Ketvirtadienis, 2025.05.08
Reklama

Kas sukelia krūtinės skausmus?

Šaltinis: vlmedicina | 2023-11-16 11:47:55

Pamatę ką nors griebiantis už krūtinės ir besiskundžiant jos skausmais sunerimtumę iš karto. Ir iš tiesų, krūtinės skausmas yra nerimą keliantis simptomas, kurio priežastys gali būti įvairios – nuo gana paprastų iki keliančių pavojų gyvybei.

Rankos ant skaudamos krūtinės
Krūtinės skausmas yra nerimą keliantis simptomas, kurio priežastys gali būti įvairios / Pixabay.com

Norint suprasti, kada kreiptis į gydytoją, labai svarbu žinoti apie galimas krūtinės skausmo priežastis.

Tad, kas sukelia krūtinės skausmus ir kada reikia nieko nelaukus vykti pas specialistus?

Širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai

Vienos iš rimčiausių krūtinės skausmo priežasčių yra susijusę su širdies ir kraujagyslių veiklos sutrikimais.

Širdies priepuolis (miokardo infarktas) įvyksta užsiblokavus kraujo tėkmei į širdį, o jo skausmas dažnai apibūdinamas kaip stiprus spaudimas, kurį gali gali lydėti dusulys, prakaitavimas, pykinimas ir rankos ar žandikaulio skausmas.

Kita galima skausmo priežastis yra perikarditas – gleivinės aplink širdį uždegimas, sukeliantis aštrų, duriantį skausmą, kuris gali sustiprėti atsigulus ar giliai kvėpuojant.

Stenokardija, sukelta sumažėjus kraujo tėkmei į širdį, dažnai atsiranda dėl fizinio krūvio ar streso, ir paprastai palengvėja pailsėjus, tad yra mažiau pavojinga.

Galiausiai, skausmą gali kelti aortos disekacija, reta, bet sunki būklė plyšus vidiniams aortos sluoksniams, sukelianti staigų, stiprų krūtinės ir viršutinės nugaros dalies skausmą.

Kvėpavimo takų sutrikimai

Krūtinės skausmą taip pat gali sukelti ir plaučių problemos.

Plaučių embolija – kraujo krešulys plaučiuose – gali sukelti aštrų, duriantį krūtinės skausmą, kurį dažnai lydi dusulys, padažnėjęs širdies plakimas ir kartais kosulys.

Pneumonija arba bronchitas taip pat gali sukelti krūtinės skausmą, ypač kosint arba giliai kvėpuojant.

Dar vienas galimas skausmo sukėlėjas yra pleuritas – plaučių ir krūtinės ląstos uždegimas, sukeliantis aštrų krūtinės skausmą kvėpuojant.

Virškinimo trakto ligos

Nors daugelis to nežino, bet virškinimo problemos taip pat gali pasireikšti krūtinės skausmu.

Gastroezofaginio refliukso liga gali sukelti deginimo pojūtį arba skausmą krūtinėje, dažniausiai po valgio.

Pepsinė opa arba gastritas gali sukelti deginantį ar graužiantį viršutinės pilvo dalies skausmą, kuris gali persimesti į krūtinę.

Galiausiai, tulžies pūslės akmenys arba pankreatitas dažnai pasireiškia stipriu viršutinės pilvo dalies skausmu, galinčiu pereiti ir į krūtinę.

Raumenų ir kaulų skausmai

Kartais krūtinės skausmo šaltinis yra pertempti raumenys arba kaulų sužalojimai.

Šonkaulius su krūtinkauliu jungiančios kremzlės uždegimas kostochondritas gali sukelti aštrų skausmą, ypač atliekant tam tikrus judesius ar giliai kvėpuojant.

Krūtinės skausmas gali atsirasti dėl krūtinės raumenų pervargimo, patempimo ar sužalojimo.

Šonkaulių lūžiai ar sumušimai taipogi gali sukelti krūtinės skausmą, ypač judant ar giliai kvėpuojant.

Psichologinės priežastys

Nors gali pasirodyti neįprasta, tačiau psichinės sveikatos problemos dažnai pasireiškia ir fiziniais simptomais, įskaitant krūtinės skausmą.

Panikos priepuoliai gali sukelti staigius, intensyvius baimės epizodus, lydimus krūtinės skausmo, intensyvaus širdies plakimo, dusulio ir galvos svaigimo.

Lėtinis ar ūmus stresas taip pat gali sukelti krūtinės skausmą ar diskomfortą.

Kada kreiptis į gydytoją?

Kadangi krūtinės skausmo priežastys svyruoja nuo nelabai rimtų iki itin pavojingų, labai svarbu žinoti, kada reikia kreiptis į gydytoją.

Jei krūtinės skausmas pasireiškia kartu su tokiais simptomais kaip pasunkėjęs kvėpavimas, alpulys, stiprus galvos svaigimas ar skausmas, plintantis į ranką, kaklą ar žandikaulį, nedelsdami kreipkitės į greitąją medicinos pagalbą. Tai gali būti širdies priepuolio ar kitų sunkių būklių požymiai.

Jei krūtinės skausmas kartojasi arba tęsiasi tam tikrą laikotarpį, svarbu kreiptis į specialistus, tokius kaip ši privati šeimos klinika Vilniuje, kurie padės išsiaiškinti problemą.

Atminkite, kad bet kokį naują ir nepaaiškinamą krūtinės skausmą turėtų įvertinti gydytojas.

Diagnozė ir gydymas

Diagnozuojant krūtinės skausmo priežastį, paprastai atliekama išsami fizinė apžiūra ir diagnostiniai tyrimai, pavyzdžiui, EKG, kraujo tyrimai, rentgeno ar streso testai.

Skausmo gydymas priklauso nuo diagnozės ir gali būti įvairus – nuo gyvenimo būdo keitimo ir vaistų iki invazinių procedūrų.

Krūtinės skausmo prevencija

Nors ne visų krūtinės skausmo priežasčių galima išvengti, tam tikri gyvenimo būdo pokyčiai gali sumažinti su širdimi susijusio krūtinės skausmo atsiradimo riziką.

Sveika mityba, reguliari mankšta, alkoholio ir tabako atsisakymas gali padėti išsaugoti sveiką širdį.

Su stresu tvarkytis padės meditacija, gilus kvėpavimas ir joga.

Reguliarus sveikatos tikrinimas taip pat gali padėti laiku diagnozuoti tokias problemas, kaip aukštas kraujospūdis ar cholesterolio kiekis kraujyje, kol jos nesukėlė rimtesnių problemų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Klaipėdoje pradėtos dar saugesnės skydliaukės operacijos
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) pradeda naują etapą skydliaukės chirurgijoje. Suburta profesionali chirurgų komand...
Pacientams gerėja gydymo galimybės: daugiau kompensuojama vaistų, mažiau barjerų
Lietuvoje nuolat daugėja kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių (MPP) vartotojų, o kartu auga valstybės...
Nuo diagnozės iki gyvenimo kokybės: nuotolinė konferencija onkologine liga sergantiesiems
Gegužės 19 – 30 dienomis nuotoliniu būdu vyks 12-oji konferencija, šiemet pirmą kartą pristatoma atnaujintu pavadi...
Ligos, kurių laikas neįveikė: skaudžios stabligės ir difterijos pamokos
Neseniai pasibaigusi Pasaulinė imunizacijos savaitė vėl priminė apie vakcinų svarbą ir paskatino diskusijas visuomenėje....
Masažas – gydymas prisilietimu: kada padeda, o kada gali pakenkti?
Kai skauda nugarą ar sustingsta pečiai, daugelis intuityviai ieško masažo specialisto. Tačiau ne visi masažai vienodi, o...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų