Apie sveikatos apsaugos ministro siūlytas Sveikatos draudimo įstatymo pataisas, kuriomis siekiama riboti valstybinį finansavimą privačioms sveikatos priežiūros įstaigoms už suteiktas paslaugas, taip pat – uždrausti gydytojams dirbti ir valstybinėse, ir privačiose sveikatos priežiūros įstaigose.
Ministras pareiškė, kad jis už buvusį Semaškos modelį, kuris veikė sovietmečiu, ir mato perspektyvą stiprindamas išskirtinai valstybinę mediciną. Priėmus siūlomas pataisas, privati medicina nebegalėtų konkuruoti su valstybine. Sveikatos apsaugos ministras vis pabrėžia, kad jis gydytojas, bet būtų įdomu sužinoti, kada paskutinį kartą jis dirbo ligoninėje. Nes pasakyti, kad apribojus privačių gydymo įstaigų veiklą įmanoma padaryti taip, kad valstybinėse įstaigose nebeliktų eilių – absurdas. Eilės valstybinėse įstaigose – didžiulės.
Pacientų nuolat daugėja, sergamumas auga, ypač jaunų žmonių. Todėl sveikatos priežiūros sprendimai visame pasaulyje yra sudėtingi, nėra kokio vieno geriausio modelio. O šiuo atveju krypstama link vienpusiško, didesne valstybės kontrole pagrįsto centralizuoto kelio. Mano nuomone, pacientų interesai šiuo atveju nukentėtų.
Kadangi privati medicina Lietuvoje iki šiol plėtėsi, akivaizdu, kad sąlygos tiek pacientams, tiek gydytojams jose yra geros. Žinoma, privačios įstaigos gali sau leisti imti papildomus mokesčius, priemokas, valstybinės – ne. Bet privačios įstaigos turi ir daugiau išlaidų – jos, skirtingai nuo valstybinių, turi įsigyti savo patalpas, įrangą.
Ne paslaptis, kad Lietuva yra pažinčių kraštas. Taisyklingo, teisingo valdymo sveikatos priežiūros sistemoje labai trūksta, pavyzdžiui, niekaip nesugebama užkirsti kelio korupcijai. O dabar tą neefektyviai veikiančią valstybinę valdymo sistemą norima centralizuoti, o jos galias dar labiau išplėsti.
Gydytojos Indrės Būtienės nuomonę užrašė Mindaugas Savickas
Daugiau nuomonių - rytoj dienos straipsnyje