Trečiadienis, 2026.05.06
Reklama

Santariškių klinikose pradeda veikti peritoninės dializės kabinetas

vlmedicina.lt | 2015-07-15 14:42:03

Šiuo metu Lietuvoje dialize gydomi apie 1400 pacientų. Nuo seno susiklostė taip, jog hemodializė - tradicinis gydymo būdas lėtine inkstų liga sergantiems žmonėms, nors jau prieš 20 metų Lietuvoje pradėta taikyti ir peritoninė dializė.

Marius Miglinas
VUL Santariškių klinikų Nefrologijos centro vadovas prof. Marius Miglinas. Santariškių klinikų archyvo nuotr.

„Pakaitinis inkstų gydymas – tiek hemodializė, tiek peritoninė dializė - turi būti taikomi laikantis principo „gydymo būdą pritaikyti pacientui“, o ne „pacientą pritaikyti gydymo būdui“. Taip atsižvelgiama į paciento medicininę ir ekonominę situaciją, gyvenimo būdą. Su rėmėjų pagalba VUL Santariškių klinikose įrengėme peritoninės dializės kabinetą, kuris yra vienas moderniausių Baltijos šalyse ir atitinka tarptautinius standartus. Tai reikšmingas žingsnis personalizuotos medicinos link“, – teigia VUL Santariškių klinikų Nefrologijos centro vadovas prof. Marius Miglinas.

Peritoninės dializės metu į pilvo ertmę įvedamas kateteris, per kurį leidžiami specialūs tirpalai, valantys organizmą. Pacientui nereikia tuo metu būti ligoninėje, šią procedūrą jis gali atlikti namuose - tereikia pačiam pakeisti tirpalą arba tai atlieka prijungtas aparatas. Tuo tarpu hemodializės metu pacientui prijungiamas aparatas, kuris paima kraują ir jį valo nuo nereikalingų medžiagų bei pašalina skysčių perteklių. Kraujo valymas vyksta ne kūne, o jo išorėje kraujui tekant specialiomis „dirbtinėmis kraujagyslėmis“. Tai atlikti galima tik sveikatos priežiūros įstaigoje, pacientas joje praleidžia 5 valandas 3-4 dienas per savaitę.

VUL Santariškių klinikų Nefrologijos centro Dializių skyriaus vedėjas med. dr. Laurynas Rimševičius su paciente
VUL Santariškių klinikų Nefrologijos centro Dializių skyriaus vedėjas dr. Laurynas Rimševičius su paciente. Santariškių klinikų archyvo nuotr.

„Peritoninės dializės kabinete pacientas apmokomas, kaip šią procedūrą atlikti namuose, konsultuojamas. Tokiems pacientams pakanka sveikatos priežiūros įstaigoje stebėjimui apsilankyti vos vieną kartą per mėnesį. Deja, šios paslaugos negalime siūlyti visiems mūsų pacientams, kuriems tokia dializės forma tinkama, nes šiuo metu Lietuvoje ligonių kasos apmoka peritoninės dializės procedūrą maždaug 60-iai pacientų per metus. Pasaulyje peritoninė dializė taikoma 15-20 procentų pakaitine inkstų terapija gydomų pacientų, ji pranašesnė prieš hemodializę kaip pirmo pasirinkimo gydymo būdas. Pacientai labai vertina tai, jog gydantis peritonine dialize, gali ir toliau gyventi įprastą gyvenimą – dirbti, mokytis, aktyviai  leisti laisvalaikį. Pacientams netenka apriboti savo gyvenimo vien dėl to, kad tris dienas per savaitę jie praranda dėl gydymo“, – peritoninės dializės privalumus vardina VUL Santariškių klinikų Nefrologijos centro Dializių skyriaus vedėjas med. dr. Laurynas Rimševičius.

Platesnį peritoninės dializės pritaikymą apsunkina ir tai, kad iki šiol nėra nustatytas šios procedūros įkainis. Šiai dienai Valstybinė ligonių kasa perka tik paslaugai reikalingas būtiniausias priemones  – kateterius, tirpalus, magistrales. Specialistai neabejoja, kad pacientų, kuriems galėtų būti taikoma peritoninė dializė, Lietuvoje gali būti trigubai daugiau.

Santariškių klinikų informacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net ir lengva astma gali sukelti sunkių paūmėjimų
Astma – viena dažniausių lėtinių kvėpavimo takų ligų, kuria serga tiek vaikai, tiek suaugusieji, o sergamumas ja n...
Šalia kiekvieno gimimo: apie akušerių atsakomybę ir pašaukimą
Akušerė – tai viena artimiausių ir svarbiausių specialisčių moters gyvenime, ypač nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu...
Sveikesnės vaikystės statistika: nemokamos tonos vaisių ir cisternos pieno
Tinkama ir visavertė mityba vaikystėje yra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių ne tik augančio organizmo raidą, bet i...
Kodėl Lietuvai trūksta slaugytojų ir ką darome, kad tai pasikeistų
Jurgitos Platakytės, sveikatos apsaugos ministrės patarėjos, ekspertinis komentaras [banner] Šiandien Li...
Lošimo priklausomybė – ne kaprizas, o liga
„Manęs apgaudinėt nereikia, aš pats laimingas apsigaut“, – žinomo eilėraščio eilutę cituoja Lošimų pri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB „Vlmedicina“. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų