Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Šiauliuose paminėta Pasaulinė inkstų diena

Zita Katkienė | 2015-03-13 09:41:05

Prieš dešimt metų pirmą kartą pasaulyje paminėta Pasaulinė inkstų diena. Lietuvoje ji pradėta minėti prieš aštuonerius metus, kai konferencija buvo surengta Respublikinėje Šiaulių ligoninėje.

Konferencija
Spaudos konferencijos dalyviai (iš kairės): LSMU prof. V. Kuzminskis, RŠL Nefrologijos-toksikologijos skyriaus vedėjas A. Tamošaitis, Šiaulių inkstų ligomis sergančiųjų draugijos „Atgaja“ pirmininkė Danutė Račkauskienė, pavaduotoja Olga Privalenkova, RŠL medicinos direktorė Vaiva Makštutienė, Šiaulių dializės centro vadovas Kęstutis Savickas. Zitos Katkienės nuotr.

Šiais metais konferencija, skirta gydytojams nefrologams, vaikų nefrologams, urologams, chirurgams, klinikiniams toksikologams ir imunologams, reumatologams, kardiologams, šeimos, vaikų ir bendrosios praktikos, vidaus ligų gydytojams, bendrosios praktikos slaugytojoms, inžinieriams bei technikams, dirbantiems nefrologijos ir hemodializės skyriuose, pacientams, sergantiems inkstų ligomis bei laukiantiems inkstų persodinimo arba gyvenantiems su persodintu inkstu, vėl surengta Šiauliuose, per 350 dalyvių talpinančioje Šiaulių arenos konferencijų salėje.

Klastingos inkstų ligos

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Nefrologijos klinikos profesorius, Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacijos prezidentas prof. Vytautas Kuzminskis, pradėjęs šventinę konferenciją, sakė, jog Pasaulinės inkstų dienos prasmė - galimybė atkreipti visuomenės dėmesį į klastingas inkstų ligas.

Ligos pasekmės gana liūdnos, o gydymas labai brangus. Vieno dializuojamo ligonio gydymas per metus valstybei kainuoja 60 tūkstančių litų. Lietuvoje šiuo metu yra apie pusantro tūkstančio dializuojamų ligonių.

Visi dializuojami ligoniai laukia inksto transplantacijos. Nors inksto transplantacijos operacija labai brangi, tačiau po jos paciento gydymas atpinga 2-3 kartus.

Didžiąją dalį pacientų sudaro ligoniai po inkstų transplantacijos, tad jiems aktualu, kaip saugotis infekcijų, kaip saugoti inkstus, kaip reguliuoti kraujo spaudimą, cholesterolį.

Vytautas Kuzminskas
Profesorius Vytautas Kuzminskas sveikina Pasaulinės inkstų dienos konferencijos dalyvius. Zitos Katkienės nuotr.

Gydytojas Algirdas Tamošaitis pažymėjo, jog labai svarbu, kad tarp šeimos gydytojų ir nefrologų, gydančių inkstų ligas, būtų glaudus ryšys ir inkstų ligos būtų diagnozuojamos laiku, kol dar nereikia dializės.

„Nepateisinama, kai sunkios būklės ligonis atsiranda iš kažkur, niekas apie jį nežino. Todėl labai svarbu visuomenės švietimas“, - teigia specialistas.

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, pasak medicinos direktorės Vaivos Makštutienės, skyriaus vedėjo Algirdo Tamošaičio rūpesčiu yra viskas, kas sergantiems inkstų ligomis gydyti naudojama išsivysčiusiose pasaulio šalyse. Ligoniai ruošiami pakaitinei inkstų terapijai, hemodializei, transplantacijai, atliekamos gydomosios aferezės – taikomos neurologiniams ir hematologiniams ligoniams. Skyriuje yra dializės poskyris, kuriame atliekamos ūmios ir lėtinės hemodializės, hemodiafiltracijos. Sergantiems sunkiu ūminiu inkstų nepakankamumu atliekamos ilgalaikės lėtos tėkmės hemodializės.

Gyvena su svetimu inkstu

Šiaulių sergančiųjų inkstų ligomis draugijos „Atgaja“ pirmininkė Danutė Račkauskienė 18 metų gyvena su mamos dovanotu inkstu. Moteris prisiminė, kaip pasikeitė jos gyvenimas, kai buvo atlikta inksto transplantacijos operacija.

„Norisi kalnus versti, nes sveikata gera, gali valgyt ką nori, gerti – kiek nori“, - pasakoja pacientė, pasirinkusi koordinuoti likimo draugų organizacijos veiklą.

Anot D. Račkauskienės, dializuojami ligoniai vidutiniškai apie šešerius metus gyvena priklausomi nuo dializės aparato, tad negali dirbti ir gyvena iš neįgalumo pašalpos. Po inksto transplantacijos sveikata gerėja. Tačiau per tuos metus praranda ne tik darbą, bet ir kvalifikaciją, o neįgalumo pašalpos netenka. Daugeliui kyla finansinių problemų.

Šiauliuose su persodintu inkstu gyvena per 30 žmonių. Lietuvoje tokių – apie 700. Viena jų ir šiaulietė Olga Privalenkova, kuriai inksto transplantacija buvo atliekama net tris kartus. Po trečios operacijos moteris laimingai gyvena jau penkerius metus.

„Po gimdymo sutriko inksto veikla, penkerius metus buvo atliekamos dializės. Po inksto persodinimo jaučiausi kaip antrą kartą gimusi“, - prisiminė moteris nelengvą kelią į visavertį gyvenimą.

Lietuvoje vyriausias dializuojamas ligonis yra 63 metų. Vyriausias žmogus, kuriam buvo atliekama inksto transplantacija - 65 metų. Dializuojamų ligonių šalyje – per 1500.

Šiaulių dializės centro vadovas Kęstutis Savickas sakė, jog dializuojami pacientai į centrą atvežami iš daugelio Šiaulių apskrities rajonų. Ši paslauga ligoniams ypač reikalinga, nes važiuoti sudėtingai procedūrai tenka tris kartus per savaitę iš pačių atokiausių vietovių. „Apie pusė mūsų pacientų iš rajonų – Joniškio, Radviliškio, Kelmės, Kuršėnų“, - sakė žurnalistams centro vadovas.

Apie tai, kad gali neišvengti inkstų ligos, turi žinoti kiekvienas, sergantis cukriniu diabetu, varginamas aukšto kraujospūdžio, dažnai sergantis šlapimo takų ar pūslės uždegimu. Nefrologas A. Tamošaitis susirūpinti pataria ir tiems, kurie dėl galvos ar sąnarių skausmų vartoja daug citramono, kurių šeimoje yra sergančiųjų inkstų ligomis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: inkstai
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų