Penktadienis, 2025.05.02
Reklama

Sergamumas chlamidioze ir ŽIV - padidėjo, sifiliu – stabilus

vlmedicina.lt | 2014-09-02 14:45:54

Lietuvos gyventojų sergamumo rodiklis chlamidioze bei ŽIV 2013 metais, lyginant su 2012 m., padidėjo, gonorėja – sumažėjo, sifilio – praktiškai stabilus.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2013 m. užregistruota 190 susirgimų gonorėja (2012 m. – 219), 306 – chlamidioze (2012 m. – 265), 269 – sifiliu (2012 m. – 227) bei 177 – ŽIV infekcija (2012 m. – 160). Chlamidiozės, ŽIV infekcijos, sifilio, gonorėjos sergamumo rodikliai 100 tūkst. gyventojų atitinkamai sudarė: 10,3 atvejo, 5,98 atvejo, 9,1 atvejo ir 6,4 atvejo.

Prezervatyvas
© Fotolia.com

Ši informacija šią savaitę paskelbta Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikų parengtoje analizėje „Užsikrėtusiųjų lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) ir žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) epidemiologinės situacijos apžvalga už 2013 m.“.

2013 metais dažniausiai gonorėja sirgo Mažeikių ir Vilkaviškio rajonų, Klaipėdos ir Vilniaus miestų gyventojai. Aukščiausias sergamumas užfiksuotas Klaipėdos mieste. Gonorėja dažniausiai diagnozuota 20-34 metų amžiaus vyrams. Dauguma gonorėja užsikrėtusių vyrų, kaip galimą infekcijos šaltinį nurodė atsitiktinį arba pažįstamą asmenį, o daugiausiai moterų nurodė, kad užsikrėsti gonorėja galėjo  nuo sutuoktinio ar sugyventinio.

Aukščiausi sergamumo sifiliu rodikliai 2013 metais užregistruoti Akmenės, Šalčininkų, Širvintų rajonuose, Šiaulių ir Vilniaus miestuose. Susirgimai sifiliu vyrams nustatyti dažniau nei moterims – atitinkamai 146 ir 125 susirgimo atvejai. Beveik trečdalis sifilio atvejų išaiškinta privalomai tiriant kraujo donorus. Tiriant nėščiąsias dėl sifilio, išaiškinti 22 susirgimo sifiliu atvejai (2012 m.– 24). Nors ir užsikrėtusios sifiliu nėščiosios yra gydomos ir išgydomos, ir taip panaikinama rizika perduoti šią ligą savo naujagimiui, pernai užregistruoti du įgimto sifilio atvejai (vienas iš jų – įvežtinis), 2012 m. – vienas, 2011 m. – nei vieno. Daugiau nei pusė sifilio atvejų Lietuvoje diagnozuoti ankstyvoje ligos stadijoje, tačiau dvylikai pacientų sifilis diagnozuotas vėlyvoje stadijoje (2012 m. – 13). Bendras sergamumo sifiliu rodiklis Lietuvoje palyginti su kitomis ES šalimis yra aukštas ir net 1,8 karto aukštesnis nei ES šalių vidurkis (5,1 atvejo 100 tūkst. gyv. /2012 m).

2013 m. chlamidioze dažniausiai diagnozuota Biržų, Vilkaviškio ir Skuodo rajonų, Vilniaus ir Kauno miestų gyventojams. 72 proc. visų registruotų susirgimų chlamidioze nustatyta jauniems (20-34 metų) žmonėms. Chlamidioze užsikrėtę vyrai 3 kartus dažniau nei moterys nurodė turėję 2-3 ir daugiau lytinių partnerių per metus.

Apie 6,8 proc. gonorėja, 3,7 proc. sifiliu ir 1,3 proc. chlamidioze susirgusių pacientų nurodė, kad turėjo lytinių santykių su seksualines paslaugas už atlygį teikiančiais asmenimis.

Pernai gonorėja susirgo 10, sifiliu – 9, chlamidioze – 7 moksleiviai bei 3 moksleiviai užsikrėtė ŽIV infekcija.

Apsaugos nuo lytiškai plintančių infekcijų priemonės – prezervatyvai, galintys sumažinti riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis, naudojami retai arba iš viso nenaudojami.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slaugydami sergančiuosius suserga ir jų artimieji
„Net ir vyrai skundžiasi, kad pakelti sergantį žmogų yra labai sunku, vėliau atsiranda stuburo problemų, nukenčia...
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų