Kasmet vis daugiau Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybių prisijungia prie savo teritorijos privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustų gyventojų dantų protezavimo finansavimo ir taip trumpina šių paslaugų laukimo eiles. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja, kad pernai savo teritorijų gyventojų dantų protezavimui lėšų skyrė virš 20 miestų ir rajonų savivaldybių.
„Įvedėme vieną bendrą dantų protezavimo laukiančiųjų eilę, šiemet padidinome finansavimą iki 33 mln. eurų, aktyviau prisideda ir savivalda – tai tikrai leidžia trumpinti laukimo trukmę. Džiugu, nes Lietuvoje šios paslaugos laukimo laikas sutrumpėjo nuo trejų-ketverių metų 2017 metais iki vidutiniškai dviejų-trejų metų 2019-aisiais, – sako VLK direktorius Gintaras Kacevičius, – todėl kviestume ir kitų miestų bei rajonų savivaldybes aktyviau jungtis prie savo gyventojų sveikatos priežiūros, juolab, tai daryti įpareigoja Sveikatos sistemos įstatymas“.
Lėšų dantų protezavimui 2018 m. skyrė Panevėžio miesto ir rajono, Kaišiadorių rajono, Kėdainių rajono, Alytaus miesto ir rajono, Utenos rajono, Ukmergės rajono, Švenčionių rajono, Širvintų rajono, Šalčininkų rajono, Lazdijų rajono, Varėnos rajono, Trakų rajono, Elektrėnų, Druskininkų, Birštono, Palangos ir kitos savivaldybės. Daugiausia lėšų pernai dantims protezuoti skyrė Vilniaus miesto savivaldybė – 150 tūkst. eurų, o šiemet skyrė dar didesnę sumą – net 200 tūkst. eurų.
Teisę į dantų protezavimą, kompensuojamą iš privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), turi keturios privalomuoju sveikatos draudimu apdraustųjų grupės: sulaukę senatvės pensijos amžiaus, pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais, vaikai bei gyventojai, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos. Vaikams ir asmenims, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos, kompensuojamos protezavimo paslaugos teikiamos be eilės.
VLK primena, jog dėl dantų protezavimo reikia kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje apdraustieji yra prirašyti ir lankosi pas savo šeimos gydytoją. Gydymo įstaiga turi būti sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa. Tuomet konsultuojamasi su gydytoju odontologu, kuris priima sprendimą dėl dantų protezavimo poreikio.