Sekmadienis, 2024.09.15
Reklama

Tinklaraščių rašymo terapija

D. Širkaitė | 2013-03-07 14:05:58

Telekomunikacinių technologijų laikais mums reikia visai kitokių psichologinės pagalbos formų. Viena iš naujausių psichoterapinės pagalbos formų – tinklaraščių rašymo terapija. Reguliarus įrašų rašymas tinkalaraštyje padeda išlieti emocijas, pyktį, išsikrauti, atverti skaudulius, žaizdas, neteisybę, „nuraminti nervus“.

Užrašai
Tiek popierinis, tiek elektroninis dienoraštis padeda pamatyti save iš šalies, analizuoti problemines situacijas, ieškoti išeities. Jolitos Čiukšytės nuotr.

Kūryba kaip psichoterapijos rūšis

Seniai žinomas kūrybinio rašymo gydantis bei stimuliuojantis poveikis, dar XX a. pradžioje vadintas „kūrybinės saviraiškos psichoterapija“. Rašant tinklaraštį prie kūrybinės saviraiškos dar prisideda jo meninis apipavidalinimas, leidžiantis realizuoti meninius žmogaus sugebėjimus.

JAV Techsaso universiteto darbuotojai darė tyrimą apie žmonių kūrybingumo įtaką sveikatai. Tyrimo išvadose teigiama, kad kūryba pailgina gyvenimą.

Tinklaraščio rašymo metu pradeda veikti psichikos mechanizmai, inicijuojantys autoriaus asmenybės augimą. Jungas šį reiškinį vadino sąmonės išplėtimu, nes pasikeičia žmogaus psichologinė būklė, sapnai, fantazijos, atsiranda kūrybiškesni santykiai su kitais, kinta požiūris į save. Pasąmonės lygmenyje gali išsispręsti netgi kai kurie žmogaus vidiniai konfliktai, problemos, susikaupusios per daugelį metų. Tuo pačiu žmogus tampa lankstesnis, atviresnis galimybėms, imlesnis jį supančiai realybei. Taip auga žmogaus asmeninis ir socialinis produktyvumas. Psichologinis augimas vyksta, kai žmogus nukreipia žvilgsnį nuo savęs į bendravimą bei bendradarbiavimą su kitais.

Kaip teisingai vesti tinklaraštį

Tinklaraštis – tai beveik tas pats kaip ir asmeninio dienoraščio rašymas popieriuje. Viena iš tinklaraščio rašymo sąlygų – nekritikuok nei savęs, nei kitų. Reikia ieškoti racionalių situacijos sprendimo būdų.

JAV gydytojai tyrė, kaip pacientams, sergantiems depresija, padeda dienoraščio rašymas. Jų išvadose teigiama – dienoraščio rašymas kiekvienam prieinama savipagalbos forma sergant ne tik depresija, bet ir širdies bei kraujagyslių ligomis. Tad galima daryti išvadą, kad tiek popierinis, tiek elektroninis dienoraštis  padeda pamatyti save iš šalies, analizuoti problemines situacijas, ieškoti išeities. Jauna mergina, pastoviai daranti įrašus tinklaraštyje tai patvirtina: „Tinklaraščio rašymas padeda išreikšti save, sumažina stresą. Metų bėgyje užrašinėjau savo jausmus, emocijas, įžvalgas, o kai vėliau tai analizavau, tuos pačius poelgius vertinau jau kitaip. Tai padeda „sudėlioti viską į lentynėles“ bei tapti harmoningesne asmenybe“.

Kitas tinklaraštininkas rašė: „ Tinklaraštis man – neigiamų emocijų išliejimo vieta. Kaltė, stresas, super ego balsas labai supainioja mintis. Tinklaraštis padeda susigaudyti savyje. Padeda ir vienybės su kitais tinklaraštininkais jausmas. Čia mes bendraujame daugiau nei atvirai. Juk dienoraštis reikalauja atvirumo. Mes galime sužinoti nuomonę apie save, pasidalinti jausmais ir mintimis, pabandyti kartu spręsti iškilusias problemas. Kuo ne grupinė psichoterapija?“.

Pateikti pavyzdžiai liudija, kad tinklaraščio rašymo terapija egzistuoja kaip neoficiali saviraiškos psichoterapijos rūšis. Kol kas šis metodas yra vystymosi stadijoje. Jo priešininkų kaip ir šalininkų yra nemažai. Bet arbitru, kaip žinome, visada lieka ateitis.Tik ateitis parodys tinklaraščių rašymo naudą.

D. Širkaitė,

lmbtau.wordpress.com

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ginekologas atvirai kalba apie pacienčių baimes ir būdus joms įveikti
Ar ir jūs jaučiate nerimą laukdami gydytojo konsultacijos, kraujo tyrimo ar dantų gydymo? Tie, kurie patiria „balt...
Prostatos vėžys: pataria, kaip vyrams pasirūpinti savo sveikata
Rugsėjo 15-ąją minima pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet diag...
Atkurta odontologų savivalda – tikro rūpesčio pacientais ir savo bendruomene rezultatas
„Ypač džiaugiuosi vienu svarbiausių šių metų pasiekimų – priimtu sprendimu atkurti dalį Odontologų rūmų savi...
Miegokite ramiai: ką daryti, kad išmanusis nežadintų naktį?
Negalite užmigti, „scrollinate“ telefoną, o dėl to – dar labiau nesimiega? Tai – tarsi užburtas...
Draugų medikų iniciatyva: gabenami automobiliai Ukrainos kariams ir civiliams
Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos Ukrainos kariams perdavė 3 automobilius – 2 Volkswagen ir...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų