Penktadienis, 2025.07.04
Reklama

Specialistė įspėja: kūdikiams ir vaikams apsinuodijimas maistu gali būti itin pavojingas

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2018-06-29 10:14:06

Iškylos gamtoje ar neplautos uogos darže, kurias vaikai taip mėgsta, vasarą tėvams dažnai tampa tikru galvos skausmu. Nenuplauti ar ilgai šilumoje laikomi maisto produktai – pavojus vaikų organizmui. Dėl silpnesnės imuninės sistemos būtent mažieji linkę greičiau apsinuodyti maistu.

Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės asociatyvioji nuotr.

Dažniausiai apsinuodijimą maistu sukelia salmonelės, tačiau užterštame maiste gali būti ir kirmėlių kiaušinėlių ar kitų parazitų, taip pat plintančių per nešvarias rankas ir maistą. Todėl iš pažiūros visai nekaltas tingėjimas nusiplauti rankas ar nuplauti daržoves vaikams gali būti itin pavojingas.

„Apsinuodijimas maistu didžiausią pavojų kelią kūdikiams ir vaikams dėl nevisiškai susiformavusios imuninės sistemos. Jų imuninė sistema yra per silpna, kad susidorotų su virusais ir bakterijomis, todėl apsinuodijimo metu jie netenka daug skysčių, jų organizmas greitai išsenka, liga komplikuojasi“, – teigia „Eurovaistinės“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė.

Pirmoji pagalba

Farmacijos specialistė pabrėžia, kad pirmųjų apsinuodijimo simptomų nederėtų slopinti. Jeigu vaikas vemia, patariame duoti jam 1 procento druskos tirpalo, kad geriau išsivemtų. Taip pat negalima stabdyti ir viduriavimo, nes viduriuojant iš organizmo lengviau pasišalina ligos sukėlėjai.

„Jeigu jūsų mažylis nustojo vemti, galite jam duoti aktyvintos anglies tablečių. Jos padės pašalinti iš organizmo jame dar likusius toksinus. Po kurio laiko rekomenduočiau vaikui duoti ir virškinamojo trakto gleivinę apsauginiu sluoksniu padengiančių vaistinių preparatų ir gerųjų bakterijų, kurios atstato organizmo mikroflorą“, – pataria E. Ramaškienė.

Pasak vaistininkės, paprastas apsinuodijimas maistu praeina per 1-2 paras, tačiau vaikų būklę reikia labai sekti. Jeigu ėmėtės visų priemonių ir būklė negerėja, reikia kuo skubiau vežti vaiką į ligoninę.

Virusas ar apsinuodijimas?

Farmacininkė atkreipia dėmesį, kad neretai tėveliai neskiria, kada vaikas tiesiog apsinuodijo maistu, o kada padėtis yra kur kas rimtesnė. Anot jos, tiek paprasto, tiek infekcinio apsinuodijimo priežastys dažnai būna panašios, tačiau užkrėtus virusu papildomai atsiranda kiti simptomai.

„Paprastas apsinuodijimas maistu pasireiškia, kuomet suvalgoma nešviežio maisto, taip pat organizmo netoleruojamo arba toksinėmis medžiagomis ir sintetiniais maisto priedais užteršto maisto. Tokiu atveju pasireiškia pilvo skausmai, sunkumo jausmas pilve, vėmimas, viduriavimas ir pilvo pūtimas“, – detalizuoja farmacijos specialistė.

O virusinis apsinuodijimas sukelia gausų, dažną ir varginantį vėmimą bei viduriavimą, kūno temperatūra pakyla iki 38,5C ar net daugiau. Jaučiami vidurių ir galvos skausmai, silpnumas, krečia drebulys. Išmatos gali būti vandeningos, putotos ir su kraujingomis gyslelėmis.

„Šių susirgimų simptomus būtina atskirti, nes nuo to priklauso gydymas. Pavyzdžiui, esant virusiniam viduriavimui padėti gali tik simetikono, želatinos tanato ir diosmektito preparatai. Paprasto apsinuodijimo gydymas paprastesnis. Užtenka vaistų slopinančių viduriavimą, pykinimą ir vėmimą bei antispazminių vaistų pilvo skausmui palengvinti“, – teigia E. Ramaškienė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Infekcinės ligos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vieno danties praradimas – delsti negalima
Netekus vos vieno danties, daugelis žmonių linkę numoti ranka – juk tai tik nedidelis tarpelis, ypač jei jis nėra...
Nematomi sparnai: skrydžio saugumas prasideda prieš jums pakylant
Vasara – atostogų ir kelionių lėktuvais metas. Atsisėdę į patogią kėdę lėktuve ir prisisegę saugos diržus, retai s...
Kai liga paliečia vaiko smegenis: gydymo kelias, komandos darbas ir viltis ateičiai
Ši publikacija – apie centrinės sistemos navikus. Kviečiame susipažinti su Vilniaus universiteto ligoninės Santaro...
Spinalinės raumenų atrofijos gydymas sugrąžina visavertį gyvenimą
Kauno klinikų pacientas Edgaras prisimena, kad būdamas aktyvus, sportą mėgstantis paauglys ėmė vis dažniau vengti fizinė...
Homocisteinas: svarbus sveikatos rodiklis, apie kurį per mažai kalbama
Tyrimas, kuris gali padėti išsiaiškinti, ar gyvensite ilgai ir sveikai, ar turėsite sveikatos problemų. Tai yra homocist...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas