Telekomunikacinių technologijų laikais mums reikia visai kitokių psichologinės pagalbos formų. Viena iš naujausių psichoterapinės pagalbos formų – tinklaraščių rašymo terapija. Reguliarus įrašų rašymas tinkalaraštyje padeda išlieti emocijas, pyktį, išsikrauti, atverti skaudulius, žaizdas, neteisybę, „nuraminti nervus“.
Kūryba kaip psichoterapijos rūšis
Seniai žinomas kūrybinio rašymo gydantis bei stimuliuojantis poveikis, dar XX a. pradžioje vadintas „kūrybinės saviraiškos psichoterapija“. Rašant tinklaraštį prie kūrybinės saviraiškos dar prisideda jo meninis apipavidalinimas, leidžiantis realizuoti meninius žmogaus sugebėjimus.
JAV Techsaso universiteto darbuotojai darė tyrimą apie žmonių kūrybingumo įtaką sveikatai. Tyrimo išvadose teigiama, kad kūryba pailgina gyvenimą.
Tinklaraščio rašymo metu pradeda veikti psichikos mechanizmai, inicijuojantys autoriaus asmenybės augimą. Jungas šį reiškinį vadino sąmonės išplėtimu, nes pasikeičia žmogaus psichologinė būklė, sapnai, fantazijos, atsiranda kūrybiškesni santykiai su kitais, kinta požiūris į save. Pasąmonės lygmenyje gali išsispręsti netgi kai kurie žmogaus vidiniai konfliktai, problemos, susikaupusios per daugelį metų. Tuo pačiu žmogus tampa lankstesnis, atviresnis galimybėms, imlesnis jį supančiai realybei. Taip auga žmogaus asmeninis ir socialinis produktyvumas. Psichologinis augimas vyksta, kai žmogus nukreipia žvilgsnį nuo savęs į bendravimą bei bendradarbiavimą su kitais.
Kaip teisingai vesti tinklaraštį
Tinklaraštis – tai beveik tas pats kaip ir asmeninio dienoraščio rašymas popieriuje. Viena iš tinklaraščio rašymo sąlygų – nekritikuok nei savęs, nei kitų. Reikia ieškoti racionalių situacijos sprendimo būdų.
JAV gydytojai tyrė, kaip pacientams, sergantiems depresija, padeda dienoraščio rašymas. Jų išvadose teigiama – dienoraščio rašymas kiekvienam prieinama savipagalbos forma sergant ne tik depresija, bet ir širdies bei kraujagyslių ligomis. Tad galima daryti išvadą, kad tiek popierinis, tiek elektroninis dienoraštis padeda pamatyti save iš šalies, analizuoti problemines situacijas, ieškoti išeities. Jauna mergina, pastoviai daranti įrašus tinklaraštyje tai patvirtina: „Tinklaraščio rašymas padeda išreikšti save, sumažina stresą. Metų bėgyje užrašinėjau savo jausmus, emocijas, įžvalgas, o kai vėliau tai analizavau, tuos pačius poelgius vertinau jau kitaip. Tai padeda „sudėlioti viską į lentynėles“ bei tapti harmoningesne asmenybe“.
Kitas tinklaraštininkas rašė: „ Tinklaraštis man – neigiamų emocijų išliejimo vieta. Kaltė, stresas, super ego balsas labai supainioja mintis. Tinklaraštis padeda susigaudyti savyje. Padeda ir vienybės su kitais tinklaraštininkais jausmas. Čia mes bendraujame daugiau nei atvirai. Juk dienoraštis reikalauja atvirumo. Mes galime sužinoti nuomonę apie save, pasidalinti jausmais ir mintimis, pabandyti kartu spręsti iškilusias problemas. Kuo ne grupinė psichoterapija?“.
Pateikti pavyzdžiai liudija, kad tinklaraščio rašymo terapija egzistuoja kaip neoficiali saviraiškos psichoterapijos rūšis. Kol kas šis metodas yra vystymosi stadijoje. Jo priešininkų kaip ir šalininkų yra nemažai. Bet arbitru, kaip žinome, visada lieka ateitis.Tik ateitis parodys tinklaraščių rašymo naudą.
D. Širkaitė,