Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje jau implantuojami modernūs endoprotezai

Zita Katkienė, Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-10-13 10:01:17

Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centro specialistai keletą metų peties, klubo ir kelio sąnario endoprotezavimo operacijoms naudoja modernius endoprotezus. Sustiprėję po operacijos pacientai grįžta pasikonsultuoti ir džiaugiasi ne tik pavykusia operacija, bet ir suteikta galimybe judėti be skausmo bei pagalbinių priemonių ir gyventi visavertį gyvenimą.

Pirmąsias endoprotezavimo operacijas su naujuoju implantu atliko ligoninės Ortopedijos-traumatologijos centro specialistai su konsultantu iš Prancūzijos.Zitos Katkienės nuotr.

Jei skauda – laikas operuoti

Kad sąnarys būtų pakeistas protezu, operacijai atlikti prireikia keleto didelių dėžių instrumentų, kuriuos reikia pritaikyti, žinoti kurį paimti.

Valstybinė ligonių kasa ligoninėms siūlo kelių rūšių endoprotezus, ir pacientai kartais nežino, kokius rinktis, tad jiems pataria specialistai. Operuojantiems chirurgams tenka mokėti dirbti su visais protezais. Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centro specialistai jau keletą metų dirba su moderniais endoprotezais, kurie suteikia galimybę pakeisti ne tik visą sąnarį, bet ir tik išdilusią jo dalį.

Kad operacijos būtų sėkmingos, reikia įgūdžių ir žinių, o chirurgų mokymai vyksta tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Gydytojai nuolatos tobulinasi svečiose šalyse, kur gali stebėti operacijas, klausti, kokie yra trūkumai ar pranašumai, kokie niuansai.

Ortopedijos-traumatologijos centro specialistai pastebėjo, kad pastaraisiais metais keisti sąnarius tenka vis jaunesniems žmonėms. Ir ši tendencija medicinai žengiant pirmyn dar didės.

Žydrūnas Vitkauskas. Zitos Katkienės nuotr.

„Anksčiau žmogui sakydavome: jei gali dar vaikščioti – lauk. Kai jau visai nebegalėsi, operuosime. Dabar jau sakome - jei jau skauda, tai ir reikia operuoti“, - sako ortopedas-traumatologas Žydrūnas Vitkauskas.

Ši galimybė atsirado drauge su naujo tipo vienpusiu protezu. Dabar galima spręsti tą sąnario dalies problemą, kuri tuo metu ir vargina žmogų, nebūtina laukti, kol visas sąnarys sudils.

Lietuvoje per metus panaudojama apie 7000 protezų. Peties endoprotezavimo operacijų per metus atliekama apie 150. ir šių operacijų poreikis didėja, nes pacientų, besiskundžiančių peties skausmais, pastebimai daugėja.

Daugiausia iki šiol atliekama kelio, klubo sąnario keitimo operacijų, nes žmogui reikia vaikščioti. Petys taip pat aktualu, nes žmogus nori gyventi visavertį gyvenimą. Vaistais gydomas skausmas, o operacijos metu galima problemą išspręsti iš esmės.

Po operacijos paciento laukia reabilitacinis gydymas. Numatyta, kada galima pradėti judinti ranką, kada kelti ir kokį svorį kelti. Specialių nurodymų teks laikytis ir visą likusį gyvenimą.

Be lazdos jau nevaikščiojo

Prieš pusmetį ortopedas-traumatologas Žydrūnas Vitkauskas drauge su kolegomis Mindaugu Dambrausku ir Vytautu Mažutavičiumi atliko kelio sąnario operaciją- panaudojo prancūzų kompanijos pagamintą endoprotezą.

Šios operacijos metu pakeistas ne visas kelio sąnarys, bet viena kelio sąnario pusė. Pasak Ž. Vitkausko, kai išdyla viena sąnario pusė, pasitelkus modernius implantus yra galimybė keisti tik tą sąnario dalį, - tai ir buvo padaryta per šią operaciją.

Anot specialisto, medicinos mokslas sparčiai žengia į priekį ta linkme, kad kuo labiau visi implantai atitiktų žmogaus anatomiją ir operuojant kuo mažiau reikėtų chirurginės intervencijos, o žmogui būtų kuo daugiau naudos.

68 metų šiaulietei Bronei Laurinaitienei prieš metus pradėjo skaudėti kelį. Moteris kreipėsi į šeimos gydytoją, jis išrašė siuntimą į ortopedo-traumatologo konsultaciją. Specialistas diagnozavo artrozę, paaiškino, kad kelio sąnario girnelė trupa.

„Pavalė ištrupėjusį sąnarį, bet skausmas tik paūmėjo“, - prisimena Bronė ją varginusį skausmą. Gydytojas nusprendė, kad reikės kelį operuoti. Moteris sutiko, nes be lazdos jau negalėjo vaikščioti ir teko kentėti nepakeliamą skausmą.

Sulaukusi eilės protezui gauti B. Laurinaitienė atvyko į Ortopedijos-traumatologijos centrą.

„Jums operacija bus atlikta šiuolaikiškai, nes keisime ne visą sąnarį, bet jo dalį“, - paaiškino pacientei ortopedas-traumatologas Ž. Vitkauskas, vėliau atlikęs sudėtingą operaciją.

Operacinės personalas pacientei sakė, kad jai nusišypsojo laimė, nes operuos ir iš Prancūzijos atvykęs specialistas, o operacijos metu pirmą kartą ligoninėje bus implantuojamas modernus endoprotezas, parinktas pagal pacientės kelio patologiją.

Jau kitą rytą po operacijos B. Laurinaitienė džiaugėsi operacijos sėkme.

„Kėliausi ir vaikščiojau“, - pasakojo moteris, jau pamiršusi ir metus kentėtą skausmą, ir lazdelę, kuria dar pasiramsčiuodavo pirmus mėnesius po operacijos.

Kruopštūs tyrimai garantuoja sėkmę

52-ejų šiaulietė Tatjana Baužienė kelio skausmą kentėjo net ketverius metus, kol galiausiai nebegalėjo vaikščioti, tapo nedarbinga. Atvykusi į šeimos gydytojo kabinetą ir gavusi siuntimą į ortopedo-traumatologo konsultaciją nebedelsė.

Vytautas Mažutavičius. Zitos Katkienės nuotr.

Specialistas paaiškino, kad būtina atlikti nemažai tyrimų ir tik tada bus galima spręsti, ar galima atlikti kelio sąnario protezavimą. Buvo skirtas radiologinis tyrimas, magnetinis rezonansas, atlikta ir kelio sąnario artroskopija.

Ortopedas-traumatologas pacientei paaiškino, jog ypač svarbu įsitikinti, ar stiprūs kryžminiai kelio raiščiai. Tik įsitikinus, kad viskas gerai, buvo nuspręsta atlikti vienpusį kelio sąnario endoprotezavimą.

Per operaciją T. Baužienei pakeistas ne visas kelio sąnarys, bet tik susidėvėjusi jo dalis – vidinis šlaunikaulio gumburas. Pasak ortopedo-traumatologo Ž. Vitkausko, tokios operacijos metu daug mažiau traumuojamas pacientas, todėl ir pooperacinis laikotarpis daug lengvesnis, o rezultatas greitesnis.

Praėjus dviems mėnesiams po operacijos Tatjana sakė, jog nėra taip, kad nieko nejaustų, – dar reikia darbo, mankštos, kad kelias judėtų tarsi sveikas. Didžiausias džiaugsmas, kad jau gali užlipti laiptais - seniau lipdavo šonu. Moteris pasiryžusi ir darys viską, kad vėl galėtų vaikščioti be jokio skausmo.

Operavo gydytojų komanda

Detalus paciento ištyrimas ir priešoperacinis pasiruošimas padeda panaikinti sunkias traumų pasekmes. Gydytojų komanda kartu su kviestiniu svečiu iš Prancūzijos sunkią peties traumą patyrusiai pacientei atliko sudėtingą operaciją, kurios metu implantuotas anatominis peties sąnario protezas. Ją atliko Ortopedijos-traumatologijos centro gydytojai Vytautas Mažutavičius, Žydrūnas Vitkauskas bei ortopedijos implantų instruktorius Danetas Paskalis iš Prancūzijos. Operacijos metu atkurta peties sąnario anatomija bei implantuotas anatominis peties sąnario protezas.

Anesteziologijos-operacijų skyriaus operacinė, kurioje atliekamos endoprotezavimo operacijos, įrengta pagal naujausius reikalavimus. Pasak skyriaus vyriausiosios slaugytojos Vidos Dominauskaitės, ši viena iš devynių skyriaus operacinių, kurioje įrengta ypač efektyvi ventiliacijos sistema, kondicionieriai, apšvietimas, modernus narkozės aparatas, ligonio stebėjimo monitorius, skirta sąnarių protezavimo operacijoms.

Pirmoji pacientė, kuriai Respublikinės Šiaulių ligoninės ortopedai-traumatologai implantavo naująjį anatominį peties sąnario endoprotezą – šešiasdešimtmetė Joniškio gyventoja.

Pacientė buvo patyrusi traumą- žastikaulis lūžo į keletą fragmentų. Pasak ortopedo-traumatologo V. Mažutavičiaus, buvo diagnozuotas ske­veld­ri­nis pro­ksi­ma­li­nio žas­ti­kau­lio ga­lo lū­žis, visiškai suardyti sąnariniai paviršiai, tad endoprotezavimo operacija tampa daug sudėtingesnė, nei atliekant planinę peties sąnario keitimo operaciją.

„Atlikome peties sąnario protezavimą, minkštųjų audinių rekonstrukciją – pasirinkome anatominį protezo variantą, kuris atkūrė ir peties sąnario anatomiją, tai suteiks galimybę pacientei gyventi visavertį gyvenimą“, - po operacijos spaudos konferencijoje kalbėjo pacientę operavęs V. Mažutavičius.

Kartu operacijoje dalyvavusio ortopedo-traumatologo Ž. Vit­kaus­ko teigimu, pa­grin­di­nis nau­jo­jo pro­te­zo pri­va­lu­mas tas, kad jis atitinka žmogaus ana­to­mi­ją ir, implantavus to­kį pro­te­zą, pacientui suteikiama galimybė atlikti visos amplitudės judesius.

„Pakeitus klubo sąnarį, pacientas jau kitą dieną ligoninėj su ramentais vaikščios. O po peties sąnario endoprotezo efektą pa­cien­tė tu­rė­tų pa­jus­ti po maž­daug tri­jų – še­šių mė­ne­sių.Ti­ki­ma­si, kad pa­cien­tė galės atlikti apie 95–100 pro­cen­tų iki trau­mos bu­vu­sių ju­de­sių“, - vylėsi Ž. Vitkauskas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų