Antradienis, 2024.04.23
Reklama

Senėjimui nustatyti – kraujo testas (1)

vlmedicina.lt | 2013-08-28 00:01:53

Senėjimas - negrįžtamas procesas, kurio metu ląstelės, audiniai, organai nuo susidėvėjimo keičia struktūrą, funkcines galimybes ir savybes. Už senėjimą atsako įvairūs iki šiol galutinai neištirti biologiniai mechanizmai. Mokslininkai ieško būdų, kaip valdyti senėjimą ir su amžiumi susijusias ligas.      

Birutė Jankuvienė
Birutė Jankuvienė atkreipė dėmesį į tai, kad kai kurie laboratoriniai tyrimai su amžiumi keičiasi. Gretos Jankutės nuotr.

Kas lemia senėjimą

Žmogaus senėjimą lemia genetiniai faktoriai, gyvenimo būdas, aplinka. Iki 1980 metų vidurio buvo manoma, kad žmogaus senėjimą 20-25 proc. lemia paveldimumas, kuris, priklausomai nuo gyvenimo stiliaus, kenksmingų aplinkos faktorių poveikio, ligų, senėjimą pagreitina ar stabdo.

Šiuo metu senėjimas vertinamas kaip kompleksinis ir multifaktorinis procesas. Dar įsčiose užprogramuotas molekulinis biosistemų mechanizmas veikia ilgalaikius fiziologinius pokyčius, kurie turi įtakos bendrai sveikatai ir senėjimo procesui. Biologiškai reikšmingus medžiagų apykaitos pakitimus daugelyje ląstelių galima nustatyti tiriant organizmo terpes.

Iki šiol buvo žinomi keli glaudžiai su amžiumi susiję kraujo markeriai: kraujo leukocitų telomerų ilgis ir steroido dehidroepiandrosterono sulfato (DHEAS) kiekis kraujyje. Medžiagų apykaitos tyrimai yra nauja technologija, kurios metu nustatomas jos produktų - mažos molekulinės masės metabolitų - profilis.

Metabolitai, susiję su amžiumi

Anglų mokslininkai vadovavo tarptautinei studijai, kurioje buvo tiriami identiškų dvynių medžiagų apykaitos metabolitai. Jie aptiko, kad 22 kraujo metabolitų rinkinys yra glaudžiai susijęs su amžiumi. Pagal specifiškumą, šie metabolitai prilyginami cheminiams „pirštų atspaudams“. Jie užprogramuojami dar įsčiose ar kūdikystėje, o jų identifikavimas gali parodyti bendrą žmogaus sveikatos būklę ar jo senėjimo laipsnį vyresniame amžiuje.

Pvz.: vienas medžiagų apykaitos metabolitų C-glyTRp rodo senėjimo požymius: plaučių funkciją, kaulų mineralizaciją, cholesterolį ar padidėjusį kraujo spaudimą.

Mokslininkus sudomino dar vienas reikšmingas faktas - metabolitai dažniau buvo nustatomi identiškiems dvyniams, kurie gimė mažesnio svorio. Tuo galima paaiškinti daugelio  epidemiologinių tyrimų, kuriais buvo konstatuota, kad mažas naujagimio svoris yra neabejotinas rizikos sirgti koronarine širdies liga, insultu, nutukimu, II tipo diabetu, metaboliniu  sindromu faktorius vyresniame amžiuje, išvadas.

Mokslininkai mano, kad nustačius medžiagų apykaitos metabolitus galima įvertinti ne tik bendrą sveikatos būklę, bet ir organizmo senėjimo laipsnį. Artimiausioje ateityje tai atlikti bus galima paprastu kraujo tyrimu.

Kraujo tyrimas ar veidrodis?

„Senėjimo teorijų yra daugybė. Jas net bandoma suklasifikuoti. Teorijų gausa tik įrodo, kad nėra nė vienos absoliučiai teisingos. Tačiau gyvenimo būdas gali turėti įtakos greitinant ar lėtinant senėjimo procesus, todėl tai yra svarbu, skatinant žmones laikytis sveikos gyvensenos. Kraujo tyrimo, parodančio senėjimo procesą vertė, mano manymu, yra mažesnė, nors daug brangesnė negu veidrodžio. Atsistoji prieš veidrodį ir matai savo gyvenimo būdo rezultatą. Kraujo tyrimai gali ir suklaidinti. Veidrodis - nesuklaidins niekada“, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė šeimos gydytoja Birutė Jankuvienė.

Ji pabrėžė neneigianti teorinės mokslinių tyrinėjimų reikšmės. Bet praktiniame gyvenime visų mūsų tikslas turįs būti turimo gyvenimo branginimas, atsisakymas žalingų įpročių, aktyvaus, sveiko, saikingo ir teisingo gyvenimo propagavimas.

Į ką turėtų atkreipti dėmesį gydytojai vertindami laboratorinius, o ir kitus tyrimus vyresnio amžiaus žmonėms? „Atliekant laboratorinius tyrimus pagyvenusiems žmonėms reikia atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurie jų su amžiumi keičiasi. Gali šiek tiek padidėti eritrocitų nusėdimo greitis, padažnėti šlapimo tyrime besimptominė bakteriurija, sumažėti kreatinino klirensas, sumažėja serumo albuminas, nes mažėja jo gamyba kepenyse, sumažėja parcialinis deguonies slėgis arteriniame kraujyje“, - paaiškino gydytoja.

Šaltinis

Cristina Menni, Gabriella Kastenmuller, Ann Kristin Petersen, Jordana T Bell, Tim D Spector, Ana M Valdes, et al. “Metabolomic markers reveal novel pathways of ageing and early development in human populations.” Int. J. Epidemiol., July 8, 2013.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Iššokęs pėdos kauliukas: deformacija pašalinama be didelių pjūvių
Akivaizdus pėdos didžiojo piršto nukrypimas, spaudžiantis ir deformuojantis kitus pirštus, skausmingos nuospaudos, nepat...
Po fizinio krūvio skauda kelio ar klubo sąnarius? Tai gali būti pirmi sąnario artrozės požymiai
Ar žinojote, kad kelio ir klubo sąnariai yra didžiausi sąnariai žmogaus kūne? Tai itin svarbi anatominė struktūra, kuri...
Kiekviena profilaktinio skiepijimo vakcinos dozė svarbi ir vaiko, ir visuomenės sveikatai
Mažėjančios vaikų skiepijimų apimtys atveria kelią seniai pamirštoms ligoms ir pavojingiems jų protrūkiams – tai r...
Medikų trūkumui mažinti parengtas veiksmų planas
Siekdama mažinti sveikatos priežiūros specialistų trūkumą ir jų netolygų pasiskirstymą šalies regionuose, Sveikatos apsa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų