Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Sveikatos apsaugos sistema Lietuvoje: ką pasakė Konstitucinis Teismas?(1)

vlmedicina.lt | 2013-06-11 11:33:35

Konstituciniam Teismui gegužės 16 d. paskelbus nutarimą dėl pareigos mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas, visuomenėje kilo daug diskusijų, kaip turėtų būti suprastas šis nutarimas ir kokia ateitis po jo laukia Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos.

Nacionalinės privačių ligoninių asociacijos atstovės, teisininkės Ievos Rasimaitės nuomone, Konstitucinis Teismas savo nutarime aiškiai išskyrė, kaip valstybė turėtų apmokėti sveikatos priežiūros paslaugas. Visų pirma, pabrėžia teisininkė, Konstitucinis Teismas apmokėjimo prasme sveikatos priežiūros paslaugas suskirstė į du tipus:  būtinosios pagalbos paslaugas ir visas kitas sveikatos priežiūros paslaugas.

Kodeksai
Algirdo Kubaičio nuotr.

„Būtinoji pagalba – tai skubi, neatidėliotina pagalba, kai gresia pavojus paciento gyvybei arba tokios pagalbos nesuteikimas laiku galėtų sukelti sunkių komplikacijų grėsmę. Valstybė prisiima atsakomybę ir visiškai apmoka tokias paslaugas visiems Lietuvos piliečiams. Tuo tarpu visos kitos paslaugos – apsilankymai pas šeimos gydytojus, odontologus, specialistų konsultacijos, planinės stacionaro paslaugos – gali būti apmokamos ne tik iš valstybės lėšų, bet ir iš papildomo sveikatos draudimo ar gyventojų lėšų”, - pažymi I. Rasimaitė.

I. Rasimaitės teigimu, Konstitucinis Teismas išaiškino, kad sveikatos priežiūros paslaugos, nepriskiriamos prie būtinosios pagalbos paslaugų, gali būti teikiamos ne visiems, o tik apsidraudusiems. Taip pat nutarime nurodyta, jog būtinosios pagalbos paslaugų ribas turi nustatyti ne Sveikatos apsaugos ministerija, o Seimas, ir negalima išplėsti šios sąvokos tiek, kad ji apimtų visas sveikatos priežiūros paslaugas.

„Būtinoji pagalba yra tiesiogiai susijusi su žmogaus gyvybės gelbėjimu ir išsaugojimu. Kadangi ji yra apmokama iš valstybės biudžeto, pagal Konstitucinio Teismo nutarimą, ji negali būti plečiama tiek, kad tai sudarytų per didelę naštą šalies finansams“, - aiškina teisininkė. Pasak teisininkės, būtinosios medicinos pagalbos samprata ir turinys taip pat turės būti suderintas ir tarp Europos Sąjungos valstybių, nes tokį įsipareigojimą Lietuva prisiėmė pagal medicininio turizmo direktyvą.

Konstitucinis Teismas, išnagrinėjęs buvusio ir esamo teisinio reguliavimo visumą, pripažino, kad šiuo metu esama mišri sveikatos priežiūros finansavimo sistema neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Konstitucinio teismo išaiškinimu, taisykles, pagal kurias privačios gydymo įstaigos sudaro sutartis su valstybe, pretenduodamos į valstybės ar PSD fondo lėšas, galima nustatyti tik įstatymu. Taigi, teisininkės nuomone, turėtų būti paruošti atitinkamų teisės aktų pakeitimai, kuriuos turėtų svarstyti Seimas.

„Teismas pasakė, kad tokių sutarčių sudarymo tvarka turi būti paremta objektyviais, iš anksto žinomais ir nediskriminaciniais kriterijais. Be to, šiais kriterijais negali būti paneigta sąžiningos konkurencijos laisvė bei kiti Konstitucijoje įtvirtinti Lietuvos ūkio principai: privačios nuosavybės teisė, asmens ūkinės veiklos laisvė ir iniciatyva. Valstybės pareiga užtikrinti sveikatos apsaugą negali tapti priežastimi paneigti kitus Konstitucijos straipsnius“, - sako I. Rasimaitė.

Teisininkė pažymi, kad bet koks draudimas steigtis privačioms sveikatos priežiūros įstaigoms, argumentuojant, kad valstybėje jau egzistuoja reikiamas sveikatos priežiūros įstaigų kiekis, būtų antikonstitucinis, taip pat prieštarautų Europos Sąjungos teisei.

Vis dėlto svarbiausias dalykas, kurį išaiškino Konstitucinis Teismas, yra tai, kad pacientas turi teisę rinktis sveikatos priežiūros įstaigą.

„Nereikia pamiršti, kad sveikatos apsaugos sistema veikia pacientui. Konstitucinis Teismas aiškiai pasisakė, kad pacientas turi teisę rinktis, o valstybės veiksmai turi nepaneigti šios jo teisės. Jei žmogus nori gydytis privačioje sveikatos priežiūros įstaigoje ir taip nesukuria nepagrįstos naštos kitiems, negalima žmogui drausti to daryti”, - sako I. Rasimaitė.

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų