Pirmadienis, 2024.02.26
Reklama

Skaitmeninių technologijų laikais žmonės tebesvajoja apie knygas

vlmedicina.lt | 2014-03-21 15:03:09

Prieš tris savaites į kelią išriedėjęs „Svajonių karavanas“ jau surinko daugiau kaip 600 svajonių, o praėjusį ketvirtadienį išpildė pirmąsias jų – drąsiausieji svajotojai skaitytų knygų knygyne „Geraknyga.lt“ prisirinko pilnus krepšius dovanų.

Akcija
„Svajonių karavano“ sumanytoja Jurgita Pocienė už pirmosios svajonės išpildymą teikia padėką skaitytų knygų knygyno savininkui Arvydui Juknevičiui. „Svajonių karavano“ organizatorių nuotr.

„Knyga mano gyvenime – ir poilsis, ir žinios, puiki galimybė atsijungti, pailsėti, pasimėgauti. Knyga – tai laikas man, tai –  ramybė“, – šiltai savo santykį su knyga dėstė vilnietė Dalia, dirbanti vaikų darželio auklėtoja. Moteris „Svajonių karavaną“ pamatė su dukromis vaikščiodama po Kaziuko mugę. Sako, patraukė įdomi, neįprasta idėja, savanorės pakalbino, papasakojo, dar tos daugiavaikės mamos tokios aktyvios pasirodė, tad ir užrašė savo svajonę – lyg tarp kitko. „O šiandien toks malonumas: vaikštau, glostau tas knygas – ir širdis dainuoja, – moteris pirštais perbėga Sokrato tomelį. – Labai miela, labai malonu, ir dabar jau pasimečiau, ar čia man daugiau tų knygų reikia, ar dukroms, kurios mane ir paagitavo svajonę užrašyti. Prisirinkau ir filosofijos, ir romanų sau, ir psichologinės literatūros vyresnėlei, kuri jau nori kurti savo gyvenimą. Man ši vieta iš viso yra atradimas, nes knygų tikrai daug, o ir kainos prieinamos. Sakė, galima dešimt išsirinkti, tai aš jau išsirinkau daugiau – kas viršaus, tą nusipirksiu“.

Arvydas Juknevičius
Skaitytų knygų knygyno savininkas Arvydas Juknevičius sako, kad „Svajonių karavanas“ – tai puiki proga padėti kitiems ir bent kiek sugrąžinti žmones prie knygų. „Svajonių karavano“ organizatorių nuotr.

Glėbys pačių įvairiausių vaikiškų knygelių – ir sostinės kurčiųjų bei neprigirdinčiųjų vaikų darželio auklėtojų Vidos Tutinienės ir Jadvygos Marozienės rankose. Pasak moterų, jų auklėtiniams pačios naudingiausios knygelės – tos, kuriose daug  spalvų, aiškiai pavaizduoti konkretūs daiktai ar skaičiai,  įvardijami atskirais žodžiais. Iliustruotos pasakų knygelės, kurių paveikslėliai daugiau asociatyvūs arba vaizduoja situaciją, kurtiesiems vaikams gali būti suprantamos sunkiau: tada auklėtoja skaito jiems tekstą ir verčia jį gestais, o paveikslėliai  papildo ir sustiprina įspūdį. Viena iš p. Vidos išrinktų knygelių – apie ūkį. Kadangi specialų darželį lankantys kurtieji vaikai gyvena mieste, jie nežino, kaip atrodo ir kur sutinkami įvairūs naminiai gyvūnai, tad aiškios ir informatyvios iliustracijos jiems labai padės susivokti pasaulyje.

Akcija
Sostinės kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų vaikų darželio auklėtojų Vidos Tutinienės (kairėje) ir Jadvygos Marozienės rankose – knygos mažųjų ugdymui ir auklėtojų tobulėjimui. „Svajonių karavano“ organizatorių nuotr.

„Turbūt nustebsite, bet mūsų trimečiai jau skaito, jungia žodžius su daktilemomis – raides reiškiančiomis pirštų padėtimis. Bet tai dar nereiškia, kad jie iki galo supranta tekstą. Kurčiųjų vaikų žodynas vis tiek yra siauras, ir tam, kad užaugę galėtų normaliai orientuotis girdinčiųjų pasaulyje, jie visus žodžius privalo išmokti mintinai. Taip pamažu, žodis po žodžio, užrašai išmokstami susieti su konkrečiais daiktais, kad nuėjęs, tarkime, į parduotuvę, kurčiasis susigaudytų, kokį produktą koks žodis reiškia“, – aiškina p. Vida.

Į „Svajonių karavanui“ užrašytą svajonę geranoriškai sutikęs atsiliepti knygyno savininkas Arvydas Juknevičius neslepia, kad jam malonu padėti kitiems: „Padėdamas tarsi įrodai, kad tau viskas gerai ir gali kitam suteikti džiaugsmo. Juo labiau džiugu, kad knygą atranda jaunimas – matyt, kompiuteris ne visus tenkina, o tai reiškia, kad dar kurį laiką knyga bus įdomi“. Dvylika metų skaitytomis knygomis prekiaujantis vyras prisipažįsta stebintis liūdinančią tendenciją – knygą vis dažniau pakeičia ekranas, tad skaitytojų su kiekvienais metais tik mažėja. Tačiau yra pozityvių naujovių – knygynai tampa puikia susitikimų ar pasimatymų vieta, kurioje galima turiningai praleisti laiką bendraujant su panašių interesų žmonėmis ar laukiant vėluojančios simpatijos.

Akcija
„Svajonių karavanas“ – Daugiavaikių šeimų asociacijos MES sumanyta iniciatyva, kuriai įgyventinti savo jėgas skiria aktyviausios asociacijos narės, po keturis vaikus auginančios mamos: asociacijos įkūrėja Jurgita Pocienė (kairėje), asociacijos atstovė žiniasklaidai Skaidrė Vainikauskaitė (centre) ir knygų dovanojimo akcijos kuratorė Aušra Savostienė (dešinėje). „Svajonių karavano“ organizatorių nuotr.

„Man pačiam knyga yra daugiau negu daiktas, o dabar dar – ir gyvenimo būdas, tad galiu sakyti, kad nė dienos nedirbu“, – šypsosi p. Arvydas. Paklaustas, kaip kilo mintis atidaryti skaitytų knygų knygyną, pašnekovas prisipažįsta iš pradžių apie verslą negalvojęs, o tiesiog gelbėjęs knygas nuo sunaikinimo, nes buvę tokie laikai, kai žmonės jas masiškai pridavinėjo į makulatūrą. Išgelbėjęs, kiek sugebėjo, vyras greitai susivokė, kad visų tų knygų jam nereikia, bet likusių išmesti nekilo ranka. Atiduoti – didelė problema, nes bibliotekos senesnių knygų purtėsi, o naujesnių nebuvo tiek daug, taigi, anot p. Arvydo, išgelbėtais fondais teko pasirūpinti pačiam. „Žmonės domisi galimybe atnešti jiems nebereikalingas knygas, jas, be abejo, priimame, o superkame tik kai kurias. Jeigu knyga iš įdomesnių, bet prastos būklės, ją pataisome, kad įgytų malonesnę išvaizdą, nes turime tokio darbo patirties. Išmetame nebent visiškai nudriskusias, supelijusias knygas, kurių siūlyti skaitytojams nebegalima vien iš higieninių sumetimų“, – sako knygyno savininkas.

Akcija
Pirmoji „Svajonių karavano“ svajonė išpildyta: geltonuose maišeliuose ir rankose – dovanotos knygos. „Svajonių karavano“ organizatorių nuotr.

Kaip pastebi Jurgita Pocienė, pilietinės-edukacinės akcijos „Svajonių karavanas“ sumanytoja ir organizatorė, knygos – viena dvasingesnių svajonių, tokias pildyti visada labai malonu ir prasminga. Bene penktadalį iš daugiau kaip 600 užrašytų svajonių sudaro piniginiai lūkesčiai, nusakomi žodžiais „milijonas“, „daug pinigų“, „laimėti loterijoje“. Dar penktadalio svajotojų svajonės tiesiogiai priklauso nuo jų pačių: gerai baigti mokslus, gražiai gyventi, turėti gražią šeimą, džiaugtis puikia sveikata. Trečioji svajonių kategorija susijusi su politika ar patriotine tematika: kad Lietuva visada būtų laisva, daug norų, susijusių su pastaraisiais įvykiais Ukrainoje. „Pasirodo, lietuviai labai nori skraidyti. Tinka ir oro balionas, ir lėktuvas. Net ir šuoliai parašiutu atrado savo svajotojų. Jaunimas labai nori keliauti – aplink pasaulį ar nuvykti į egzotines šalis“, – dar kelias svajones mini J. Pocienė. Akcijos organizatoriai laužo galvas, kaip padėti jaunuoliui, užrašiusiam bene labiausiai už širdies griebiančią svajonę – nebevartoti narkotikų – ir tikisi, kad pavyks rasti jo likimu galinčių pasirūpinti kvalifikuotų narkologų.

Per ateinančias 3 savaites „Svajonių karavanas“ planuoja išpildyti dar daugiau surinktų svajonių, o balandžiui baigiantis vėl leisis į kelią – šįkart karavaną po Lietuvą vežiojantis šeimyninis „CityBee“ automobilis dar kartą užsuks į Rumšiškes, kur vyks Velykų šventė. Čia rašyti svajones ir vaišintis nepaprastai skania kareiviška grikių koše visiems svajotojams padės atstovai iš pasaulinės aktyvių ir socialiai atsakingų piliečių organizacijos „JCI Lietuva“.

Nuo kovo 1 d. septynis mėnesius truksiančią kelionę po visą Lietuvą pradėjusią įspūdingą „Svajonių karavano“ vilkstinę sudaro kilnojamoji fotostudija, kurioje lankytojai kviečiami nemokamai įsiamžinti su visa šeima, sveikuoliška grikių koše vaišinanti lauko virtuvė ir susitikimų palapinė, kurioje, atšilus orams, vyks susitikimai su visuomenei gerai žinomais žmonėmis, puoselėjančiais šeimos vertybes, talkinant Sveikatos žurnalistų asociacijai bus rengiamos paskaitos šeimos planavimo, sutuoktinių tarpusavio santykių, sveikatingumo, tėvystės temomis.

Nuo gegužės „Svajonių karavanas“ pradės vasaros sezoną Palangos ir Druskininkų kurortuose, birželį keliaus į Alytų ir Trakus, liepą – į Kernavę ir Klaipėdą. Rugpjūčio pradžioje užsukęs į Kėdainius, karavanas leisis į Panevėžį ir Šiaulius, o kelionę iškilmingai užbaigs rugsėjo 27 d. sostinėje rengiama šventine programa. Iš viso „Svajonių karavanas“ planuoja atvykti net į dvidešimt įvairiose šalies vietose organizuojamų renginių.

Daugiavaikių šeimų asociacija MES

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokias klaidas dažniausiai daro maisto papildus vartojantys žmonės
Sunegalavę ar norėdami užkirsti kelią ligoms, dažnai pradedame vartoti vitaminus ar maisto papildus. Vaistininkai p...
Gydytojas ragina susirūpinti net nedidele opele burnos ertmėje
Vasario mėnuo, skirtas burnos vėžio profilaktikai, atkreipė dėmesio ir į burnos vėžį, vieną pavojingiausių burnos ertmės...
Menopauzė – egzistencinių pokyčių metas, kuriam galima pasiruošti iš anksto
Dažnai menopauzės metu moterys susiduria su dideliais kūno ir gyvenimo būdo pokyčiais, o tai dažnai tampa ir pasikeitusi...
Ryškūs sapnai, dingusi uoslė bei anksti žylantys plaukai gali įspėti apie neurologinę ligą
Neretai susitikę draugus, artimuosius ar kolegas ir išgirdę sakinį „O ką aš sapnavau!!!“ esame pasiruošę išk...
Kauno klinikose – naujas gydymo metodas pacientams, patiriantiems lėtinį skausmą
Kauno klinikų Anesteziologijos klinikoje pirmą kartą atlikta nauja skausmo valdymo procedūra – perkutaninė epiduri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų