Robertas Skrinskas – kunigas, Domeikavos ir Lapių klebonas, intensyviai važinėjantis po Lietuvos mokyklas su turininga paskaitininko programa apie priklausomybių žalą ir blaivaus bei sveiko gyvenimo naudą ir džiaugsmą. Dvasininkas sutiko pasidalinti savo žiniomis ir prisidėti prie projekto „Aš – už sveiką Lietuvą“.
Jauni žmonės dar nesupranta, kaip stipriai jie sau gali pakenkti
Kunigas yra paruošęs efektyvią prevencinę programą vyresnių klasių mokiniams ir studentams apie alkoholio, rūkymo, narkotikų žalą ir neatlygintinai skaito tokias paskaitas visos Lietuvos mokyklose. „Paskaitas skaitau mokiniams nuo 8 klasės, nes norisi šią informaciją jiems perteikti kuo jaunesniame amžiuje, kad užkirstume kelią pačiose ištakose. Mokinių įsigilinimas priklauso ir nuo vietovės, miesto ar net rajono, kuriuose tas paskaitas skaitau. Taip pat ir nuo mokinių amžiaus – jeigu devintokams dar nelabai įdomu, kaip vystosi geriančių tėvų vaisius įsčiose, tai dvyliktokai jau klausosi atidžiau“, – šypsosi pašnekovas.
Blaivybė istorijoje
„Ciceronas yra pasakęs, jog geriausia mokytoja yra istorija. Taigi ir reikėtų atsižvelgti į tai. Mykolas Lietuvis viduramžiais yra išleidęs knygą apie lietuvių, maskvėnų ir totorių papročius, joje rašė: jeigu Lietuva ir toliau gers, ji žlugs. Deja, niekas į tai neatsižvelgė ir pati to meto galingiausia Europos valstybė LDK buvo padalinta. Kai vyskupas Motiejus Valančius 1858 metais išblaivino Lietuvą, po kelerių metų žmonės atsitokėjo ir 1863 metais suorganizavo sukilimą už laisvę. Kitas pavyzdys – caras Nikolajus 1914 metais įvedė sausą įstatymą. Praėjus tik ketveriems metams po to, žmonės mobilizavosi į Lietuvos tarybą ir 1918 m. vasario 16 d. pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės aktą. Ir dar – Michailo Gorbačiovo iniciatyva buvo apribotas alkoholio vartojimas ir pardavimas ir po kelerių metų žmonės susibūrę į sąjūdį 1990 m. kovo 11 d. inicijavo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą. Štai kokius pasiekimus mums gali suteikti blaivybė“, – įsitikinęs dvasininkas.
Vartojimo priežastys ir pasekmės
Kunigas sako, kad yra skirtingos alkoholio vartojimo priežastys. „Jeigu žmogus savo širdyje neturi Dievo, tada tą tuštumą bando įvairiais būdais „užpildyti“ – jis mano, jog tai malonumai, o iš tiesų tai traukimas į liūną. Kita priežastis yra ta, jog alkoholis yra narkotikas. Dar 1974 m. Pasaulio sveikatos organizacijos 27 sesijoj pareikšta, jog etilo spiritas priklauso stipriai veikiantiems narkotikams. Sekanti tokio besaikio alkoholio vartojimo priežastis – prieinamumas. Jeigu, pavyzdžiui, Švedijoje viena alkoholio parduotuvė tenka 30 000 žmonių, tai Lietuvoje viena alkoholio parduotuvė skirta maždaug 250 žmonių. Įvertinkite, koks atitrūkimas. Ir pas mus nepilnamečiai alkoholio gali gauti pakankamai lengvai. O juk kuo jaunesnis paragauja alkoholio, tuo didesnė tikimybė, kad jis taps alkoholiku“.
Klebonas kompiuterio ekrane rodo vaizdus ir nuotraukas apie alkoholio padarytą žalą ir sukeltas pasekmes: vaikų išsigimimų priežastis – tėvų alkoholio vartojimas prieš ar per nėštumą. Ir ne šiaip rimtų alkoholikų tėvų, o „saikingai“ vartojančių. „Kaip žmonės nesupranta, jog įtikinimas „saikingai“ vartoti alkoholį yra tik metodas įtraukti žmones į alkoholizmo liūną? Kaip galima vartoti nuodus saikingai? Kodėl tėvai neauklėja vaikų saikingai muštis, kultūringai vogti?“, – retoriškai klausia pašnekovas – „šiais laikais jau visi supranta, kad heroinas ar kokainas veikia stipriai ir negrįžtamai, narkotikai įtraukia ir nebepaleidžia, tačiau kodėl nėra formuojamas toks pat požiūris ir į alkoholio vartojimą?“.
Geriausia prevencija prieš rūkymą – pasekmių viešinimas
Klebonas pasakoja įvairius faktus apie rūkymo žalą ir prevencines priemones. „Ar žinojote, jog tabako dūmai yra keturis kartus nuodingesni negu sunkvežimio išmetamosios dujos – juose yra virš tūkstančio cheminių nuodingų sudedamųjų dalių. Mokslininkai ištyrė, jog geriausia prevencinė priemonė – pasekmių viešinimas. Todėl moksleiviams ir rodau įvairias nuotraukas, kaip nuo rūkymo sukirmija dantys, susergama gerklės, lūpų, nosies vėžiu. Pas rūkančias mergaites raukšlėjasi ir pagelsta oda, slenka ir silpsta plaukai. Plaučiuose per metus pas rūkantį žmogų nusėda maždaug pusė stiklinės dervos. Geram regėjimui bei augimo procesui būtinas vitaminas A. Tabakas organizme naikina vitaminą A, štai dėl ko žinoma, jog rūkančių vaikų ar paauglių augimas sulėtėja arba visiškai sustoja“, – pasakoja kunigas, rodydamas įvairias nuotraukas, kaip atrodo rūkančių moterų oda, kaip tabakas ir nikotinas paveikia organus bei kūno dalis.
Nebijokite išsiskirti
Klebonas mokiniams ir studentams stengiasi duoti patarimus bei remiasi tokiais pavyzdžiais, kurie jiems būtų suprantami ir aiškūs. „Prisimenate tą kietuolį kaubojų iš reklamos, kuris reklamuodavo cigaretes? Ta reklama dingo iš televizijos ekranų anksčiau, nei buvo uždrausta tabako reklama, todėl, kad tas aktorius mirė nuo plaučių vėžio. Nebijokite išsiskirti iš minios, nepasiduokite bandos jausmui, būkite unikalūs. Jeigu kiti sakys: pabandyk, nebūk balta varna, jūs galite atsakyti – varnos skraido būriais, o ereliai po vieną. Pasirinkite būti ereliais, o ne varnom“, – šypsosi kun. Robertas.
Straipsnis parengtas vykdant sveiko gyvenimo pavyzdžių projektą „Aš - už sveiką Lietuvą“.
www.sveikuoliai.lt