Trečiadienis, 2023.03.22
Reklama

Studija patvirtina teigiamą saunos poveikį sveikatai

vlmedicina.lt | 2015-05-10 00:01:59

Prakaituoti galima ir sunkiai nesportuojant – saunoje. Kartu tai sumažina riziką mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų.

Vantos
Vantos pirtims. Algirdo Kubaičio nuotr.

Mažesnė staigios mirties rizika

Tyrime dalyvavo 2315 vyrų nuo 42 iki 60 metų amžiaus. Jie stebėti 19 metų, per kuriuos nustatyta 190 staigios mirties atvejų.

Vyrams, kurie lankėsi saunoje vieną kartą per savaitę, staigios mirties rizika siekė 10,1 proc., lankiusiems sauną 2-3 kartus per savaitę ji sumažėjo iki 7,8 proc., o besimėgaujantiems suomiška pirtimi 4-7 kartus per savaitę ji tesiekė 5 proc.

Vyrų mirtingumas šiose trijose grupėse buvo atitinkamai 49,1, 37,8 ir 30,8 proc. Atsižvelgiant į rizikos faktorius 2-3 ir 4-7 kartus saunoje besilankantys vyrai turėjo 22 arba 63 proc. mažesnę staigios mirties riziką lyginant su vieną kartą saunoje apsilankiusiais asmenimis.

Geriau nei sportas

Lietuvos Pirties-SPA federacijos prezidentas Vladas Jokubauskas nenustemba, kad teigiamas pirties poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai įrodytas tyrimais. Esą pirties klubo bičiulio gydytojo stebėjimai taip pat įrodę pirties naudingumą net tiems, kuriems uždrausta eiti į pirtį – čia susinormalizuoja ir per aukštas, ir per žemas kraujospūdis.

Pirtyje atsidaro odos poros ir per jas natūraliai pašalinama tai, kas organizmui nereikalinga. Poros atsidarinėja ir užsidarinėja kaip ir sportuojant, o širdis neatlieka jokio darbo.

„Pirtis yra net geriau nei sportas. Pirtyje iki 70 laipsnių atsigulę pabūkime 15-20 minučių - per tą laiką organizme vyksta tokie pokyčiai, kaip nubėgus 3 km, tačiau neapkraunami nei sąnariai, nei raumenys, nei širdis. Ne veltui liaudies išmintis byloja, kad laikas, praleistas pirtyje, į gyvenimo trukmę neįskaičiuojamas. Tad geriausia prevencija širdžiai ir kraujo sistemai“, - pasakojo V. Jokubauskas.

Geriausia temperatūra – 62 laipsniai

O kad pirtelė taptų sveikatos, o ne ligos ar nelaimės priežastis, pirtininkas pataria procedūrų metu sekti savo organizmą ir apdairiai naudoti šalčio terapiją, nes ši gali turėti ne tik pliusų, bet ir minusų, sukelti organizmui šoką (kad to neatsitiktų, gerai išsikaitinus į baseiną šokti tik apsipylus šaltu vandeniu).

Kad kraujas nebūtų klampus ir daugiau prakaituotumėte, vartoti daug skysčių. Žinotina: prakaituojame esant temperatūrai iki 70 laipsnių C. Nuo 70 - nebeprakaituojame, nes poros užsidaro, viduje tarsi „troškinamės“. Esant 90-100 laipsnių C, išdeginame visą gleivinę. Geriausia pirties temperatūra - 62 laipsniai.

Šaltinis

JAMA Intern Med. 2015, 2


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: pirtis, sauna
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nauja riešo pažeidimų gydymo metodika žymiai sutrumpina gydymo trukmę
Respublikinės Vilniaus universitetinėje ligoninėje dirbantis gydytojas ortopedas traumatologas Simonas Sereika džiaugias...
Plečiamos slaugytojų atsakomybės – tam tikrais atvejais galėtų išrašinėti receptus ir siuntimus
Mažinant administracinę naštą gydytojams ir didinant sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą pacientams, Sveikatos aps...
Kada reikia plaukų transplantacijos?
Plaukai – viena išraiškingiausių mūsų išvaizdos detalių. Vešlūs, sveiki plaukai yra tikra puošmena, kuria galima d...
 Miego ypatumai ir jo kokybę užtikrinantys veiksniai
Miegas – unikali mūsų organizmo savybė. Nuolat vykdomi tyrimai ir per daugybę metų atrasti miego funkcijos ypatuma...
Kokią įtaką vaiko psichinei sveikatai turi ryšys su jo pedagogu?
Vis dažniau ir dažniau girdime, kad mokyklinio amžiaus vaikai susiduria su motyvacijos stoka mokantis mokykloje bei siek...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų