Dėl nuolatinės medicininės priežiūros stokos kai kuriose Amerikos valstijose yra didelis motinų ir vaikų mirtingumas. Lemiamą vaidmenį atlieka socialinė atskirtis. Nepasiturinčių moterų mirtingumas yra daug didesnis nei turtingų moterų. Jų vaikai dažniau miršta dėl nelaimingų atsitikimų, avarijų, žmogžudysčių ar staigios mirties sindromo.
Beveik du dešimtmečius buvo analizuojamos galimybės pagerinti moterų ir vaikų išgyvenamumo rodiklius. Nėštumo metu moterys buvo transportuojamos prenatalinei gydytojų apžiūrai, naujagimiams ir kūdikiams taikoma jų vystymosi patikra, organizuoti slaugytojų vizitai į namus ir taikomi kiti priežiūros būdai.
Daugiau kaip tris kartus pagerėjo rezultatai tarpo moterų ir vaikų, kuriuos namuose nuolat lankė medicinos personalas.
Buvo sukurtos slaugytojų ir šeimos partnerystės programos, kurios šiuo metu veikia beveik 500 JAV miestų.
Rizikos moterys nėštumo metu lankomos vieną kartą per dvi savaites iki gimdymo ir šešias savaites po jo. Taip pat naujagimiai, kūdikiai ir vaikai iki dvejų metų amžiaus. Vizitų metu diskutuojama apie sveiką nėštumą, naujagimio ir vaiko poreikius, priežiūrą, esant reikalui teikiama medicininė pagalba.
Organizatoriai teigia, kad slaugytojai ne tik atlieka gerų senelių funkcijas, dėl nereikalingos hospitalizacijos ir kitos medicininės pagalbos sutaupomas daug lėšų.
Plačiau:
David Olds, Ph.D., professor, pediatrics, University of Colorado, Aurora, Colo.; David Mendez, M.D., attending neonatologist, Miami Children`s Hospital, Miami, Fla.; July 7, 2014 online JAMA Pediatrics