Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Saugi kenkėjų prevencija

Audrė Bartaševičiūtė | 2013-12-04 00:01:17

Atvėsus orams, namuose neretai prieglobstį randa įvairūs kenkėjai ar parazitai, pavyzdžiui, tarakonai, vaisinės muselės, utėlės, blakės, dulkių erkutės, kandys  ir kita nemaloni draugija. Išvydę šiuos „naujakurius“, žmonės dažniausiai ieško cheminių priemonių, naikinančių parazitus. Cheminės kenkėjų kontrolei naudojamos medžiagos tobulėja, modernėja ir tampa nebe tokios grėsmingos žmogaus sveikatai, kaip seniau.

Džiovinti augalai
Vabzdžiams atbaidyti, o kartu namams papuošti tiks džiovinti ir eteriniais aliejais pakvėpinti augalai. Algirdo Kubaičio nuotr.

Be to, atsiranda įvairių išmanių spąstų, kuomet jokių chemikalų net neprisireikia. Tačiau prieš griebiantis jų pasidomėkime, kokias natūralias ar bent jau ganėtinai saugias priemones galima išbandyti, nesibaiminant dėl savo, savo vaikų ir augintinių sveikatos. Juolab kad tos priemonės gana efektyvios ir  naudojamos nuo neatmenamų laikų.

Svarbiausia – švara

Nepageidaujami kenkėjai, žinia, labiausiai mėgsta netvarką, nešvarą, drėgmę, šilumą. Kitaip tariant, vietas, kur jie nepristigs maisto ir galės patogiai bei šiltai įsikurti.

Kad maisto šaltinio, o kartu ir masalo, jiems neatsirastų, rekomenduojama nedelsiant išvalyti išpiltus, išbarstytus maisto produktus. Taip pat – kasdien išnešti šiukšles, nuluptus vaisius ar daržoves laikyti šaldytuve. Tuos maisto produktus, kuriuos laikote ne šaldytuve – laikyti specialiuose sandariai uždarytuose induose. Patariama nepalikti neplautų indų, reguliariai valyti ir siurbti grindis, kilimus, šluostyti dulkes. Stengtis virtuvėje ir vonioje išlaikyti kaip įmanoma mažiau drėgmės. Prižiūrėti ir valyti augintinio kailį, mat nemaža dalis kenkėjų ir parazitų yra pernešami per naminius gyvūnus.

Šunų ir kačių augintojai veikiausiai pastebėjo, kaip paliktas gyvūno maistas dubenėlyje tampa puikiu masalu įvairiausio plauko kenkėjams – skruzdėms, tarakonams, kitiems vabaliukams. Todėl nerekomenduojama augintinių maisto palikti jiems prieinamo. Viena iš tokių priemonių – soda. Pabandykite paberti valgomosios sodos aplink dubenėlį. Soda nekenks jūsų augintiniui, jei jis netyčia suvalgys jos su maistu ir, kita vertus, atbaidys kenkėją nuo palikto maisto. Be to, į dubenį dėkite tik tokią porciją, kokią jūsų naminis gyvūnas įstengs sudoroti vienu kartu.

Svarbu atrasti ir sutvarkyti visas vietas ir plyšius, sienų ir grindų įtrūkimus, pro kuriuos gali įlįsti tarakonai ar kiti vabalai, graužikai. Tam naudoti specialias izoliacines medžiagas, lipnias juostas.

Vaisinės muselės

Mažos vaisinės muselės ar didesnės musės ne tik erzina. Jos  deda savo kiaušinėlius ant maisto – duonos, vaisių, daržovių, kt. Ypač jų padaugėja šiltuoju metų laiku arba šiltą rudenį.

Laimei, muselėms atbaidyti ar išnaikinti yra daug natūralių priemonių. Pavyzdžiui, galima palikti citrinos, laimo ar apelsino žievelių, griežinėlių įvairiose namų vietose.  Citrusinių vaisių kvapas veikia kaip natūralus repelentas muselėms. Panašiu poveikiu pasižymi ir susmulkinti mėtų lapeliai. Galima įsigyti ir citrusinių vaisių ar mėtų eterinių aliejų, praskiedus vandeniu pasigaminti purškalą ir apipurkšti visus namus. Įskaitant ir patalynę, kilimus tam, kad apsisaugotume nuo dulkių erkučių, blakių.

Actas – viena iš universaliausiai namuose panaudojamų priemonių: maistui gardinti ar konservuoti, dėmėms valyti, audiniams suminkštinti ir kenkėjams atbaidyti. Kenkėjus puikiai naikina obuolių actas. Pavyzdžiui, jei iš parduotuvės parsinešėte daug vaisių ir daržovių, kuriuos vaisinės muselės itin mėgsta, galite pabandyti šį receptą.

Susiraskite nedidelę stiklinę ar puodelį, pripilkite obuolių acto kelis centimetrus nuo dugno, tuomet įpilkite porą lašų indų ploviklio. Indų ploviklis sukurs barjerą muselėms, įkliuvusioms į actą. Tokią mikstūrą palikite šalia savo vaisių ar daržovių indo, šiukšlių dėžės ar kitos „problemiškos“ vietos per naktį. Ryte veikiausiai pamatysite negyvas museles, plūduriuojančias tame acte.

Tarakonai

Vargu ar kam būtų malonu virtuvės kriauklėje išvysti didoką ūsuotą tarakoną, ieškantį kokio gardesnio palikto trupinėlio. Nors nemalonusis kenkėjas mėgsta nešvarumus, į jūsų tvarkingus namus gali pakliūti ir per plyšius, atdarus langus. Tarakonai atsparesni nei vaisinės muselės ir eterinių aliejų purškalo jų naikinimui gali nepakakti. Tačiau džiugi žinia yra ta, kad egzistuoja ir natūraliai gamtoje susiformavusių medžiagų efektyviam, bet saugiam jų pašalinimui.

Jei neturite vaikų ir augintinių, tokia idealia medžiaga naikinti tarakonams tampa boraksas. Tai natūrali, tirpi vandenyje mineralinė medžiaga, naudojama buitinėje chemijoje, veterinarijoje, maisto pramonėje (kaip konservantas). Borakso galima įsigyti veterinarinėse vaistinėse, kai kuriose cheminių medžiagų parduotuvėse. Nemažą jo kiekį galima rasti ir natūraliose skalbimo ar šveitimo priemonėse. Mineralų gabalėlius ar miltelius galima išdėstyti visuose namuose arba ištirpinus juos vandenyje išplauti tuo vandeniu grindis. Boraksas – labai toksiškas tarakonams ir pakankamai saugus žmonėms.

Dar efektyvesnė priemonė būtų iš borakso ir cukraus pagaminta mikstūra. Ją galima palieti tose vietose, kuriose mėgsta lankytis tarakonai. Cukrus paskatins tarakonus suvartoti daugiau priemonės ir greičiau pakratyti kojas.

Skruzdėlės
Nors skruzdėlėms patrauklus kone visas žmonių valgomas maistas, jos labai nemėgsta agurkų. Algirdo Kubaičio nuotr.

Jei turite vaikų arba naminių augintinių, verta pasidomėti kita priemone. Tai – diatomitas. Baltos spalvos, panaši į kreidą uoliena yra sudaryta iš titnagdumblių skeletų. Sudėtyje yra daug silicio, taip pat magnio, natrio, geležies. Diatomitas naudojamas maisto pramonėje, buitiniuose šveitikliuose, kosmetikoje kaip natūralus insekticidas. Jo ieškoti reiktų buitinės chemijos parduotuvėse. Diatomito miltelių rekomenduojama palikti 48 valandoms įvairiose namų vietose: ant grindų, ant kilimų. Tuomet viską kruopščiai išsiurbti.

Diatomitas – saugus žmonėms ir augintiniams, bet mirtinas įvairiems kenkėjams po sąlyčio su juo. Geriausia ieškoti maisto pramonėje naudojamo diatomito, kadangi toks diatomitas turės mažiausiai priemaišų ir bus saugiausias.

Efektyvumu naikinant tarakonus, kitus vabalus, netgi graužikus, nenusileidžia ir augalas katžolė. Katžolės gali būti auginamos vazonėliuose arba sode. Jose yra ciklinių terpenų nepetalaktonų ir dihidronepetalaktonų. Šie terpenai stimuliuoja kačių feromonų receptorius. Iš to ir kilęs augalo pavadinimas. Katžolė kates veikia panašiai kaip valerijonas – sukelia euforiją, laikiną pamišimą. Be to, katžolės terpenai veikia ir kenkėjus. Katžolės priemonė kenkėjams naikinti gaminama labai paprastai: keli stiebeliai su lapais verdami vandenyje apie 15 minučių, nuoviras atšaldomas, supilamas į flakoną su purškikliu. Išpurškiami visi namai, ypač įvairūs plyšeliai, landos ar kiti takai, pro kuriuos gali atkeliauti tarakonai. Katžolės purškalo nenaudokite tik tuo atveju, jei auginate kates ar šunis.

Kitų kenkėjų prevencija

Tam, kad apsisaugotume nuo kandžių, uodų, blakių, blusų, į pagalbą galime pasitelkti natūralius augalus ir iš jų pasigaminti puikius repelentus. Tiks ir namams apipurkšti, ir pasiimti su savim į kelionę vasarą.

Eteriniai aliejai, ypač jau minėtieji mėtų, citrusinių vaisių, taip pat gvazdikėlių, eukalipto, baziliko, dėl savo intensyvaus kvapo ir lakių sudėtinių medžiagų atbaido vabzdžius, vabalus. Eterinius aliejus, siekiant  stipresnio poveikio, galima tirpinti ne vandenyje, o obuolių acte. Beje,  mėtų, pipirmėčių eterinio aliejaus nemėgsta ir vorai.

Tam, kad atbaidytumėte vabzdžius, o kartu ir papuoštumėte namus bei maloniai juos iškvėpintumėte, prisirinkite įvairiausių augalų žiedų vasarą, sudžiovinkite, apšlakstykite šių eterinių aliejų deriniu, sudėkite į medvilninius ar lininius maišelius ir išdėliokite po namus.

Daugelis vabzdžių vengia ir česnako arba pipirų kvapo, tad galima šviežiai sumalti didžiuosius pipirus, sumaišyti su sumaltu česnaku ir išdėlioti „problemiškose“ namų vietose: prie angų, plyšių, šiukšlių dėžės.

Vasarą į namus (kartais net į darbovietes) pradeda veržtis skruzdėlės. Nors skruzdėlėms patrauklus kone visas žmonių valgomas maistas, jos labai nemėgsta agurkų. Šviežių agurkų kvapas jas tiesiog gąsdina. Agurko griežinėlių galima padėti skruzdžių mėgstamose vietose.

Šaltiniai

https://www.onegoodthingbyjillee.com/2013/05/31-natural-pest-control-methods-for-those-little-things-that-really-bug-you.html

https://eartheasy.com/live_natpest_control.htm

https://blogs.naturalnews.com/home-pest-control-without-the-toxic-chemicals/

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: kenkėjai
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų