Antradienis, 2024.09.17
Reklama

Suaugusiųjų socialinės globos įstaigose – pažeidimai

vlmedicina.lt | 2015-12-23 09:22:49

Šiandien, kai statistika byloja apie sparčiai senstančią Lietuvos visuomenę, su socialine suaugusių žmonių globa susiję klausimai tampa ypač aktualūs. Sveikatos apsaugos viceministrės J. Zinkevičiūtės pavedimu šių metų lapkričio-gruodžio mėnesiais visuomenės sveikatos centrai vykdė operatyviąją visuomenės sveikatos saugos kontrolę suaugusių asmenų socialinės globos įstaigose. Rezultatai buvo aptarti seminare-viešojoje konsultacijoje.

Slauga
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Sveikatos saugos pažeidimų mažėja

Visuomenės sveikatos saugos kontrolės patikrinimų duomenimis, daugiausiai pažeidimų (31% tikrintų įstaigų) nustatyta socialinės globos įstaigose, kuriose globojami psichinę negalią turintys asmenys. Senų žmonių globos įstaigose higienos normų pažeidimų nustatyta tik 4% tikrintų įstaigų ir šis rezultatas džiugina, nes dar prieš trejus metus higienos reikalavimų neatitiko beveik pusė šių įstaigų.

Tačiau atkreiptinas dėmesys į tai, kad senų žmonių socialinės globos namuose vis dar pasigendama aplinkos, pritaikytos senyvo amžiaus žmonėms: trūksta pagalbinių priemonių ir įrangos, padedančios išlaikyti gyventojų nepriklausomumą nuo personalo ir išsaugoti galimybę patiems apsitarnauti ir judėti – liftų, keltuvų, turėklų.

Socialinės globos įstaigose ar šių įstaigų skyriuose, kuriuose globojami negalią (senatvinę silpnaprotystę, Alzheimerio ligą) turintys ar lėtinėmis psichikos ligomis sergantys asmenys, nustatomų pažeidimų pobūdis mažai keičiasi – dažniausiai nustatomas baldų (individualių spintelių, kėdžių) trūkumas, neužtikrinamas asmenų privatumas prausiantis, naudojantis tualetu, netinkama patalpų priežiūra.

Nepritaikyta aplinka ir kiti orumo pažeidimai

Seminare akcentuota, kad turi būti užtikrinamos žmonių su psichine negalia teisės į prigimtinį orumą ir sveikatos apsaugą, sukurta jiems pritaikyta aplinka. Tuo tarpu kai kuriose globos įstaigose globotiniams neskiriami būtini baldai (kėdės, spintelės), motyvuojant agresyviu elgesiu, taip pat neužtikrinamas privatumas naudojantis higienos kambariu.

Socialinės globos paslaugų teikėjams siūloma problemą spręsti labiau pritaikant aplinką, o ne „atimant“ iš žmonių priemones. Pavyzdžiui, baldai kambariuose gali būti tvirtinami prie grindų, sienų (jei kyla grėsmė, kad jie gali būti mėtomi), baldai turi būti masyvūs, minkšti, o duryse gali būti įrengiamos specialios spynos, kurias prireikus būtų galima atrakinti iš išorės, ir pan.

Globos įstaigose dažnai neužtikrinamas asmenų, sergančių Alzheimerio liga ar senatvine silpnaprotyste, privatumas – neretai šių asmenų sveikatos patikrinimai ar higienos procedūros atliekamos prie atvirų durų, įstaigose nėra arba nenaudojamos širmos.

Seminare taip pat buvo atkreiptas dėmesys ir į pagyvenusių asmenų fizinio aktyvumo būtinybę, pristatyti šiems žmonėms tinkami fizinio aktyvumo būdai.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žindymas – idealus pasirinkimas kūdikiui ir motinai
Motinos pienas laikomas sveikiausiu maistu naujagimiui nuo pirmųjų gyvenimo minučių ir toliau kūdikiui augant. Žindymas...
Pasiruoškime šaltajam sezonui – jau galima pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19
Prieš prasidedant šaltajam sezonui Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena – savo imunitetu turime pasirūpint...
Vaistinėse jau pradedama skiepyti nuo gripo
Savaitės pradžioje Lietuvos vaistines jau pasiekė vakcinos nuo gripo – gyventojai kviečiami pasiruošti šaltajam se...
Mitai apie pagalbinį apvaisinimą: komentuoja gydytoja X
Pagalbinis apvaisinimas (dirbtinis apvaisinimas) yra sudėtinga ir emocionali tema, kurią dažnai lydi įvairūs mitai...
Kauno klinikose – naujos galimybės tiksliau diagnozuoti prostatos vėžį
Kauno klinikose, pirmojoje ir kol kas vienintelėje ligoninėje Lietuvoje, įdiegtas ir pradėtas taikyti naujas pozitronų e...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų