Šeštadienis, 2024.09.14
Reklama

Šį rudenį neįtikėtinai gausios graužikų populiacijos

vlmedicina.lt | 2014-10-08 09:09:49

„Įėjus į malkinę, jų pasirodė, kelios dešimtys... Kaip kokie vorai ėmė slapstytis tarp neseniai sukrautų malkų. Tai buvo košmaras, neleidžiantis ramiai miegoti ne vieną naktį...“, – apie netikėtą susidūrimą su pelėmis pasakoja kaunietė.

Biologas Liutauras Grigaliūnas tikina, kad šiuo metu jau juntamas ženklus graužikų aktyvumo augimas. Kenkėjų kontrolės ekspertai vos spėja suktis po Lietuvos miestus reaguodami į iškvietimus dėl pelių ir žiurkių.

Katė
Genovaitės Privedienės nuotr.

„Vasara buvo palanki kenkėjams: šilti orai, pakankamai maisto. Subrendusi pelė per metus gali atsivesti iki 130 mažylių. Graužikų jaunikliai jau po pusantro–keturių mėnesių nuo gimimo patys gali atsivesti jauniklių. Jei žiema bus šilta, graužikai sulauks dar papildomos jauniklių vados“, – kalba biologas.

Graužikai dažniausiai gaudomi įvairiais spąstais, nuodais ir lipniais nameliais

Viena Vilniaus priemiesčio gyventoja pasakoja, kad per vakarą namuose pagavo net 3 peles.

„Nubudusi naktį nuėjau į vonios kambarį, vos uždegusi šviesą pamačiau mažą pelytę, nubėgančią po vonia. Kadangi su graužikais susiduriame ne pirmą kartą, namuose turėjome gyvagaudžių spąstų. Pastačiau tris keliose vietose ir nepraėjus nei valandai juose jau blaškėsi 3-5 cm dydžio pilkos pelytės“, – patirtimi dalinasi moteris.

Bendrovės „Dezinfa“ vadovė Margarita Kutkaitė komentuoja situaciją ir pataria, kokių efektyvių būdų imtis naikinant peles.

„Gyvagaudžiai spąstai – tai vienas iš būdų, kaip pagauti į namus įsiveržusius graužikus. Peles taip pat galima gaudyti ir naudojant specialius lipnius klijus, kurie pilami ant kartoninių juostelių ar į specialius kartoninius namukus. Visada stengiamės atkreipti dėmesį, kad tokiu būdu gaudyti graužikus ne itin patrauklu, kadangi įkliuvusios į klijus pelės ima blaškytis, cypti, bando nusigraužti prilipusias kūno dalis. Kovai su graužikais taip pat pasitelkiami ir įprasti spąstai“, – kalba vadovė.

Svarbu perprasti graužikų įpročius

Kenkėjų kontrolės ekspertė atkreipia dėmesį, kad būtina įsigilinti į graužikų biologiją ir įpročius tam, kad rastumei, kokiais keliais bėgioja graužikai, kaip maitinasi ir pan.

„Pavyzdžiui, pelės ėda net keliasdešimt kartų per dieną: pakramsnoja užkandžių vienoje vietoje, tada lekia į kitą. Gyventojai, graužikus naikindami nuodais, juos turėtų berti daugybėje vietų“, – patarimais dalinasi ekspertė.

M. Kutkaitė pabrėžia, kad graužikus naikinant nuodais, didelis dėmesys turėtų būti skirtas saugumui. Tinkamas variantas – rakinamos dėžutės, į kurias talpinami nuodai. Iš dėžučių graužikai neišbarsto nuodų, jų negali pasiekti vaikai ir augintiniai.

Graužikus naikinti būtina dėl gyvybei pavojingų ligų

Į klausimą, kodėl reikia naikinti graužikus, biologas L. Grigaliūnas atsako net nesvarstydamas: „Graužikai gali sukurti užkrečiamųjų ligų židinius, o turėdami kontaktą su žmonėmis, pernešti: jersiniozę, leptospirozę, trichineliozę, salmoneliozę, hemoraginę karštligę, marą, tuliaremiją ir daugelį kitų, keliančių net ir mirtiną pavojų žmogaus gyvybei. Daugelis šių ligų sukėlėjų į žmogaus organizmą patenka per odą, gleivinę ar žarnyną ir yra pernešami per pelių ar žiurkių paliekamas išmatas, seiles, šlapimą, liečiant nugaišusį gyvūną ar valgant apkrėstus vaisius ir daržoves“.

M. Kutkaitė, pritardama biologui, pabrėžia, kad svarbu ne tik naikinti, bet ir stengtis, kad pelės bei žiurkės į namus nepakliūtų. Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad labai svarbu pasirūpinti patalpų sandarumu, daugiabučių rusių tvarka, individualių namų gyventojams rekomenduojama statyti nuodų stoteles namo išorėje – lauke pasimaitinę graužikai nepuls veržtis į namus.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ginekologas atvirai kalba apie pacienčių baimes ir būdus joms įveikti
Ar ir jūs jaučiate nerimą laukdami gydytojo konsultacijos, kraujo tyrimo ar dantų gydymo? Tie, kurie patiria „balt...
Prostatos vėžys: pataria, kaip vyrams pasirūpinti savo sveikata
Rugsėjo 15-ąją minima pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet diag...
Atkurta odontologų savivalda – tikro rūpesčio pacientais ir savo bendruomene rezultatas
„Ypač džiaugiuosi vienu svarbiausių šių metų pasiekimų – priimtu sprendimu atkurti dalį Odontologų rūmų savi...
Miegokite ramiai: ką daryti, kad išmanusis nežadintų naktį?
Negalite užmigti, „scrollinate“ telefoną, o dėl to – dar labiau nesimiega? Tai – tarsi užburtas...
Draugų medikų iniciatyva: gabenami automobiliai Ukrainos kariams ir civiliams
Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos Ukrainos kariams perdavė 3 automobilius – 2 Volkswagen ir...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų