Jeigu jus kamuoja nepaaiškinamas dirglumas ir nerimas, nemiga, nerimsta širdis, krinta svoris, nors valgote daug, dėl visų šių požymių kalta gali būti skydliaukė, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Vienas iš būdų padėti skydliaukei tinkamai funkcionuoti – protarpinis badavimas.
„Hipertirozė – būklė, kai skydliaukė gamina per daug hormono tiroksino, skatinančio medžiagų apykaitą. Dėl to sutrinka įvairių organų sistemų veikla ir psichinė žmogaus sveikata“, – kalba jis.
Skydliaukės funkcijos:
– spartina medžiagų apykaitą,
– skatina organizmą augti ir vystytis,
– veikia nervų sistemą,
– veikia raumenis,
– skatina fosforo ir kalcio gamybą (dalyvaujant vitaminui D),
– slopina glikogeno ir baltymų sintezės poveikį.
Pasak mediko, požymiai, kad sutriko skydliaukės veikla, yra šie:
– dirglumas,
– raumenų silpnumas,
– nemiga,
– pagreitėjęs širdies plakimas,
– šilumos netoleravimas,
– viduriavimas,
– svorio kritimas,
– išverstakumas,
– tremoras,
– nerimas,
– minkšti ploni plaukai,
– šilta drėgna oda.
Daktaras nurodė ligas ir būkles, galinčias sukelti hipertirozę.
1. Greivso liga (toksinis difuzinis gūžys) – tai autoimuninė liga, kai organizme pradedami sintetinti skydliaukę stimuliuojantys antikūnai.
2. Uždegimas.
3. Mazgai, pavyzdžiui, dėl jodo stygiaus.
4. Per daug jodo. Kryžmažiedės daržovės – kopūstai, brokoliai, kalafiorai, raudonieji ir briuseliniai kopūstai – padeda kontroliuoti skydliaukės hormonų gamybą.
Sergant hipertiroze svarbu vengti produktų, kuriuose gausu lektinų
Lektinai – baltymai, esantys augaluose. Tai būdas augalams gintis nuo juos suvalgyti norinčių individų. Pasak profesoriaus, lektinams galima priskirti ir glitimą. Kai lektinų vartojama per daug, žarnynas darosi pralaidus, organizme kyla uždegimų – taip atakuojama skydliaukė.
„Taigi yra svarbu vengti daug lektinų turinčių produktų: kviečių, rugių, miežių, raudonųjų pupelių, žemės riešutų, pomidorų, bulvių“, – vardija A. Unikauskas.
Protarpinis badavimas – puikus būdas padėti skydliaukei
Pradėję taikyti protarpinį badavimą taip pat padėsite skydliaukei gyti. Kad ir kokią jo rūšį rinktumėtės, tai puikus būdas uždegimui sumažinti ir imuninei sistemai nuraminti, aiškina gydytojas.
„Prisiminkite – jei jūs išsekę, išvarginti streso, jūsų imunitetas susilpnėjęs, susidaro sąlygos susirgti autoimunine liga. Ne be reikalo sakoma, kad nuvarytus arklius nušauna. Žinoma, į jus niekas nešaus. Bet jei nesaugosite savęs, organizmas pats gali įjungti susinaikinimo mygtuką“, – perspėja A. Unikauskas.