Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Saviizoliacija – svarbiausia priemonė, padėsianti išvengti koronaviruso plitimo

Sveikatos apsaugos ministerijos informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2020-03-07 00:15:35

Buvimas namuose žmonėms, grįžusiems iš naujojo koronaviruso (COVID-19) paveiktų teritorijų ar turėjusiems sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu atveju, yra svarbiausia priemonė, leidžianti apsisaugoti nuo viruso plitimo grėsmės. Tad visiems – ir suaugusiesiems, ir vaikams – dvi savaites rekomenduojama likti namuose, vengti socialinių kontaktų ir stebėti savo sveikatą.

Zitos Katkienės nuotr.

14-os dienų laikotarpis nustatytas atsižvelgus, kad, naujausiais duomenimis, per tokį laiką nuo infekcinės ligos sukėlėjo patekimo į organizmą pradžios pasireiškia arba nepasireiškia simptomai, būdingi naujai koronavirusinei infekcijai, t. y. karščiavimas, dusulys, kvėpavimo sutrikimai, kosulys ir kita.

Svarbu, kad per šias 14-lika dienų žmonės liktų namuose, nesilankytų jokiose viešose vietose, t. y. neitų į mokyklas, darželius, į darbą (rekomenduojama sutarti su darbdaviu dėl darbo iš namų arba atostogų, nesant galimybės – išduodamas nedarbingumo pažymėjimas), universitetus, taip pat nesilankytų masinio susibūrimo vietose ir kita. Be to, visas dvi savaites primygtinai rekomenduojama nepriimti svečių namuose, o su drauge gyvenančiais artimaisiais reikėtų išlaikyti saugų atstumą. Jei įmanoma, maistu ir kitais būtinaisiais poreikiais turėtų pasirūpinti šeimos nariai ar draugai, kuriems nėra taikomos izoliavimo priemonės. Jei tokios galimybės nėra – rekomenduojama maistą užsakyti į namus.

Taip pat rekomenduojama perkelti visus suplanuotus vizitus pas gydytojus, odontologus ar iš anksto numatytas procedūras, kol nesibaigs saviizoliacijos laikotarpis. Tuo metu, jei žmogus nuolat vartoja vaistus, kuriuos jam būtina pratęsti, sudaryta galimybė į gydytoją kreiptis nuotoliniu būdu, t. y. be fizinio apsilankymo.

Būtinybės dėvėti medicininę kaukę, jei izoliavimosi laikotarpiu žmogus nejaučia ligos simptomų, nėra. Ji būtina tuo atveju, jei pasireiškia kvėpavimo takų infekcijos simptomai – pavyzdžiui, kosulys, dusulys ir kita.

Saviizoliacijoje esančiam žmogui į lauką pakvėpuoti grynu oru išeiti galima, tačiau reikia laikytis saugaus atstumo nuo žmonių – bent 2 metrų, ką ypač svarbu įvertinti, siekiant apsaugoti kitus, jei paaiškėtų, kad žmogus, vis dėlto, užsikrėtė.

Grįžusiajam iš naujojo koronaviruso paveiktų teritorijų ar turėjusiajam sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu atveju kasdien būtina matuotis kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir, jei atsiranda sveikatos pokyčių (kosulys, dusulys, apsunkęs kvėpavimas), apie tai pranešti visuomenės sveikatos specialistui, su kuriuo žmogus bendrauja, ir savo šeimos gydytojui. Prireikus skubios medikų pagalbos, būtina skambinti skubios pagalbos telefonu 112, pranešti apie susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų nurodymus.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

SAM primena – tai, kad žmogus lankėsi šalyje, kurioje plinta naujasis koronavirusas, dar nereiškia, jog jis užsikrėtė. Tačiau dėl vadinamojo inkubacinio laikotarpio, per kurį išryškėja simptomai, tokios tikimybės atmesti negalima. Būtent dėl šios priežasties, siekiant laiku suteikti kvalifikuotą pagalbą ir taikyti tinkamas infekcijos kontrolės priemones, rekomenduojamas riziką užsikrėsti turėjusių žmonių stebėjimas.

Tad visų keliautojų, per pastarąsias dvi savaites buvusių paveiktose teritorijose, prašoma registruotis oro uostuose užpildant keleivio korteles arba Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą. Joje pateikiami duomenys leidžia specialistams susisiekti su keliautojais ir sekti jų sveikatos būklę.

SAM atkreipia dėmesį, kad laikinai, kol baigsis naujojo koronaviruso plitimo grėsmė, iš viruso paveiktų teritorijų grįžusiems ar sąlytį su tikėtinu ar patvirtintu COVID-19 atveju turėjusiems žmonėms saviizoliacijos laikotarpiui nedarbingumo pažymėjimas išduodamas nuotoliniu būdu. Tai reiškia, kad žmogui niekur vykti iš namų nereikia, taip nekeliant viruso platinimo grėsmės aplinkiniams, tiesiog užteka paskambinti šeimos gydytojui.

Be to, tokiu būdu laikinai 14-ai dienų nedarbingumą gali gauti ir tėvai, įtėviai, seneliai bei globėjai, kurių vaikai iki 14 metų amžiaus lankėsi COVID-19 paveiktose teritorijose, arba švietimo įstaigose nustačius infekcijos plitimą ribojantį režimą ir dėl to atsiradus būtinybei prižiūrėti mažuosius, t. y. darželinukus, pradinukus.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Infekcinės ligos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų