Smegenų vėžys – iš tikrųjų gąsdinanti diagnozė. Laimei, piktybinio galvos ar nugaros smegenų auglio išsivystymo tikimybė per visą gyvenimą, remiantis „The American Cancer Society“ organizacijos pateikiamais duomenimis, tesiekia mažiau nei 1 proc.
Liūdna, tačiau, kaip praneša „The National Brain Tumor Society“, išgyvenamumo rodiklis smegenų vėžio atveju tesiekia mažiau nei 35 proc. Dar svarbu pastebėti, kad 42 proc. šios ligos atvejų tenka moterims, taigi, savaime aišku, naudinga susipažinti su smegenų vėžį galimai prognozuojančiais ženklais, kurių ignoruoti negalima.
Galimos dvi smegenų vėžio rūšys: pirminiai navikai, atsirandantys smegenyse ir retai išplintantys, ir antriniai navikai, susidarantys kitose kūno dalyse (dažniausiai plaučiuose ar krūtyse) ir vėliau išplintantys į smegenis, rašo womenshealthmag.com.
Laikui bėgant smegenų vėžys gali pažiesti aplink esančias smegenų ląsteles ir sukelti rimtą pavojų smegenų funkcijai. Toks pavojus kyla tiek piktybinių, tiek ir gerybinių navikų atveju, išplitimo smegenyse tikimybė vėžinių auglių atveju didesnė ir viskas vyksta sparčiau. Dėl šios priežasties esant piktybiniams augliams būtina taikyti agresyvius gydymo metodus, apimančius chirurgines intervencijas, spindulinę terapiją ir/ arba chemoterapiją.
Kadangi galvos smegenų gydytojai profilaktiškai netikrina, lieka tik patiems stebėti savo sveikatos būklę ir įsiminti dažniausiai pasireiškiančius smegenų vėžio simptomus. Jei pastebite simptomų, būdingų smegenų augliui, nedelsdami kreipkitės į šeimos gydytoją.
Štai 7 smegenų vėžio simptomai, kuriuos žinoti privaloma kiekvienam.
Stiprus galvos skausmas
Kažin ar šis požymis kam atrodo netikėtas, tačiau svarbu akcentuoti, kad galvos skausmas gali būti smegenų auglio simptomas. Savaime suprantama, šiuo atveju neturimi omenyje nestiprūs galvos skausmai, pasireiškiantys dėl pernelyg ilgo žiūrėjimo į ekraną. Jei staiga kilo stiprus galvos skausmas, pasireiškiantis kartu su pykinimu ar vėmimu, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Nors neretai pykinimas pasireiškia varginant migrenai, niekada nėra blogai imtis papildomų atsargumo priemonių, ypač jei migrenos priepuoliai darosi stipresni.
Sąmonės aptemimas
Kai aptemsta sąmonė, tai rodo, kad sutriko smegenų darbas. Toks simptomas pasireiškia, kai vėžinės ląstelės daro spaudimą aplink esančioms smegenų ląstelėms ir sukeliami perduodamų signalų trikdžiai. Tikėtina, kad jums bus diagnozuotas kitas sutrikimas, kuriam būdingi pasikartojantys sąmonės aptemimo priepuoliai. Vis tik patyrus vos vieną tokį aptemimą rekomenduojama būtinai pasitarti su gydytoju, kad įtarimai būtų išsklaidyti.
Stiprus pykinimas
Akivaizdu, kad pykinimas gali pasireikšti dėl daugybės pačių įvairiausių priežasčių. Vis tik įkyrus šleikštulys be jokio logiško paaiškinimo neabejotinai turėtų būti vertinamas kaip rimtas įspėjimas. Jei niekada nesijaučiate prastai ir staiga ima varginti stiprus pykinimas, ypač jei jums virš 40 m., ignoruoti šios būklės negalima. Itin svarbu skirti dėmesio šiam simptomui, jei jis pasireiškia kartu su kitais smegenų vėžiui būdingais simptomais, pateikiamais šiame sąraše.
Regos sutrikimai
Smegenų auglių atvejais simptomai kartais priklauso nuo smegenų dalies, kurioje yra navikas. Taigi jei auglys yra už akies, gali sutrikti rega. Gali nutikti taip, kad vairuotojas sukelia avariją, nes jo regos lauke, atrodo, ima šis tas šmėžuoti. Taigi labai svarbu skirti dėmesio regai ir reguliariai ją tikrinti (pageidautina kartą per metus).
Silpnumas ar nerangumas
Smegenų vėžys kituose smegenų plotuose taip pat gali fiziškai pasireikšti – sutrinka balansas ir motorika. Jei vienoje kūno pusėje jaučiate silpnumą ar nerangumą, sudėtinga apsirengti, tai gali būti susiję su augliu. Deja, priežasčių, galimai paaiškinančių staigius ir stiprius balanso ir koordinacijos pokyčius, nėra daug.
Sumišimas ar kognityvinė disfunkcija
Žinoma, kiekvienas kartais gali pasijausti sutrikęs dėl darbų gausos, nekokybiško miego ar per žemo cukraus lygio kraujyje. Jei vis tik sudėtinga rasti tinkamą žodį ar draugai pastebi, kad painiojate daiktų pavadinimus, būtinai pasitarkite su gydytoju dėl galimybės atlikti smegenų tyrimus. Stipriai išreikštas užmaršumas ir sumišimas – nerimą keliantys ženklai, liudijantys apie ne itin gerus smegenyse vykstančius procesus, galimai susijusius su augliu.
Stiprūs nuotaikos svyravimai
Kadangi kaktos skiltis – tai smegenų dalis, kontroliuojanti asmenybę, smegenų vėžys gali tiesiogine prasme pakeisti asmenybę iš esmės. Iš tikrųjų auglio atveju pastebimi elgesio pokyčiai, pasireiškia keistenybių. Neretai po gydymo kurso žmogus pats pripažįsta, kad buvo šiek tiek „pakvaišęs“, o dabar jaučiasi kaip normalus žmogus.