Antradienis, 2024.04.23
Reklama

Sergantiems vėžiu svarbi ir kineziterapeutų pagalba

Žydra Markevičienė, kineziterapeutė-limfotakos specialistė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-05-13 14:30:45

Vėžys – liga, kuriai gydyti nepakanka vieno metodo. Vėžio gydymo technologijos nuolat tobulinamos, tačiau išvengti gydymo šalutinio poveikio dar neįmanoma –neretai naikinant vėžio ląsteles sužalojami ir sveiki audiniai. Juos reikia gydyti atskirai.

Žydra Markevičienė. Asmeninio archyvo nuotr.

 

Sutrinka limfos tėkmė

Vienas dažniausių šalutinių poveikių, atsirandančių gydant vėžį, yra lėtinė limfedema (medicininėje literatūroje vadinama intersticine edema). Tai limfos tėkmės sutrikimas, kuomet limfos skysčiai ima kauptis audiniuose ir sukelia tam tikros kūno vietos tinimą.

Limfedema neišgydoma, tačiau ją įmanoma suvaldyti. Todėl labai svarbu kuo anksčiau ją aptikti, nes tik taip galima sumažinti komplikacijų grėsmę ar jų išvengti.

Dažniausiai limfedema atsiranda po operacijos arba spindulinės terapijos gydant vėžį. Dėl limfedemos staiga pablogėja arba visai sutrinka limfos skysčio tekėjimas limfiniais indais bei limfmazgiais, tose vietose kūnas, dažniausiai galūnės, ištinsta.

Negydoma limfedema progresuoja – audiniai vis labiau tinsta, dėl to gali prasidėti ir minkštųjų audinių fibrozė. Tokiu atveju audiniai randėja, gali prasidėti skausmas, tirpulys, niežulys, peršulys ir net audinių uždegimas. Todėl žmonės, kuriems buvo atliktos vėžio operacijos ir buvo skirta spindulinė terapija, turėtų kreiptis į limfotakos specialistą, kuris nustatytų, ar nėra ankstyvųjų limfedemos požymių. Pradėjus gydyti limfedemą ankstyviausioje stadijoje, tikimybė suvaldyti jos progresavimą didžiausia.

Pirmieji požymiai – nepastebimi

Ankstyvoje ligos stadijoje, kai limfos skystis tik pradeda kauptis jungiamajame audinyje, pastebėti limfedemos požymius gana sunku. Dažniausiai ligos požymiai išryškėja tik tuomet, kai smarkiai padidėjusi limfinė sistema nebepajėgia perpumpuoti limfos skysčių.

Pirminė limfedemos stadija vadinama latentine – „miegančiąja“. Šioje stadijoje kliniškai neaptinkama limfedemos požymių, mat sumažėjus limfos tėkmei organizmas dar pajėgia įveikti audinių apkrovą, tačiau būna, kad dalis pacientų skundžiasi tam tikroje galūnės vietoje juntamu sunkumu. Tam, kad pavyktų sustabdyti ar sumažinti limfedemos vystymąsi, būtina kreiptis į limfotakos specialistus, kurie suteiktų žinių apie prevencinį gydymą.

Rizika susirgti – nuolat greta

Limfedema gali užklupti pačioje vėžio gydymo pradžioje, bet gali pasireikšti ir daug vėliau, net po dešimtmečio.

Todėl, kai po vėžio operacijos ar spindulinės terapijos staiga sutinsta žmogaus galūnė, būtina, kad jį kruopščiai apžiūrėtų gydytojas ir įvertintų paciento ligos istoriją, nes tai gali būti atsinaujinusios onkologinės ligos, atsiradusių vėžio metastazių, kurios limfinei sistemai trukdo dirbti, požymis. Taip pat būna atvejų, kai tinimą sukelia giliųjų venų trombozė.

Jeigu gydytojas atmeta minėtų ligų tikimybę, pacientas turi būti siunčiamas konsultacijai pas kineziterapeutą-limfotakos specialistą. Jis nustatys, ar tinimas tikrai yra dėl limfedemos, nustatys jos stadiją ir skirs tinkamą gydymą.

Kokia bebūtų limfedemos stadija, ją būtina gydyti, nes tik tada gali pagerėti ligonio savijauta. Deja, įsisenėjusi liga gali būti negrįžtamai sužalojusi audinius bei sukėlusi riebalinio audinio pokyčius, tad tokiu atveju teigiami pokyčiai būna sunkiai pasiekiami.

Ilgalaikių, gerų rezultatų, gydant limfedemą, įmanoma pasiekti tik tuomet, jei pacientas ir gydytojas bendradarbiauja, o pacientas skiria pakankamai laiko ir stengiasi, kad būtų sumažinta edema. Todėl prieš pradedant gydymą būtina aptarti, kas laukia paciento, kokie gydymo būdai bus naudojami, kaip reikės prižiūrėti ligos pažeistą galūnę.

Sudėtinė tinimo mažinimo terapija

Viena veiksmingiausių priemonių gydyti limfedemą – sudėtinė tinimo mažinimo terapija, kurią sudaro gydymo ir priežiūros etapai.

Pirmasis terapijos etapas yra intensyvus gydymas, kuris trunka 2–4 savaites. Šiuo laikotarpiu kineziterapeutas-limfotakos specialistas pacientui kasdien atlieka specialias procedūras. Kas savaitę išmatuojama gydomos galūnės apimtį bei tūrį. Gydymo trukmė priklauso nuo limfedemos stadijos ir nuo kiekvieno paciento organizmo reakcijos į terapiją.

Iš viso gydymo metu derinami 4 komponentai: odos ir nagų priežiūra, manualinis limfos drenažas, kompresinis sutvarstymas ir gydomoji mankšta.

Svarbiausi gydymo komponentai

Gydymo metu kasdien būtina kruopščiai apžiūrėti ir tinkamai prižiūrėti paciento paveiktos galūnės odą ir nagus. Būtina įsitikinti, ar nėra įpjovimų, įbrėžimų, sudirgintų vietų, ar nematyti infekcijos ženklų.

Pagrindinis kineziterapeuto-limfotakos specialisto darbas – kasdien gydymo metu tinkamai atliekamas manualinis limfos drenažas, kurio metu stimuliuojami limfos indus gaubiantys raumenys. Masažuojant jie spaudžiami nesmarkiai, pulsuojant, todėl ši procedūra pamažu išstumia iš galūnės skysčius. Per didelis spaudimas gali sukelti lygiojo raumens spazmus arba sužaloti plonytes limfos indus tvirtinančias gijas. Šis masažas – ypatingas, todėl jį turi atlikti tik specialistas.

Po limfos drenažo ant galūnės užmaunamas spaudžiamasis tvarstis. Jį reikia mūvėti nuolat visą gydymo laiką. Judant tvarstis, spausdamas galūnę, suaktyvina raumenų pulsaciją, kuri stimuliuoja paviršinius limfos indus. Be to, toks spaudžiamasis tvarstis minkština sukietėjusius audinius, dėl to masažas tampa dar efektyvesnis.

Gydymo metu pacientams būtina ir gydomoji mankšta. Reikiamų pratimų išmoko specialistas. Atliekant pratimus taip pat mūvimi spaudžiamieji tvarsčiai, nes jie skatina galūnės raumenų pulsaciją. Mankštinantis svarbu tinkamai kvėpuoti. To taip pat išmokys specialistas.

Gydymas yra veiksmingas tik tada, kai sujungiami visi keturi gydymo komponentai – odos ir nagų priežiūra, manualinis limfos drenažas, kompresinis sutvarstymas ir gydomoji mankšta.

Nuolatinė priežiūra

Po gydymo, kai limfedemos apimtos galūnės apimtis bei tūris nebekinta, t. y. kai pasiekiama didžiausia įmanoma gydymo nauda, pradedamas antrasis terapijos etapas – priežiūra. Tai yra visą gyvenimą trunkanti kasdienė savirūpyba, kuri padeda išsaugoti pasiektus gydymo rezultatus ir užkerta kelią limfedemos paūmėjimui.

Kasdienės priežiūros taip pat išmoko gydantis kineziterapeutas-limfotakos specialistas.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 1 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
Žymos: limfedema
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Iššokęs pėdos kauliukas: deformacija pašalinama be didelių pjūvių
Akivaizdus pėdos didžiojo piršto nukrypimas, spaudžiantis ir deformuojantis kitus pirštus, skausmingos nuospaudos, nepat...
Po fizinio krūvio skauda kelio ar klubo sąnarius? Tai gali būti pirmi sąnario artrozės požymiai
Ar žinojote, kad kelio ir klubo sąnariai yra didžiausi sąnariai žmogaus kūne? Tai itin svarbi anatominė struktūra, kuri...
Kiekviena profilaktinio skiepijimo vakcinos dozė svarbi ir vaiko, ir visuomenės sveikatai
Mažėjančios vaikų skiepijimų apimtys atveria kelią seniai pamirštoms ligoms ir pavojingiems jų protrūkiams – tai r...
Medikų trūkumui mažinti parengtas veiksmų planas
Siekdama mažinti sveikatos priežiūros specialistų trūkumą ir jų netolygų pasiskirstymą šalies regionuose, Sveikatos apsa...
Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai
Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai ap...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų