Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Stebėtinas vaisto kainos šuolis – ne pinigų plovimas, o pasibaigusi farmacininkų rinkodaros strategija(2)

Ligita Sinušienė | 2011-12-07 23:50:53

Jei vieną dieną pusšimtį litų kainavę vaistai staiga pabrangtų keturiskart, tapę kompensuojamaisiais, kokios mintys pradėtų lįsti į galvą? Ar pagalvotumėte tą patį, ką ir vienas mūsų tautietis? Šį rebusą narplioti pradėjome po to, kai vienoje svetainėje aprašant tokią situaciją nuskambėjo klausimas: „Ar čia akivaizdus pinigų plovimas, ar aš kažko nesuprantu?“  O suabejoti sava logika verčia faktas, kad 56 tablečių „Procorolan“ pakuotę dar paskutinę lapkričio savaitę buvo galima įsigyti už 50-60 litų, o jau kitą pirmadienį jos vertė pakilo iki 233 litų. „O skirtumas tik tas, kad valstybė šį vaistą pradėjo kompensuoti“, - rašo skaitytojas.

Algirdo Kubaičio nuotr.

Kaina dar keisis

Pasitiksliname. Interneto svetainė vaistai.lt skiltyje apie kompensuojamus vaistus nurodo, kad „Procoralan“ plėvele dengtos tabletės (ir 5mg , ir 7,5 mg) kaina gali siekti iki 233 litų ir 7 centų.

Pradedame ieškoti tokio pabrangimo priežasčių. Pirmasis skambutis – Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai (VVKT). Pirmiausia VVKT vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene Ramunė Visockytė pasiteirauja, kokioje vaistinėje mūsų skaitytojas pirko minėtus medikamentus. Deja, atsakymo mes nežinome. Be to, portalo skaitytojas nesiskundžia, kad jam tekę mokėti šimtus litų už vaistą. Jį domina itin ryškus kainų šuolis ir, savaime aišku, ar skaidriai panaudojami Privalomojo sveikatos draudimo fondo  pinigai, skiriami kompensuoti šį medikamentą.

Tą pačią dieną specialistė, įsigilinusi į situaciją, „Vakarų Lietuvos medicinai“ atsako, jog tarnyba, kontroliuodama vaistines ir didmenininkus, taip pat tikrina ir vaistų kainas: ar vaistinės ir didmenininkai taiko Vyriausybės nutarimu nustatytus mažmeninės ir didmeninės prekybos antkainius (neviršija didžiausių leistinų antkainių); ar vaistinėse parduodamų vaistinių preparatų kaina neviršija maksimalios leistinos.  „Planinių patikrinimų metu esame nusistatę ir patikriname kokių dešimties pavadinimų vaistų kainas, - aiškino R. Visockytė. - Taip pat kas ketvirtį atliekame tikslinius vaistų kainų patikrinimus nepriklausomose (netinklinėse) vaistinėse, o tinklinės pačios savo kainas pateikia tarnybai“.

R. Visockytė nurodo, kad „Procorolan“ gamintojas – Prancūzijos bendrovė „Servier“. Tačiau   specialistė neatskleidė, kas tiekia šį medikamentą į Lietuvos rinką, nurodė tik, kad „keletas didmenininkų“.

„Jeigu 5 mg „Procorolan“ parduodamas už tą kainą, kuri nurodyta Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), tai mažmeninė vaistinėse turėtų būti 162,57 litai, o 7,5 mg – 213,90 lito. Pagal SAM skelbiamą skaičiuoklę „Procoralan“ 5 mg plėvele dengtų tablečių maksimali mažmeninė kaina su PVM – 233,07 lito, - aiškina specialistė. - Tokia yra oficiali kaina, kuri keisis nuo šio mėnesio 16 dienos ir bus 212,89 lito. Tik tiek ir mes žinom, o kokia kaina buvo iki šiol ir už kiek parduodama dabar, negalime pasakyt. Kaina negali būti didesnė už maksimalią, o mažesnė – gali“.

Kadangi VVKT prie SAM specialistė pasiūlo kreiptis tiesiai į ministeriją, klausimus adresuojame SAM Ryšių su visuomene skyriui. „Kol medikamentas buvo nekompensuojamas, tol buvo vykdoma rinkodara, - atsako skyriaus vyriausioji specialistė Guoda Šalčiūtė. – O nustatant kainą, atsižvelgiama, kad ji neviršytų kainos vidurkio Europos Sąjungoje. O iki šiol pirkėjai buvo šiek tiek pamaloninti. Kiek žinau, perkant vieną pakuotę dar buvo pridedama antra. Ir tai visiems labai patiko. O kai medikamentas tapo kompensuojamas, jo kaina patvirtinta tokia, kokia ir yra“.

Apie verslo taktiką „Vakarų Lietuvos medicinai“ kalbėjo ir Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorius Leonas Kalėtinas. Tiesa, ne iš karto. „Konkrečių vaistų kainas nustato farmacijos kompanijos, platinančios šiuos medikamentus Lietuvoje, ir SAM, kuri jas reguliuoja, o asociacija neužsiima komercija“, - sako farmacininkų atstovas, šią frazę pokalbio metu pakartodamas dar kelissyk. Tačiau išsiaiškinus, kad asociacijos nariai ir yra tie patys farmacininkai, pašnekesys tęsiasi.

Išgirdęs „Procoloran“ pavadinimą L. Kalėtinas aiškiai leidžia suprasti, kad ne dabar jo kaina išaugo, o iki šiol jis buvo tiekiamas Lietuvos rinkai kone pusvelčiui: „Negaliu teigti, kad prancūzų farmacijos kompanija vykdė akciją ar labdaringą veiklą, bet tiesiog norėjo supažindinti mūsų gydytojus ir pacientus su šiuo vaistu. Ir dabar yra tokių kompanijų, kurios net ligoninėms tiekia kai kuriuos vaistus už dyką, bet niekas apie tai nekalba“.

Argi verslas savo prekę gali tiekti rinkai visai nemokamai? Po ilgokos pauzės IFPA vadovas atsako: „Medicina – ne tik verslas, bet ir pacientų prieinamumo klausimas“. Jo teigimu, būna, kad porą metų skynęsi kelią į Lietuvą vaistai, dalinti nemokamai, bet taip ir neįtraukti į kompensuojamųjų sąrašą, visai nutraukiami tiekti mūsų rinkai. „Farmacijos kampanijos tokią veiklą vykdo savo resursų dėka, bet tuo užsiima ne mūsų, o užsienio farmacininkai, - aiškina pašnekovas. - Lygiai taip ir „Procorolan“ ketverius ar penkerius metus buvo parduodamas labai pigiai, o įtraukus jį į kompensuojamų vaistų sąrašą jo kaina pasiekė realų lygį“.

Valstybės politika

Klaipėdos Naujakiemio vaistinės pirmojo filialo vedėja, nepanorusi atskleisti savo pavardės, portalui sako, kad lapkričio 28 dieną įvyko minimo medikamento perkainojimas. „O kainos skirtumo negalime paaiškinti – tai valstybės politika. Anksčiau žmogus už vaistą mokėdavo grynais pinigais, ir kaina buvo mažesnė, o dabar jis kompensuojamas, o jo bazinė vertė – 109 litai, mažmeninė kaina – 127 litai“, - tvirtina tapatybės neatskleidusi pašnekovė.

Uostamiesčio „Gintarinės“ vaistinės vadovė apskritai atsisako komentuoti situaciją. „Neturiu teisės telefonu kalbėti apie vaistus“, - paaiškina.

„Procorolan“, tarptautiniu pavadinimu „Ivabradin“ – širdies ir kraujagyslių sistemą veikiantys vaistai.

Norėjo gero

Beje, minimo medikamento tiekėjas mūsų šalyje su „Vakarų Lietuvos medicina“ susisiekė pats. Bendrovės „Servier Lietuva“ direktorius Mindaugas Papievis išsamiai aiškino situaciją: „Laukėme šio vaisto Lietuvoje 4 metus. Valstybė buvo priėmusi sprendimą jį kompensuoti dar prieš pusantrų metų, bet vis tam nerado lėšų. O šis medikamentas kardinaliai padeda pacientams, kardiologai jo irgi labai laukė. Juk išeminių ligų atvejai  mūsų šalyje tris kartus viršija ES vidurkį. O tarp farmacijos įmonių yra tokia praktika –labdara ligoninėms. Juk pensininkas nenusipirks vaisto už 233 litus, neįsigis ir už pusantro, tad mes daug vargome, kol kompaniją įtikinome už vienos pakuotės kainą į Lietuvą tiekti tris. Darėme gerą darbą, o dabar esame juodinami“.

M. Papievis pabrėžė, kad minimo medikamento kaina nepakilo, priešingai – nuo šio mėnesio vidurio dar šiek tiek kris. Farmacininkas atkreipė dėmesį  į vieną, anot jo, tikrą problemą – gydytojus, kurie efektyvų „Procorolan“ išrašo ir tai grupei pacientų, kuriai jis nekompensuojamas. Pavyzdžiui, moterims po menopauzės. „Žinoma, jis labai padeda, bet mes vaistines informuojame, kad akcija baigėsi, ir kompensacija gali pasinaudoti tik kompensuojamų vaistų pasą pateikę pacientai“.

Pašnekovas tvirtino, kad minimo vaisto kaina Lietuvoje – mažiausia Europoje. Tačiau, - portalui tvirtino daktaras Audrius Šimaitis, - Jungtinėje Karalystėje jis vis dėlto kiek pigesnis – 156 litai tiek už 5 mg, tiek už 7,5 mg 56 tablečių dozuotę.

 Ligita Sinušienė

 ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų