Penktadienis, 2024.04.26
Reklama

Tuberkuliozė - klastinga liga

2011-03-23 22:22:34

Jau 100 metų kiekvieną kovo 24–ąją minima Pasaulinė tuberkuliozės diena  Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai sako, kad nors tuberkuliozė – klastinga liga, tačiau užbėgti jai už akių galima – svarbu neužmiršti profilaktiškai pasitikrinti, ar nesergate tuberkulioze.

Remiantis Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro atlikta visuomenės sveikatos 2009 metų stebėsenos ataskaita, Klaipėdos mieste tuberkuliozė išlieka aktuali sergamumo problema. Tuberkuliozė yra plačiai paplitusi infekcinė liga pasaulyje. Jos plitimo priežastys stipriai susijusios su socialine ir ekonomine situacija. Kuo prastesnė socialinė bei ekonominė situacija, tuo daugiau gali atsirasti sergančiųjų tuberkulioze. Užsikrėtus žmogaus imunodeficito virusu taip pat padidėja rizika susirgti tuberkulioze.

Lietuvoje pagrindinis ligos sukėlėjas yra tuberkuliozės mikobakterijos (lot. Mycobacteria tuberculosis), kurios sergančio žmogaus yra perduodamos per orą. Sergančiajam kosint, čiaudėjant ar net kalbant į aplinką išskiriami tuberkuliozės sukėlėjai. Šalia esančiam asmeniui pakanka įkvėpti labai nedidelį kiekį tuberkuliozės mikobakterijų, ir jos, patekusios į sveiko žmogaus plaučius, pradeda daugintis.

Simptomai sergant tuberkulioze yra progresuojantis silpnumas, kosulys bei skrepliavimas, gali būti nedidelis karščiavimas iki 37,5⁰ C, svorio sumažėjimas dėl pablogėjusio apetito, naktinis prakaitavimas.

Tuberkuliozės gydymas turi būti pradėtas anksti, skiriama tinkamų preparatų derinių tinkamomis dozėmis. Dažniausiai gydymas trunka ne trumpiau kaip 6 mėn. Labai svarbu, kad besigydantis sergantysis nenustotų vartoti vaistų ir tada, kai simptomai dingsta. Vaistų vartojimo nutraukimas anksčiau laiko yra dažnai pasitaikanti klaida.

Labai svarbu, jog sergantis TB griežtai laikytųsi higienos reikalavimų – nespjaudytų ant žemės, kosėdamas ar skrepliuodamas užsidengtų burną nosine ar servetėle, kalbėdamas laikytųsi atokiau nuo kito žmogaus.

Ligonis turi turėti atskirą lovą (statomą 1,5 m atstumu nuo sienos ar kitos lovos), kabyklą drabužiams, atskirus indus, rūbus, patalynę, rankšluosčius, asmens higienos priemones. Šie daiktai turi būti laikomi atskirai.

Laikinai reikėtų atsisakyti kilimų, minkštų baldų, kitų sunkiai valomų bei plaunamų daiktų.

Reikėtų nesinaudoti bendrais indais, patalyne, rankšluosčiais, rūbais. Ligonio daiktus bei jo aplinką reikia dezinfekuoti bei gerai vėdinti kambarius.

Norintiems pasitikrinti dėl tuberkuliozės reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pavasario saulė taip pat gali pakenkti odai ir ją nudeginti
Po permainingų pavasario orų mėgaudamiesi pasiilgta saule, žmonės dažnai daro vieną klaidą – nepasirūpina odo...
Ir maistas, ir vaistas: salierai padės detoksikuotis pavasarį
Salierai auginami jau tūkstančius metų: jų ištakos siekia Viduržemio jūros regioną, kur senovės Graikijoje ir Romoje sal...
Verta žinoti būsimiems ir esamiems tėvams: šleivapėdystė ir šleivojimas – skirtingi dalykai
„Nebūk šleivapėdis", – tėvai subara vaiką, kuris eidamas pėdas ant pagrindo stato ne lygiagrečiai, o įs...
Kaip sportuoti saugiai: pataria gydytojas kardiologas
Daugiau nei prieš tūkstantį metų persų kilmės gydytojas ir filosofas Avicena sakė: „Judėjimas gali pakeisti daugel...
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų