Pirmadienis, 2025.03.24
Reklama

Riebalai, kovojantys su nutukimu: kaip ir kodėl vartoti aliejų

www.lrt.lt | 2014-01-13 14:26:19

Tinkamas aliejaus kiekis neleidžia mums susirgti širdies kraujagyslių ligomis, nuo jo gražėja mūsų oda, gerėja imunitetas, o saikingai vartojamas aliejus net padeda kovoti su nutukimu. „Riebalai skatina tam tikrų antiuždegiminių veiksnių gamybą žmogaus organizme. Ir būtent todėl stiprėja žmogaus imunitetas“, – aiškina gydytoja dietologė doc. dr. Edita Gavelienė.

Pila aliejų
Redakcijos archyvo nuotr.

Ji sako, kad augaliniame aliejuje esančios nesočiosios (polinesočios ir mononesočios) riebalų rūgštys yra reikalingos kiekvienos ląstelės normaliam funkcionavimui. Aliejuose yra būtinųjų riebaluose tirpių vitaminų A, D, E, K.

Aliejuose esančios nesočiosios riebalų rūgštys skirstomos į polinesočiąsias ir mononesočiąsias. Dietologijos rezidentė Gertruda Keburytė sako, kad polinesočiosios riebalų rūgštys yra mūsų organizmo ląstelių sienelių sudėtinė dalis.

„Iš jų organizmas gamina biologiškai aktyvias medžiagas, kurios ypatingai svarbios organizmo imunitetui, uždegimo mažinimui, kraujo krešėjimui. Daugiausia polinesočiųjų riebalų rūgščių yra rapsų, kukurūzų, linų sėmenų, sojų, saulėgrąžų aliejuose“, – pasakoja G. Keburytė.

Anot jos, mononesočiosios riebalų rūgštys apsaugo ne tik nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, bet ir yra naudingos žmonėms, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu.

„Mononesočiųjų riebalų rūgščių daugiausia yra alyvuogių, rapsų, žemės riešutų, sezamų, saulėgrąžų aliejuje“, – vardija G. Keburytė.

Vartoti patartina tik žalią aliejų

Kaip teigia E. Gavelienė, tam, kad būtų užtikrintas maistinių medžiagų gavimas, patariama per dieną suvartoti 2–3 šaukštus aliejaus.

„Tačiau žmonės labai dažnai tiesmukiškai tą kiekį supranta. Kalbama apie aliejų, kuris turi būti suvartojamas su maistu. Tai nėra vaistas, kurį reikėtų dozuoti. O kalbant apie nutukusį žmogų, tai būtent toks aliejaus kiekis suteikia jam būtinąsias maistines medžiagas, be kurių jis negalėtų tvarkyti savo rizikos veiksnių, kuriuos sąlygoja nutukimas. O dėl tų 2–3 šaukštų aliejaus jo kūno masė juk nepadidės“, – tikina gydytoja dietologė. Tačiau ji pabrėžia, kad aliejus turi būti vartojamas saikingai.

Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė taip pat pabrėžia, kad aliejus labai reikalingas lieknėjant.

„Lieknėjimo procese sveikas, nedegintas, neperdirbtas aliejus yra labai svarbus. Nutukimas yra rimtas metabolinis organizmo sutrikimas, organizmo pertempimas. O lieknėjimas yra tų pažeistų procesų atstatinėjimas. Nereikia manyti, kad aliejus tirpdo riebalus, bet būtent jame esančios Omega-3 riebalų rūgštys yra būtinos žmogaus gyvavimui, jo sveikatai“, – aiškina J. Dobrovolskienė.

E. Gavelienė tvirtina, kad reikia vartoti būtent žalią aliejų, pataria jį dėti į salotas, košes, į jau paruoštus patiekalus prieš juos patiekiant. „Kaitintas aliejus ne tik neatlieka naudingųjų savo funkcijų, bet tampa net ir žalingas žmogaus organizmui“, – sako gydytoja dietologė. Todėl keptą riebaluose maistą ji siūlo keisti keptu ant grotelių ar orkaitėje.

Koks aliejus tinkamiausias lietuviams?

Kalbėdama apie skirtingų rūšių augalinius aliejus, E. Gavelienė teigia, kad patartina vartoti įvairių rūšių aliejus – taip patenkinamas skirtingų naudingųjų medžiagų poreikis. Tačiau ji pabrėžia, kad kai kuriuose aliejuose yra daugiau organizmui reikalingų medžiagų.

„Lietuvoje gyvenantiems žmonėms vienas naudingesnių būtų linų sėmenų aliejus. Jis yra turtingas būtent Omega-3 riebalų rūgštimis, yra ir kitų riebalų rūgščių. Be to, ir alyvuogių aliejus turi didelę naudą, ir rapsų aliejus pagal savo sudėtį yra tas, kurį būtų galima rinktis“, – sakė E. Gavelienė.

Jai antrina ir gydytoja dietologė J. Dobrovolskienė, pabrėždama, kad linų sėmenų aliejuje yra labai geras santykis tarp Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgščių.

„Saulėgrąžų aliejuje tas santykis nėra toks tinkamas: labai daug Omega-6, o Omega-3 – mažai, todėl tas aliejus yra ne toks sveikatinantis“, – aiškina J. Dobrovolskienė.

Aušra Jakubonytė,

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: aliejus, riebalai
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kaip išlaikyti ramybę neramiais laikais: psichologinio atsparumo stiprinimas
Higienos instituto (HI) Psichikos sveikatos centras atkreipia dėmesį, kad gyvenant nuolat besikeičiančiame ir įtemptame...
Tuberkuliozė: kokie požymiai išduoda vieną seniausių infekcijų pasaulyje
Nors Lietuvoje yra puikios diagnostikos ir ligų gydymo galimybės, susirgimų tuberkulioze skaičiumi pirmaujame tarp Europ...
Pilvo sienos išvaržos turi būti operuojamos
Pilvo sienos išvaržų (pilvaplėve padengtų organų išsiveržimas per silpnas pilvo sienos vietas) operacijos yra vienos daž...
E. sveikatoje – ne mažiau kaip keturių mėnesių gydytojų darbo grafikai
Gydymo įstaigos turės skelbti e. sveikatoje ne mažiau kaip keturių mėnesių gydytojų darbo grafikus. Šiuo pakeitimu Sveik...
Planuojantiems savaitgalį vykti į gamtą: ką daryti, jei įsisiurbė erkė?
Savaitgalį prognozuojami pavasariškai orai ir šviečianti saulė gali paskatinti praleisti daugiau laiko gamtoje. Jau suak...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų