Ketvirtadienis, 2024.12.12
Reklama

Sportuojančių vaikų organizmams trūksta maistingųjų medžiagų

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2017-10-09 11:23:47

Nors tėvai nori palaikyti sveiką savo vaikų gyvenimo būdą, vien intensyvaus sporto ir fizinio aktyvumo nepakanka – neretai vaikams trūksta maistingųjų medžiagų. Pasak įmonės „Dietos sistema“ vadovės gydytojos dietologės doc. dr. Editos Gavelienės, nuolatinis maitinimasis nereguliariai ir per retas košių, daržovių ar vaisių vartojimas gali atnešti rimtų sveikatos sutrikimų.

Tėvai turi žinoti, ką jų vaikai valgo, ir pasirūpinti, kad jų maisto racionas būtų subalansuotas, visavertis ir įvairus

Vengia valgyti

Žalingas vaikų įprotis, kurį pastebi gydytoja E. Gavelienė, yra tai, kad vaikai dažnai renkasi nevisaverčius produktus vietoje sveikatai naudingo maisto – gausaus skaidulų, vitaminų ir mineralų. Pagrindinę dalį sveiko maisto raciono turi sudaryti gerieji angliavandeniai iš grūdinių kultūrų.

„Sportuojantys vaikai visą dieną būna aktyvūs, taigi jiems nuolat reikia energijos. Tačiau jie sveiko maisto kartais pavalgo tik vieną kartą per dieną, o alkį slopina saldumynais. Taip vaikai sekina savo organizmą ir praranda energijos. Viena esminių taisyklių turėtų būti – reguliarus maitinimasis sveikais produktais“, – pasakoja E. Gavelienė.

Edita Gavelienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Gydytojos dietologės teigimu, vaikų maiste turi būti įvairių medžiagų – ir baltymų, ir riebalų, ir angliavandenių, o pastaruosius, kompleksinius angliavandenius, ypač lengvai galima gauti valgant košes.

„Košė – vienas iš pagrindinių patiekalų, teikiančių būtinąsias maistines medžiagas, greitai panaudojamas fizinio krūvio metu ir suteikiančias pakankamai energijos. Košė tiek vaiko, tiek suaugusio žmogaus organizmą aprūpina ne tik reikalingais kompleksiniais angliavandeniais, bet ir vandenyje tirpiais vitaminais, mineralinėmis medžiagomis ir taip reikalingomis skaidulomis. Žinoma, vaikas neturi būti maitinamas vien kruopomis, tačiau tai svarbi raciono dalis. Skubantiems rytais, sveikatos požiūriu ir verte įprastų kruopų košėms nenusileidžia ir košės iš dribsnių“, – sako E. Gavelienė.

Netinkami įpročiai

Vaikų krepšinio treneriu dirbantis Šarūnas Ciparis sako, kad visiems vaikams, o ypač tiems, kurie sportuoja, svarbu subalansuota mityba. Tačiau su vaikais išvykęs į sporto stovyklas, treneris nuolat mato netinkamus vaikų valgymo įpročius, suformuotus namuose.

„Vaikai labai mėgsta saldumynus, limonadus, bulvių traškučius. Sportininkų režimas reikalauja to vengti, todėl sporto stovyklose jiems tokio maisto valgyti neleidžiame. Vis dėlto stebina, kad kai kurie 10-11 m. vaikai stovyklose pirmą kartą paragauja pomidorų ar agurkų. Prieš tai jie nebuvo ragavę šių daržovių, nes turėjo iš ankstinį nusiteikimą, kad tai – neskanu“, – pasakoja Š. Ciparis.

Pasak vaikų sporto trenerio, vaikai galvoja, kad gali valgyti bet ką ir vis tiek sėkmingai sportuos. Vis dėlto, norint palaikyti sveiką organizmo būklę bei neturėti viršsvorio, reikia laikytis tam tikrų taisyklių. Pavyzdžiui, skubantiems rytais – puiki išeitis ir greitai paruošiama viso grūdo dalių avižinių dribsnių košė.

„Reikia turėti galvoje, kad pirmoje dienos pusėje organizmui svarbu gauti baltymų ir angliavandenių. Pavyzdžiui, valgyti košes, kuriose pilna geležies, baltymų. Taip pat suvalgyti ryte vaisių ar, pavyzdžiui bananą“, – sako treneris.

Vaikų sveikata – tėvų rankose

Šarūnas Ciparis. Asmeninio archyvo nuotr.

Kadangi vaikai patys maisto nesigamina, atsakomybė už jų maisto pasirinkimus ir organizmo sveikatą tenka tėvams. Vaikų krepšinio trenerio Š. Cipario teigimu, svarbus ne tik tinkamo maisto paruošimas, bet ir kalbėjimas apie jį.

„Tėvai turėtų kalbėti apie maistą ir mokyti vaikus, iš kur jis atsiranda, kaip gaunamas ir apdirbamas. Vaikas turi suprasti, kaip išauga grūdai ir kas toliau su jais vyksta. Kai supras visą sistemą, suvoks, kas organizmui yra gerai, natūralu, organiška ir verta valgyti, o ko – geriau vengti“, – mano treneris.

Minčiai, kad vaiko sveikata yra tėvų atsakomybė, pritaria ir gydytoja dietologė, doc. dr. E. Gavalienė: „Tėvai turi žinoti, ką jų vaikai valgo, ir pasirūpinti, kad jų maisto racionas būtų subalansuotas, pilnavertis ir įvairus – netrūktų nei kruopų, nei daržovių, nei vaisių, nei mėsos su žuvimi. Tai – viena pagrindinių tėvų atsakomybių“, - pokalbį užbaigia gydytoja.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje angiografijai naudotas anglies dvideginis
Gruodžio 10 d. Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Kraujagyslių chirurgijos skyriuje pirmą kartą Lietuvoje apatinių gal...
Teisininkai: praleista proga užtikrinti pacientų teises ir sąžiningą konkurenciją
Lapkričio pabaigoje prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Sveikatos sistemos įstatymo pataisas, kurios visoms privačioms sv...
Šventinio streso alkoholiu malšinti nederėtų: kokios gresia rizikos
Gruodį neretai pasitinkame ne tik su šventinėmis nuotaikomis, bet ir su gerokai ūgtelėjusiu streso lygiu. Skubame rūpint...
Kauno klinikų Romainių ligoninėje – naujas tyrimas tuberkuliozės diagnostikai
Kauno klinikų Romainių ligoninė pirmoji Baltijos šalyse pradėjo taikyti inovatyvią greitąją diagnostiką tuberkuliozės nu...
Įvardijo didžiausią kavos mėgėjų ir vyrų klaidą
Neretai pabuvus vėsumoje ar truputį pašalus skundžiamasi danties dilgčiojimu bei padidėjusiu dantų jautrumu, į kurį dažn...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų