Penktadienis, 2025.05.02
Reklama

Saugi lytinė elgsena mažina infekcijų riziką

Šaltinis: vlmedicina | 2023-02-14 09:51:17

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasdien lytiškai plintančiomis infekcijomis pasaulyje užsikrečia daugiau nei 1 mln. žmonių, kurių dauguma yra besimptomiai. Kiekvienais metais pasaulyje diagnozuojama apie 218 mln. susirgimų išgydomomis lytiškai plintančiomis infekcijomis – sifiliu (7,1 mln.), gonorėja (82 mln.), chlamidioze (129 mln.).

Prezervatyvas / Algirdo Kubaičio nuotr.

Užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis gali kiekvienas lytiškai aktyvus asmuo, todėl net ir nejaučiant ligos simptomų ar pajutus bent menkiausius simptomus, svarbu kreiptis į gydytoją.

Kaip plinta šios ligos?

Lytiškai plintančių infekcijų sukėlėjai gali būti perduodami vaginalinių, analinių ir oralinių lytinių santykių metu.

„Sifilis, gonorėja ir chlamidiozė gali būti perduodamos iš motinos vaikui nėštumo ar gimdymo metu“, – atkreipia dėmesį Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Gabriela Wiktoria Hartwig.

Sifiliu taip pat galima užsikrėsti vartojant švirkščiamuosius narkotikus, dalijantis užkrėstais švirkštais ir adatomis, perpilant užkrėsto kraujo arba jo komponentų.

Tačiau lytiškai plintančiomis infekcijomis neužsikrečiama liečiant durų rankenas, tualeto sėdynes, dalijantis drabužiais ar valgymo indais.

Kaip apsisaugoti?

„Saugus lytinis elgesys yra vienas iš svarbiausių veiksnių, padedančių išvengti lytiškai plintančiomis infekcijomis. Todėl rekomenduojama turėti ilgalaikius abipusiai monogaminius lytinius santykius su asmeniu, kuris žino, kad neserga. Sumažinti riziką užsikrėsti šiomis ligomis gali ir apsaugos priemonės – prezervatyvai“, – primena specialistė.

Dėl lytiškai plintančių infekcijų rekomenduojama pasitikrinti, jei jums ar jūsų partneriui atsirado simptomų: išskyros iš makšties ar šlaplės, opa lyties organų srityje, skausmingas ir dažnesnis šlapinimasis ar kraujavimas tarp mėnesinių; jei partneriui buvo diagnozuota lytiškai plintanti infekcija; po nesaugių lytinių santykių su nauju arba atsitiktiniu lytiniu partneriu ar dažnai keičiantiems lytinius partnerius.

Taip pat svarbu pasitikrinti prieš invazines gimdos kaklelio ar dirbtinio apvaisinimo procedūras, nėščiosioms (siekiant apsaugoti naujagimius nuo užsikrėtimo), asmenims, patyrusiems prievartą. Tikrintis turėtų rizikos grupėms priklausantys asmenys: seksualinių paslaugų už atlygį teikėjai ir jų klientai, vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais, švirkščiamųjų narkotikų vartotojai ir jų partneriai.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slaugydami sergančiuosius suserga ir jų artimieji
„Net ir vyrai skundžiasi, kad pakelti sergantį žmogų yra labai sunku, vėliau atsiranda stuburo problemų, nukenčia...
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų