Antradienis, 2024.09.10
Reklama

Vabzdžių įgėlimai: pataria, kaip kovoti su niežuliu

Šaltinis: vlmedicina | 2023-06-10 00:27:24

Šiltąjį sezoną viešnagę gamtoje gali apkartinti vabzdžiai. Neretai įgėlimo vietą ima niežėti. Kaip numaldyti niežulį, kaip suteikti pirmąją pagalbą, kai prasideda alergija?

Vabzdys ant rankos
Vabzdys / VLMEDICINA.LT

Įgėlęs vabzdys perduoda į žmogaus organizmą biologiškai aktyvias medžiagas, kurios gali sukelti odos paraudimą, patinimą ar niežulį. Ši organizmo reakcija yra visiškai normali, todėl išsigąsti nereikėtų.

„Pirmiausia įkandimo vietą reikėtų vėsinti, naudojant audekle įvyniotą leduką arba specialų šaltą kompresą. Šaltis sumažins uždegiminę reakciją – skausmą, patinimą, paraudimą. Tam gali būti naudingi ir specialūs kremai po vabzdžių įgėlimo, kartais gali prireikti naudoti antialerginius (antihistamininius) vaistus“, – pranešime žiniasklaidai sako vaistininkas Deimantas Auškalnis.

Jeigu po įgėlimo, praėjus šiek tiek laiko, atsirado nepageidaujamų simptomų, tokių kaip didelis tinimas, kvėpuoti darosi sunku, mažėja kraujospūdis, atsiranda dilgėlinis bėrimas, pykinimas, vėmimas, mirties baimė, mėlynavimas, traukuliai, tuomet, vaistininkas ragina nedelsti ir kviesti greitąją medicinos pagalbą. Kartą tai patyrus, vertėtų jau iš anksto ruoštis tokiomis situacijomis ir nešiotis pirmajai pagalbai reikalingų vaistų. Anot vaistininko, prasidėjus alerginei reakcijai, svarbi kiekviena akimirka, o laiku nesuteikus pagalbos, žmogų gali ištikti netgi mirtis.

Kaip atbaidyti vabzdžius ir kovoti su niežuliu?

Ruošiantis vabzdžių sezonui, naudinga peržvelgti ir namų vaistinėlę. „Camelia“ vaistininkas primena joje turėti antialerginių vaistų tabletėmis, kurios mažina alergines reakcijas sistemiškai, neutralizuodamos histamino veikimą.

„Kaip žinia, histaminas sukelia odos išbėrimą, audinių tinimą ir sunkų niežulį. Tad vartojant antialerginius preparatus sumažės histamino kiekis audiniuose, o dėl to mažės alergija, kol galiausiai pradings. Taip pat rekomenduočiau vaistinėlėje turėti ir antialerginių gelių, kremų ar tepalų, kurie slopins alergiją vietiškai, suteiks lokalų anestezuojantį poveikį“, – paaiškina vaistininkas.

Neretai po vabzdžių įgėlimų atsiradus niežuliui kyla pagunda kasyti sugeltą vietą, vis dėlto vaistininkas pataria to nedaryti ir verčiau silpnai paplakti niežtinčią odą – tai padeda sumažinti niežulį.

Vaistininkas juokauja, kad norint išvengti vabzdžių įgėlimų, geriausia su jais nesusidurti ir vengti lankytis vietose, kur jų daug, tačiau vasarą to padaryti tikrai ne visada pavyksta. „Išvykus į gamtą rekomenduočiau dėvėti šviesius drabužius, nes ryškios spalvos privilioja vabzdžius. Patarčiau taip pat nesikvepinti itin saldžiais kvepalais, nenaudoti itin kvapnių odos priemonių, nes taip pat priviliosite vabzdžius. Kaip žinoma, uodus vilioja ir natūralus žmogaus prakaito kvapas, todėl norint atbaidyti juos, reikėtų palaikyti normalią kūno higieną“, – praktiniais patarimais dalijasi vaistininkas.

Be to, vabzdžiams atbaidyti naudojami ir repelentai, kuriuos D. Auškalnis rekomenduoja visada pasiimti vykstant į gamtą. Jie gali būti įvairių formų – odos purškalai, apyrankės. Šie preparatai saugo nuo vabzdžių, erkių, mašalų. Vaistininkas atkreipia dėmesį, kad svarbu ne tik pasirinkti tinkamas priemones, bet ir atsižvelgti į jų naudojimo instrukciją, vertėtų atkreipti dėmesį, ar konkreti priemonė gali būti naudojama ant odos, kiek laiko ji veikia. Purškiamą repelentą rekomenduojama vengti naudoti vėjuotomis dienomis arba jį naudoti reikėtų užuovėjoje, be to, svarbu vengti jį purkšti ant sudirgintų odos plotų, žaizdų.

Vaistininkas atkreipia dėmesį, kad vabzdžiai ypač nemėgsta levandų, citrinmedžių, eukaliptų, rozmarinų, mėtų, bazilikų, pelynų, česnakų ir gvazdikėlių kvapų.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Idealaus gyvenimo iliuzija: kaip socialiniai tinklai veikia jaunų suaugusiųjų psichinę sveikatą
Naujausi tyrimai parodė, kad socialinė žiniasklaida susijusi su didesniu jaunų suaugusiųjų (jauni suaugusieji angl. youn...
Kaip pėdas išlaikyti sveikas ir gražias
Vaikščiojimas basomis nėra vien tik nostalgiškas nerūpestingos vaikystės dienų priminimas – tai vis labiau populia...
Kur kreiptis nemokamos pagalbos dėl psichikos sveikatos
Ilgą laiką Lietuvoje buvo stebima savižudybių skaičiaus mažėjimo tendencija. Beveik per dešimtmetį mirčių nuo savižudybi...
Savižudybių temos stigmatizavimui mažinti – gyventojus įtraukiančios iniciatyvos
Nors savižudybių skaičius kiekvienais metais palaipsniui mažėja, apklausos rodo, jog savižudybės temos stigmatizavimas i...
Klaipėdos universiteto ligoninė baigė pertvarką ir pradeda naują etapą
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) baigė antrąjį pertvarkos etapą, ir verčia naują istorijos puslapį. Nuo rugsėjo 10...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų