Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Ką apie sveikatos draudimą svarbu žinoti abiturientams ir studentams

vlmedicina.lt | 2015-07-10 14:14:27

Pasibaigus dar vieneriems mokslo metams Valstybinė ligonių kasa (VLK) primena, kad vasarą mokslus baigę moksleiviai ir nuolatinių (dieninių) skyrių studentai privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) valstybės lėšomis bus apdrausti iki vasaros pabaigos – rugpjūčio 31 d. imtinai.

Vasara
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Tai reiškia, kad pasibaigus šiam laikotarpiui, jei jaunuoliai neįstos mokytis toliau, jie nepateks į valstybės lėšomis draudžiamųjų sąrašus. Jei jie neįsidarbins, turės savarankiškai draustis ir mokėti PSD įmokas. Jei jaunuoliai nuspręstų tęsti nuolatines studijas, jie būtų draudžiami valstybės ir patiems nereikėtų mokėti PSD įmokų.

Jei jaunuoliai įsidarbins, už juos PSD įmokas mokės darbdavys, jei nuspręs užsiimti individualia veikla, šias įmokas turės savarankiškai susimokėti „Sodrai“, o jei pradės individualią veiklą pagal verslo liudijimą – Valstybinei mokesčių inspekcijai. Jei jaunam žmogui nėra galimybės verstis darbine veikla, jam reikėtų užsiregistruoti darbo biržoje – įgijus bedarbio statusą valstybė jaunuolį apdraus PSD. Tai bus laikina socialinė apsauga ir valstybės pagalba, kol jaunuolis suras nuolatinę veiklą.

Tuo tarpu nuolatinių (dieninių) skyrių studentų, kurie studijas baigė ir diplomus įgijo sausio, vasario, kovo arba balandžio mėnesiais arba dėl kokių nors priežasčių iš viso jas nutraukė, draustumas PSD baigėsi studijų baigimo arba nutraukimo mėnesio paskutinę dieną imtinai. Pavyzdžiui, jei studentas diplomą gavo, iš mokymo įstaigos buvo pašalintas arba studijas nutraukė savo noru vasario mėnesį, jo draustumas galiojo iki paskutinės vasario mėnesio dienos.

Na, o tie moksleiviai ar studentai, kurie šiemet dar nebaigė mokslų arba nuolatinių (dieninių) studijų, valstybės lėšomis PSD bus apdrausti ir kitais mokslo metais.

Jei Lietuvoje mokslus baigę jaunuoliai išvyksta studijuoti į Europos Sąjungos (ES) šalis, draustumas jiems galios pagal ES valstybės aukštosios mokyklos išduotoje pažymoje nurodyto mokymo laikotarpio pradžios ir pabaigos datas. Jei išvyksta toliau už Europos ribų, pavyzdžiui, į Jungtines Amerikos Valstijas, į Rusiją tokie studentai valstybės lėšomis nedraudžiami ir savo sveikatos draudimu turi pasirūpinti patys (pvz., apsidrausti privačioje draudimo bendrovėje).

Svarbu žinoti ir tai, kad jaunuoliai, studijuojantys ES aukštųjų mokyklų dieniniuose skyriuose, teritorinei ligonių kasai (TLK) turi pateikti aukštosios mokyklos, kurioje mokosi, išduotą pažymą bei asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Pažymai pildyti turėtų būti naudojamas firminis aukštosios mokyklos blankas, joje turi būti nurodyti studento asmens duomenys (vardas, pavardė, gimimo data), skyrius, kuriame studentas mokosi (dieninis) ir studijų laikotarpis.

Jei ES aukštosios mokyklos dieninės studijų formos studentas neturi galimybių dokumentus pristatyti asmeniškai, pažymos originalą ir pirmo puslapio paso kopiją (arba asmens tapatybės kortelės kopiją) TLK gali atsiųsti registruotu laišku – privalomojo sveikatos draudimo laikotarpis jam bus nustatytas nuo teisės atsiradimo datos pagal atsiųstos pažymos duomenis.

Šiuo metu savarankiškai besidraudžiančio žmogaus mokama PSD įmoka yra 29 eurai. Vykdančio veiklą žmogaus PSD įmokos dydis priklauso nuo to, kokia yra jo veiklos forma.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų