Ketvirtadienis, 2025.07.17
Reklama

Sociologė dr. R. Ališauskienė: gyventojai Lietuvos PSD sistema pasitiki

vlmedicina.lt | 2013-04-10 14:31:21

Seime vykusioje Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) organizuotoje metinėje konferencijoje pristatyta 2012 m. pabaigoje atlikto nacionalinio tyrimo ataskaita. Tyrimas parodė, kad Lietuvos gyventojai pasitiki privalomojo sveikatos draudimo (PSD) sistema – pasitikėjimo rodiklis aukštesnis nei vidurkis, siekia 5,9 balo. 

Pinigai
© Fotolia.com

Rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės „Baltijos tyrimai“ atlikto tyrimo rezultatus Seime vykusioje VLK konferencijoje pristačiusi sociologė dr. Rasa Ališauskienė akcentavo gana aukštą pasitikėjimą PSD sistema, ligonių kasomis ir gydymo įstaigomis. Be to, lyginant su pasitikėjimo rodikliais kitose srityse, šia sritimi pasitikima daugiau nei kitomis.

„Tokia gyventojų apklausa vyksta jau ketveri metai. Vertinamas informuotumas ir pasitikėjimas PSD sistema, ligonių kasomis ir gydymo įstaigomis. Akivaizdu, kad PSD sistema gyventojai dažniau pasitiki negu nepasitiki (asmeninių vertinimų vidurkis siekia 5,9 balo 10 balų skalėje), o labiausiai pasitikima gydymo įstaigomis (6,4 balo). Per tuos ketverius metus rodikliai praktiškai nekinta, jie yra didesni negu vidurkis“, – teigė R. Ališauskienė.

Pasak sociologės, pasitikėjimas vertinamas dviem aspektais: ką žmonės mano apie tai, kaip kiti vertina PSD sistemą, ir kaip ją vertina asmeniškai, remdamiesi savo patirtimi. „Būtent sveikatos apsauga, privalomasis sveikatos apsaugos draudimas ir ligonių kasos yra viena iš tų sričių, kur asmeninio pasitikėjimo lygis yra aukštesnis nei bendrasis. Tai reiškia, kad žmogus labiau pasitiki tuo, ką gauna ir patiria pats, nors mano, kad kiti pasitiki kiek mažiau. Taigi žmonių asmeninė patirtis yra daugiau teigiama, nei neigiama“, – įžvalgomis dalinosi R. Ališauskienė.

Pagrindinės tyrimo išvados, pristatytos konferencijos metu, atskleidžia, jog dauguma suaugusių Lietuvos gyventojų mano, kad jų teisė į sveikatos priežiūrą yra užtikrinta (trys iš keturių nurodė, kad visiškai ar iš dalies užtikrinta). Taip pat, daugiau nei pusė apklaustų gyventojų įsitikinę, jog sergantis žmogus Lietuvoje yra užtikrintas, kad gydymo įstaigoje juo bus tinkamai pasirūpinta.

Taip pat apklausa parodė, kad tik vienas iš dešimties 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų nepasitiki medicinos darbuotojų žiniomis ir kompetencija. Tokie rezultatai leidžia manyti, jog gydytojais ir kitais medicinos darbuotojais gyventojai pasitiki daugiau, nei kitomis sveikatos priežiūros grandimis.

Vis dėlto, labiausiai suaugę Lietuvos gyventojai pasitiki gydymo įstaigomis ir galiojančia PSD sistema – asmeniškai kiekviena iš jų pasitiki keturi iš dešimties gyventojų. Kaip parodė apklausa, visų šių trijų vertinamų institucijų pasitikėjimo lygis yra aukštesnis už vidurkį.

VLK užsakymu atlikta apklausa vyko 2012 m. gruodžio mėnesį. Iš viso apklausti 1006 respondentai nuo 18 metų ir vyresni (100 atrankos taškų). Jie atitinka minėto amžiaus Lietuvos gyventojų sudėtį pagal lytį, amžių, išsimokslinimą, gyvenvietės tipą. Rezultatų paklaida neviršija 3,5 proc.

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmoji Lietuvoje dvyniams pritaikyta Šeimos ir naujagimių intensyviosios terapijos palata
Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje atidaryta jau trečioji Šeimos ir nauj...
Infrastruktūros viziją kuria su tarptautiniais ekspertais
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) pradeda strateginį plėtros etapą – per artimiausius trejus metus greta d...
Biobankai: tiltas tarp mokslo ir paciento sveikatos ateities
Šiuolaikinė medicina sparčiai žengia pirmyn, o biobankai tampa vis svarbesne jos dalimi. Tai – specializuotos kole...
Pirmasis ortopedinių operacijų robotas Baltijos šalyse – jau Lietuvoje
Kaunas – pirmasis iš Baltijos šalių miestų, kuriame kelio endoprotezavimus gali atlikti chirurgas, padedamas robot...
Hormonų svyravimai ir migrena: kodėl su ja dažniau susiduria moterys?
Migrena – sudėtingas neurologinis sutrikimas, stipriai paveikiantis gyvenimo kokybę. Nors ji dažnai siejama su gen...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų