Šeštadienis, 2025.01.18
Reklama

Už nuovargio, prasto virškinimo ir nugaros skausmo gali slėptis rimtos sveikatos problemos

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-01-10 12:32:36

Jaučiatės pavargę, trinka virškinimas, skauda nugarą? Moksliniai tyrimai rodo, kad tai gali būti lėtinio uždegimo požymiai. O už jo gali slėptis ir rimtesnės sveikatos būklės, kurias būtina pastebėti ir įvertinti laiku.

Laboratorija
Laboratorija / Pixabay.com

„Lėtinis uždegimas yra ilgalaikė, mėnesiais ar net metais trunkanti būklė, kuomet organizmas yra tarsi panikos būsenoje. Jis yra ne tik neišspręstų sveikatos sutrikimų ženklas. Ilgalaikis lėtinis uždegimas yra siejamas su greitesniu senėjimu ir gali prisidėti prie daugybės kitų sunkių ligų – nuo autoimuninių iki vėžinių – raidos“, – teigia LSMUL Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos gydytoja Silvija Valdonė Alšauskė.

Lėtinio uždegimo matas

Lėtinio uždegimo diagnozę galima patvirtinti atlikus laboratorinius tyrimus. Pastarąjį dešimtmetį šioje srityje vis didesnę svarbą įgyja biologinis žymuo – baltymas suPAR (tirpus urokinazės tipo plazminogeno aktyvatoriaus receptorius).

„Jei yra įtarimų dėl lėtinio sisteminio uždegimo ar imuninės sistemos aktyvumo padidėjimo, suPAR tyrimas gali suteikti papildomos informacijos. Pavyzdžiui kiti, įprastiniai, paciento tyrimai yra geri, tačiau išlieka lėtinis nuovargis, silpnumas, sunkumas susikaupti – kartais tiek užtenka, kad būtų prasminga atlikti šį tyrimą“, – teigia medikė.

Naujausi tyrimai atskleidė, kad suPAR yra ne tik uždegimo signalas, bet ir aktyvus nepageidaujamų biologinių procesų dalyvis – kuo daugiau šio baltymo gaminasi, tuo daugiau neigiamų sveikatos pokyčių jis lemia. Todėl suPAR koncentraciją kraujyje reikia valdyti ir siekti mažinti.

Nors suPAR koncentracija neleidžia diagnozuoti konkrečios ligos, ji patikimai įspėja apie ateities rizikas ir veikia panašiai, kaip geltona kortelė futbolo aikštelėje – jei suPAR koncentracija yra aukštesnė už normą, galima dar nesulaukus iš tiesų rimtų sveikatos problemų imtis veiksmų ir sumažinti savo sveikatos rizikas.

„Gydytojams jis parodo įvairių paciento ligų – širdies ir kraujagyslių, inkstų ligų, vėžio, infekcijų – progresavimo riziką, padeda numatyti komplikacijas. Ligoninėse jis netgi taikomas kaip pacientų skirstymo pagal būklės sunkumą įrankis, leidžiantis užtikrinti, kad sunkiausi pacientai gautų reikiamą priežiūrą nedelsiant“, – apie tyrimo vertę pasakoja šeimos gydytoja.

Svarbu ir tai, kad suPAR beveik nereaguoja į trumpalaikes sveikatos krizes – pavyzdžiui, greitai įveikiamas infekcines ligas – tačiau padidėja, jei žmogus serga lėtinėmis ligomis, ilgą laiką patiria daug streso ar pasirenka sveikatai nepalankų gyvenimo būdą.

Ilgaamžiškumo rodiklis

suPAR geba parodyti ne tik rusenančią, įsisenėjusią problemą, bet ir pateikia daug kitos informacijos. Pavyzdžiui, padeda nustatyti uždegimo lemiamą senėjimo greitį. Mokslininkai daro išvadą, kad aukštesnis suPAR lygis rodo didesnį senėjimo greitį, biologinį amžių bei didesnę lėtinių ligų riziką. Ši informacija suteikia progą laiku imtis įsibėgėjančio nepalankaus proceso suvaldymo priemonių.

Pasak šeimos gydytojos S. V. Alšauskės, prieš kelis dešimtmečius atradus suPAR baltymą, mokslininkai ėmė nuodugniai tyrinėti jo poveikį žmogaus organizmui. Šio biologinio žymens tyrėjų grupė iš Kopenhagos universiteto ligoninės Hvidovre (Danija), analizuodami daugiau nei 50 metų vykstančio plataus Naujosios Zelandijos sveikatos tyrimo dalyvių duomenis, atskleidė išsamių duomenų apie suPAR poveikį senėjimui.

Tiriamieji, kurių suPAR lygis buvo aukštesnis, atrodė vyresni nei yra iš tiesų, sirgo dažniau ir sunkiau, jų pažintinės funkcijos buvo silpnesnės, gebėjimai menkesni. Kitais tyrimais nustatyta, kad aukšta suPAR koncentracija leidžia prognozuoti ir ankstyvesnės mirties tikimybę.

Dėl to šis biologinis žymuo yra ypač vertingas siekiant įvertinti ir suvaldyti sisteminį lėtinį uždegimą, bendrą organizmo būklę, jo biologinį amžių, senėjimo greitį ir įvairių ligų prognozę.

suPAR tyrimas jau yra atliekamas ir Lietuvoje. Šis tyrimas aktualus visiems dėl savo sveikatos ir potencialios gyvenimo trukmės susirūpinusiems pacientams, patikimai nurodantis tolesnę veiksmų kryptį.

Kaip vertinti suPAR rezultatus?

Jeigu suPAR žymens koncentracija žema, galima teigti, kad organizmo būklė yra gera: toks žmogus rečiau nei bendraamžiai sirgs ir lengviau pasveiks nuo daugumos ligų, atrodys už juos jaunesnis.

„O štai jei suPAR koncentracija kraujyje viršija normos ribas, reikėtų susirūpinti. Pirmiausiai – pasikonsultuoti su gydančiu gydytoju dėl galimų padidėjusio suPAR lygio priežasčių ir, jei reikia, atlikti papildomus tyrimus bei pradėti atitinkamą gydymą“, – ragina medikė.

Kadangi padidėjęs suPAR lygis gali rodyti lėtinį uždegimą ar imuninės sistemos aktyvumo padidėjimą dėl kitų priežasčių, rekomenduojama peržiūrėti taikomą gydymą, koreguoti gyvensenos ypatumus. Tačiau S. V. Alšauskė įspėja, kad veiksmų imtis reikėtų tik po aptarimo su gydytoju, nes vieno teisingo atsakymo šioje situacijoje nėra.

„Taip pat svarbu suprasti, kad vienkartinai padidėjęs rodiklis yra tik momentinis būklės atspindys. Specialistai rekomenduoja stebėti suPAR lygio pokyčius maždaug kas pusmetį. Tai padės įvertinti taikomo gydymo ar gyvenimo būdo pokyčių efektyvumą ir, jei reikia, atlikti korekcijas“, – pasakoja gydytoja.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl slenka plaukai ir kaip tinkamai juos prižiūrėti?
Žiemą nemažai žmonių skundžiasi plaukų slinkimu. Šiuos nemalonius pokyčius gali lemti oro sąlygos lauke bei patalpose, n...
Pirtis ir maudynės lediniame vandenyje: kokių klaidų svarbu vengti?
Pirtis – tai tikras žiemos malonumas, o užsigrūdinusiems ir drąsesniems dar daugiau pramogų gali suteikti maudynės...
Žiemos sporto traumos: ką turėti vaistinėlėje ruošiantis slidinėti ar pramogauti lauke?
Sausio ir vasario mėnesiai – pats slidinėjimo kelionių pikas. Šiai pramogai Lietuvos geografinė padėtis nėra pati...
Gydytojas psichiatras: geriausias vaistas nuo liūdesio – veiksmas
Trečiasis sausio pirmadienis laikomas liūdniausia diena metuose ir tradiciškai vadinamas liūdnuoju pirmadieniu (angl. bl...
Ūžesys ausyse. Kaip su juo susidraugauti?
Ūžesys, skambesys, „žiogai“, „laidai“, cypimas – visi šie apibūdinimai skirti klausos feno...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų