moteris pagimdė sveiką kūdikį
Didelės daugiadalykės Santaros klinikų medikų komandos pastangos išsaugojo jaunos moters gyvybę – ir ji pati, ir j...
Nuo spalio 5 d. – galimybė pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19 vieno vizito metu
Nuo spalio 5 d. visose gydymo įstaigose bus galima pasiskiepyti nuo labiausiai plintančių infekcinių susirgimų – g...
Liga, kuri kamuoja kas ketvirtą pasaulio moterį: stebėkite kūno pokyčius
Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi...
Rožinio kaspino mėnuo: kada paskutinį kartą tikrinotės savo krūtis?
Artėjantis spalio mėnuo yra skirtas palaikyti moteris, kovojančias su krūties vėžiu, siekiant išreikšti solidarumą šios...
Užsienyje savo lėšomis apmokėta būtinoji pagalba gali būti kompensuota
Europos sveikatos draudimo kortelė, viešint kitoje Europos Sąjungos šalyje, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šve...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų