Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Dažniausios kenkėjų naikinimo klaidos

Šaltinis: vlmedicina | 2016-03-31 12:04:07

Boro rūgštis, turguje pirkti nuodai – tai priemonės, kurias gyventojai vis dar naudoja naikindami kenkėjus: tarakonus, širšes, muses ir kt. Ar žinojote, kad dichlofosas gali sukelti paralyžių? Kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“ vadovė Margarita Kutkaitė atkreipia dėmesį į netinkamus kenkėjų naikinimo būdus.

Vandens blakė

Tarakonus naikina nelegaliomis priemonėmis

Viena iš opiausių problemų – tarakonai. Daugelis gyventojų dar ir šiais laikais namus purškia sveikatai pavojingomis medžiagomis.

„Gyventojai, ieškodami išeities iš nemalonios padėties, griebiasi įvairiausių priemonių: vieni boro miltelius maišo su virtomis bulvėmis, kiti – tris valandas verda kiaušinius, juos pūdo ir barsto patalpų kampučiuose, kęsdami klaikią smarvę, treti – ūsuotuosius siaubūnus bando nuodyti dichlofosu. Rezultatų sulaukiama įvairių, tačiau dažniausiai gyventojai savo lūkesčių nepatenkina – kenkėjai dingsta tik kuriam laikui“, – pastebi kenkėjų kontrolės vadovė.

Tarakonai, misdami atliekomis, gali pernešti žmogaus sveikatai itin pavojingas ligas: tuberkuliozę, salmoneliozę, dizenteriją, vidurių šiltinę, šių vabzdžių išmatos, išnaros ir kiaušinėliai gali sukelti alergiją, egzemą.

Graužikai išnešioja jauką

Dar viena dažna problema – graužikai. Kenkėjų kontrolės ekspertė atkreipia dėmesį, kad naikinant peles ir žiurkes labai svarbu gebėti parinkti tinkamą priemonę, kad ji būtų ir veiksminga, ir saugi.

„Graužikus galima naikinti nuodais, spąstais, lipniomis lentelėmis. Nuodų graužikams yra įvairiausių formų – tabletėmis, granulėmis, pastilėmis. Svarbu parinkti priemonę, atsižvelgiant į aplinką ir kenkėjo įpročius. Jei namuose yra vaikų ar augintinių, rekomenduojama nepilti masalo atvirose vietose – graužikai linkę išnešioti jauką po teritoriją. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į naudojamų priemonių kiekį – jų turėtų būti nei per mažai, nei per daug", – pataria M. Kutkaitė.

Neerzinkite širšių!

Artėjant vasarai lizdus ima sukti širšės, vapsvos. Šių vabzdžių mėgstamiausios vietos – palangės, sienos, stogų ir pastogių plyšiai, palėpės. Biologas, kenkėjų kontrolės ekspertas Liutauras Grigaliūnas perspėja, kad jokiu būdu negalima judinti širšių ar vapsvų lizdo, ypač dieną.

„Šie vabzdžiai dieną yra aktyvūs, judinant jų lizdus ar ant jų purškiant įvairias priemones, įsigytas parduotuvėse, dažnai tik suerzinami vabzdžiai. Taip pat nerekomenduotina baidyti ar kitaip bandyti širšes, vapsvas vyti iš teritorijos. Be to, prastas sprendimas užsandarinti lizdo angas, kadangi jose būna tik nedidelė dalis širšių ar vapsvų – sugrįžę vabzdžiai, neradę, kur įskristi, bus įsiutę ir veršis į kitas patalpas. Tikėtina, kad lizde likusios širšės greičiausiai vis tiek prasigrauš kitą angą“, – teigia L. Grigaliūnas.

Svarbu sunaikinti motinėlę

Sode, darže dirbantys gyventojai susiduria su skruzdėlėmis. Viena iš dažniausių naikinimo klaidų – bandymas sunaikinti skruzdėles darbininkes.

„Pasirinktos naikinimo priemonės turi būti pakankamai efektyvios, t.y. naikinti ne pavienius skruzdėlių būrius, o visą populiaciją. Gyventojai dažnai pila karštą vandenį į skruzdėlių urvelius, žemę purškia įvairiais chemikalais, barsto boro rūgštį ir kt. Deja, liaudies būdai būna neefektyvūs – netinkamomis priemonėmis yra sunaikinama tik dalis skruzdėlių darbininkių. Naikinimo tikslas – sunaikinti motinėlę, tad ir priemonės turi būti parenkamos tokios, kurios ją pasiektų“, – pabrėžia biologas.

Neardykite paukščių lizdų!

Dar viena klaida, kurią pastebi biologas L. Grigaliūnas – paukščių lizdų ardymas. Paukščiai tampa vis opesne problema, kadangi jų lizduose besiveisiantys įvairūs kenkėjai neretai iš lizdų atkeliauja ir apsigyvena gyventojų būstuose.

„Ornitozė, paukščių tuberkuliozė, salmoneliozė – tai vienos iš ligų, kurias platina paukščiai.Pagal ES Tarybos Direktyvą ir LR Laukinės gyvūnijos įstatymą, visos laukinių paukščių rūšys yra saugomos: ardyti lizdus, statyti spąstus, dėti nuodus ar net šaudyti paukščius ne tik nehumaniška, bet ir pažeidžiaatitinkamus teisės aktus. Veiksmai ar priemonės, kurių imamasi paukščių kontrolei, neturėtų žaloti paukščių“, – perspėja kenkėjų kontrolės ekspertas.

Kenkėjų kontrolės vadovė M. Kutkaitė kviečia gyventojus atvykti į kovo 31 – balandžio 2 dienomis Kauno „Žalgirio“ arenoje vyksiančią „Agrobalt 2016“ parodą, kur UAB „Dezinfa“ ekspertai nemokamai konsultuos, kaip naikinti peles, žiurkes ir neįsileisti jų į namus, ką daryti, jei pastogėje širšės susisuko lizdą, kaip iš virtuvės išvyti tarakonus, kokios priemonės veiksmingos kovojant su blusomis ir kt.

Kol kenkėjų ekspertai dalinsis savo patirtimi, besiklausantys galės užkandžiauti gigantiškosiomis vandens blakėmis ir naujais valgomų vabzdžių skoniais – vabzdžių restoranas „Pestaurant“ veiks šeštadienį, balandžio 2 d.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: kenkėjai
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų