Įvairiose skundams pareikšti skirtose vietose rasime besiskundžiančiųjų „eko“ ženklu pažymėtais produktais. Besistengiantieji maitintis ir savo vaikus maitinti ekologiškais produktais ekologiškumą supranta kitaip nei produktų gamintojai. Seimo narys Andrius Burba parlamento rūmuose vykusioje spaudos konferencijoje pristatė savo siūlomas įstatymų pataisas, kuriomis siekiama sukurti vienodą ženklinimo tvarką ekologiškiems produktams.
„Kiekvienam teko susidurti su nesąžiningu ekologiškų produktų ženklinimu, pavyzdžiui, kai ant produkto su „Eko“ ženkliuku taip pat yra pastaba, kad jis ekolgiškas yra 60 procentų. O visa kita – chemija? Nemanome, kad tai teisinga. Reikia reglamentuoti, kad būtų vienas ženklas, viena tvarka, pagal kurią išduodamas ekologiškumo ženklas ir kad jis reikštų 100 proc. ekologišką produkto sudėtį. Kalbame ne vien tik apie kosmetiką, bet ir apie maisto produktus, higienos priemones“, – pažymėjo A. Burba.
„Baltijos tyrimai“ atliko apklausą, iš kurios rezultatų matyti, kad 64 proc. Lietuvos gyventojų pasisakė už vienodą ekologiškų produktų ženklinimą ir tik 9 proc. tam nepritarė.
A. Burbos iniciatyva yra parengti ir užregistruoti keturi teisės aktai, kuriuose siūloma aiškiai reglamentuoti vieno ženklo atsiradimą. Kaip teigė politikas, tokią tvarką jau penkiolika metų turi įsivedę ne tik Skandinavijos šalių gyventojai, bet ir lenkai ar vengrai.
Tikimasi, kad Lietuvoje bus įpareigota viena institucija vykdyti bendrą ženklinimą ir tai galėtų būtų Sveikatos apsaugos ministerija. Teisės aktų iniciatorius tikisi, kad jeigu Seimas priimtų šiuos įstatymus, per tris mėnesius turėtų būti parengta ir reglamentuota ekologiškų produktų ženklinimo tvarka.
Šiuo metu nei Civiliniame kodekse, nei kituose teisės aktuose bendra ekologiškų produktų ženklinimo tvarka nėra reglamentuota, nors daugelyje šalių tokiems produktams yra teikiamas prioritetas. Parlamentaras tikisi, jog Lietuvoje bus priimta tokia tvarka, kad šalies gyventojai galėtų lengvai atpažinti ekologišką produktą.
Zita Voitiulevičiūtė